ارتودنسی در سنین بالا در مشهد

افرادی که در سنین کودکی هنگام رشد دندان های شیری، بی نظمی ها و ناهنجاری دندان و فک خود را بر طرف نکرده اند در بزرگسالی نیز می توانند از ارتودنسی برای رفع ناهنجاری های خود استفاده کنند. ارتودنسی در سنین بالا در مشهد

بعضی افراد به دلیل مراقبت درست از دندان ها یا داشتن جنس خوب دندان حتی تا 50 سالگی هم پیش می آید که دندان های سالم دارند و این افراد با داشتن لثه های سالم می توانند برای ردیف کردن دندان ها ارتودنسی انجام دهند و از مزایای آن سود ببرند.

اگر متخصص ارتودنسی با تجربه باشد می تواند اصلاح بی نظمی و رفع ناهنجاری در هر سنی را بر طرف کند. البته باید گفت درمان با موفقیت در سنین بالا بستگی به سلامت کامل لثه دارد.

متخصص ارتودنسی می تواند با یک معاینه ساده تشخیص دهد که لثه های شما سالم است یا نه؟ اگر لثه ها دچار بیماری باشد یا بافت لثه استحکام کافی نداشته باشند، نمی توانند دندان ها را در جای خود نگه دارند و درمان با موفقیت کامل انجام نمی شود. پس باید درمان لثه کامل انجام شود.

برای اینکه بفهمیم که لثه دچار بیماری است یا نه باید لثه خود را با یک مسواک نرم یا نخ دندان ماساژ دهید. اگر بعد از انجام این کار لثه ها دچار خون ریزی نبود می توان گفت سالم است.

 

بازگشت به دندان ها به جای اول

عدم ثبات دندان ها در طولانی مدت یکی از مشکلات شایعی است که در پی استفاده از روش های سنتی درمان ارتودنسی امکان دارد بروز پیدا کند و در برخی موارد، اگر دندان ها در جای جدید خود ثابت نشود، ممکن است به جای اول خود برگردند.

تحقیقات نشان داده است که اگر براکت های ارتودنسی با یا بدون کشیدن دندان استفاده شوند، به احتمال 90 درصد به جای اول خود باز می گردند یا حتی وضعیت دندان ها نسبت به قبل از درمان بدتر خواهد شد.

 

کارکرد ارتودنسی در بزرگسالان

ردیف بودن دندان ها  به معنی منظم و هم ردیف بودن فک ها، داشتن لبخندی زیباتر و سالم تر است. مسواک زدن و تمیز کردن دندان های ردیف و مرتب آسان تر است و بنابراین خطر پوسیدگی دندان ها کاهش پیدا می کند. از روش ارتودنسی بزرگسالان می توان اختلال های مفصل فکی گیجگاهی مانند درد یا صدا دادن فک را نیز اصلاح کرد.

 

آیا ارتودنسی در سنین بالا برای بالغین گروه بندی دارد؟

درمان ارتودنسی در برای افراد بالغ به دو گروه تقسیم می شود:

  • بالغین جوان تر: معمولاً در افراد زیر 35سال که تمایل به انجام ارتودنسی در سنین نوجوانی بوده اند اما به دلایلی مانند: عدم توانایی مالی، عدم دسترسی به موقع به متخصص ارتودنسی، نتوانسته اند از درمان ارتودنسی بهره بگیرند.
  • بالغین میانسال: معمولاً در دهه ی 40 تا 50 زندگی می کنند و دچار مشکلات دندانی هستند و به درمان ارتودنسی به عنوان مقدمه یا تسهیل کننده یک طرح درمان وسیع تر مثل ایمپلنت یا پروتز دندانی نیاز دارد.
  • امروزه با تلاش های زیاد دستگاه های جدیدی برای ارتودنسی افراد سن بالاتر، فراهم شده تا مدت زمان ارتودنسی حتی الامکان 6 ماه باشد.
  • درمان بی نظمی دندان ها و ردیف کردن آنها، باعث بهبود وضعیت تکلم و صحبت کردن، اصلاح بایت، جویدن غذا نیز می شود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و روش های اصلاح ناهنجاری های فک و دندان، ارتودنسی در بزرگسالان امکان پذیر شده است و از این بابت آسوده خاطر باشند.

انواع درمان ارتودنسی بزرگسالان مشهد

برای اصلاح ناهنجاری فک و دندان در بزرگسالان راه های زیادی وجود دارد. بعضی از آنها که می توان اشاره کرد براکت های فلزی قدیمی، براکت های سرامیکی، ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی و ارتودنسی دیمون اشاره کرد.

زمانی که ناهنجاری های فکی خفیف باشد و لثه ها سلامت کافی داشته باشند می توان بدون انجام عمل جراحی فک، با ارتودنسی جبرانی یا کاموفلاژ درمان را انجام داد.

 

در این مقاله چند نمونه ارتودنسی در بزرگسالان را برای شما توضیح می دهیم:

  • ارتودنسی لینگوال: بریس ارتودنسی لینگوال یا زبانی پشت دندان ها قرار می گیرد تا دندان های نامرتب را به مرور حرکت هد و اختلال بایت را بر طرف کند. بریس لینگوال بریس ثابتی است که به پشت دندان ها وصل می شود.
  • ارتودنسی فلزی: یکی از روش های رایج ارتودنسی استفاده از بریس های ثابت فلزی است.
  • ارتودنسی نامرئی: در ارتودنسی نامرئی از پلاک های متحرک استفاده می شود. این پلاک ها به خوبی روی دندان می نشینند و با استفاده از آن دندان ها به تدریج مرتب می شوند.
  • ارتودنسی سرامیکی: ارتودنسی سرامیکی نوعی از ارتودنسی ثابت است. در این ارتودنسی به جای براکت های فلزی از براکت های سرامیکی استفاده می شود. براکت های ثابت زیبا و شفاف و یا هم رنگ انتخابی ایده آل برای کسانی است که نمی خواهند اطرافیان متوجه براکت های ارتودنسی آن ها شوند.

 

آسیب به مینای دندان

مینای دندان سطح دندان ها را پوشش داده است، پوشش معدنی محکمی که از دندان ها در برابر پوسیدگی محافظت می کند.

ارتودنسی در سنین بالا مشهد

زمانی که براکت ها روی سطح دندان قرار می گیرند، طی یک فرایند شیمیایی به دندان ها متصل می شوند. سطح مینای دندان اچ می شود تا اتصال، استحکام بیشتری داشته باشد. با وجود براکت ها تمیز کردن دندان ها دشوار می شود. به این معنا که امکان دارد سطح مینای دندان اطراف براکت دچار پوسیدگی شود و روی آن ها لکه و نقطه های سیاه به وجود بیاید. امکان دارد بعد از برداشتن براکت ها برای همیشه باقی بماند.

ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی چیست

ارتودنسی فک بالا چگونه است

مسواک زدن دندان ارتودنسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست