ارتودنسی شفاف یا نامرئی در مشهد

ارتودنسی در مشهد

مشاوره از کلینیک جهت مشاوره ارتودنسی شفاف در مشهد با کلنیک دندانپزشکی پارمیس تماس حاصل فرمایید :

05191001415

ارتودنسی یک‌راه کار مناسب برای اصلاح و مرتب کردن دندان‌ها می‌باشد؛ اما بیشتر افراد به دلیل بریس های فلزی بکار رفته بر روی دندان از انجام ارتودنسی پرهیز می‌کنند. در حال حاضر روش‌های گوناگونی نظیر ارتودنسی شفاف یا نامرئی برای اشخاصی که به‌ظاهر دندان‌های خود اهمیت می‌دهند و دوست ندارند ظاهر دهانشان باوجود ارتودنسی برهم بخورد، استفاده می‌شود.

ارتودنسی نامرئی یا متحرک از متداول‌ترین شیوه‌های درمان ارتودنسی می‌باشد که با توجه به دیده نشدن سیم‌های براکت، به ارتودنسی شفاف معروف است.

 ارتودنسی شفاف چگونه است؟

این نوع ارتودنسی از قالبی کاملاً شفاف ایجاد می‌شود که قابل‌مشاهده نیست و طرح لبخندی ارائه می‌دهد که همیشه انتظار داشته‌اید. در این نوع ارتودنسی به‌وسیله تکنولوژی تصویربرداری پیشرفته روند درمان را به متقاضی نشان می‌دهد و از ابتدای استقرار دندان تا مرحله نهایی دندان می‌توان مراحل پیشرفت کار را مشاهده نمود.

در این نوع از ارتودنسی باید به مدت ۲۰ تا ۲۲ ساعت در طی شبانه‌روز قالب بر روی دندان قرار بگیرد تا نتیجه کار رضایت‌بخش باشد، تنها درزمانی که فرد بخواهد غذا بخورد یا مسواک بزند یا از نخ دندان استفاده کند، می‌تواند قالب از دهان خارج کند.

این ارتودنسی برای رفع کجی دندان‌ها یا عدم هماهنگی به کمک ابزاری که به‌ندرت دیده می‌شوند یا بسیار کم قابل‌توجه می‌باشند، انجام می‌شود.

کاربرد ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی شفاف جهت برطرف کردن مشکلاتی مانند به‌هم‌ریختگی، شلوغی و فاصله بین دندان‌ها، کراس بایت، اور بایت و این بایت مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 • کراس بایت

هنگامی‌که در حالت طبیعی و معمولی دندان‌های فک بالایی در حدود ۲ میلی‌متر جلوتر از فک پایینی واقع شود، اگر این شرایط برای فک دندان‌های پایین باشد یا دندان‌های بالایی پشت دندان‌های فک پایین قرار بگیرد که به آن در اصطلاح کراس بایت می‌گویند.

 • اور بایت

این عیب معمولاً ارثی است و به دلیل رشد نادرست فک ایجاد می‌شود. در این نوع اشکال دندان‌های فوقانی جلوتر از دندان‌های پایینی واقع می‌شوند که می‌توانند ایراداتی نظیر تحلیل لثه‌های پایین، اشکال در حین جویدن، ناتوانی در تلفظ بعضی کلمات در زمان صحبت کردن، احساس درد در دو فک و فرسایش مینای دندان را به دنبال داشته باشند.

 • این بایت

وقتی دندان‌های فک بالا و پایین‌بر روی‌هم جفت نشوند، موجب می‌شود که در زمان بستن دهان، دندان‌ها فک بالا و پایین‌بر روی‌هم قرار نگیرند و کمی از هم فاصله داشته باشند که در زمان جویدن و صحبت کردن به شکل نوک زبانی با مشکلاتی همراه خواهد بود و علاوه بر این بر روی زیبایی ظاهری دهان نیز تأثیر خواهد گذاشت.

برای کسب اطلاعات جهت مدت زمان ارتودنسی به این لینک مراجعه کنید

 ارتودنسی بدون براکت و فاقد سیم

در حال حاضر شیوه‌های مختلفی برای ترمیم و صاف نمودن دندان‌ها موجود می‌باشد. ارتودنسی شفاف یک گزینه مناسب می‌باشد که بدون سیم‌های فلزی و براکت می‌باشد.

باوجوداین نوع ارتودنسی فرد بدون نگرانی می‌تواند در اجتماعات حضورداشته باشد و ظاهری زیبا با طرح لبخندی مناسب داشته باشد.

 انواع ارتودنسی شفاف

با توجه به دستگاه‌هایی که برای ارتودنسی شفاف به کار می‌روند و می‌توانند از دسته ارتودنسی ثابت یا متحرک باشند. این ابزار شامل موارد زیر می‌باشند:

 1. اینویز یلان ها
 2. الاینرها
 3. ریتینرها و دیگر پلاک‌های شفاف ارتودنسی
 4. دیمون شفاف
 5. بریس سرامیکی
 6. دستگاه لینگوال یا بریس پشت دندانی

نحوه ساخت پلاک‌های اینویزالاین یا ارتودنسی شفاف

پس از مراجعه به پزشک و طرح درمان یک قالب از فک بالا و پایین فرد گرفته می‌شود و به‌وسیله یک برنامه‌ی دقیق و نرم‌افزار سه‌بعدی پلاک‌های شفاف ساخته می‌شود و به‌وسیله یک اسکنر ۳ بعدی این پلاک‌ها را طراحی می‌کنند. این نرم‌افزار می‌تواند انتهای روند درمان را به متخصص ارتودنسی نمایش دهد.

 مزایای ارتودنسی شفاف

 • ظاهر کاملاً شفاف و نامرئی

این نوع ارتودنسی به‌وسیله تکنیک اینویزالاین به‌وضوح مشاهده نمی‌شوند و کاملاً شفاف بوده و از زیبایی ظاهری شما کاسته نخواهد شد. این روش مناسب افراد بزرگ‌سال و افراد جوان است که این قابلیت را دارد تا بدون سیم‌های متصل شده و فاقد براکت های به‌هم‌پیوسته فلزی، شرایط بهتری برای این گروه از افراد فراهم کند.

 • راحتی

قالب ارتودنسی اینویزالاین از جنس پلاستیک نرم بوده که نسبت به بریس های فلزی برای فرد امکان شرایط راحتی ایجاد می‌کند. در ارتودنسی شفاف اثری از لبه‌های تیز یا بیرون‌زدگی لبه‌های آن‌که باعث زخم و ساییدگی در دهان می‌شود، موجود نمی‌باشد. قالب‌های اینویزالاین مطابق با دندان‌های فرد طراحی می‌شود.

 • پاکیزگی و بهداشت دهان و دندان در وضعیت بهتر
 • زمان درمان کوتاه شده و نتیجه درمان با پیشرفت و سرعت بیشتری انجام می‌شود.

در این روش جهت نگه‌داری و معاینه دندان فرد متقاضی هر ۶ هفته یک‌بار به دندان‌پزشک مراجعه نموده و برای اصلاح دندان‌ها می‌تواند زمان بیشتری صرف نماید و تعداد مراجعه به پزشک افزایش پیدا خواهد کرد.

همچنین بریس های فلزی می‌تواند برای ۳ تا ۵ سال زمان ببرد تا نتیجه دلخواه حاصل شود ولی جهت بریس های نامرئی این زمان به یک سال می‌رسد. ارتودنسی شفاف در مشهد

 

خوردن هر نوع ماده غذایی برای فرد راحت‌تر خواهد بود

پرهیزهای غذایی از بخش‌های ناراحت‌کننده ارتودنسی می‌باشد. در این موقعیت خوردن غذای جویدنی و چسبنده برای بیمار ممنوع می‌باشد. به‌وسیله ارتودنسی نامرئی شما می‌توانید قالب را هر زمان که خواستید بردارید و غذای دلخواه را بخورید و سپس بعد از تمیز کردن دندان قالب را دردهان قرار دهید.

 معایب ارتودنسی شفاف مشهد

 • هزینه بالا
 • پلاک باید در طول ۲۲ ساعت در روز بر روی دندان قرار بگیرد.
 • متعلقات مربوط به ارتودنسی نامرئی بیشتر می‌باشد و این مورد ممکن است باعث ناراحتی فرد شود.
 • احساس درد و ناراحتی در دندان‌ها در اولین مراحل ارتودنسی و یا در زمان تعویض ست جدید برای بیمار وجود خواهد داشت.

دندانپزشکی در مشهد

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست