بیماری های لثه

سالانه بیماری لثه میلیون ها نفر را در سراسر جهان درگیر می کند. می توان گفت این بیماری یکی از عوامل بزرگ و اصلی از دست دادن دندان بزرگسالان به شمار می رود و همچنین با بیماری هایی مانند، دیابت و بیماری قلبی و عروقی در ارتباط است. اغلب بیشتر افراد بزرگسال و مسن تر درگیر این بیماری می شوند که با بالاتر رفتن سن افزایش پیدا می کند.

این بیماری امکان دارد در شروع علائمی به همراه نداشته باشد و یا خفیف باشد و همین دلیل آن را جدی نمی‌گیرند. زمانی که فرد متوجه بیماری لثه بشود باید درمان را شروع کند چون این امر بسیار حیاتی و لازم است چون هم به زیبایی لبخند کمک می کند و هم می تواند باعث از بین رفتن دندان نیز بشود.

یکی از مهمترین علامت بیماری لثه ظاهر شدن التهاباتی است که در اطراف دندان زیر خط لثه به وجود می آید که آلوده هستند.

در بین فضای دندانی پاکت هایی وجود دارد به نام پریودنتال این ها مکان مناسب برای رشد باکتری ها هستند اگرچه این پاکت ها قابل دیدن نیستند ولی در زمان معاینه می توان بافاصله دندان ها آن ها را تشخیص داد.

در زمان معاینه امکان دارد لثه های فرد مورد بررسی اعدادی مثل “سه- دو- سه و یا چهار- سه- سه ” را خواند. این اعداد نشان می دهد پاکت های پریودنتال وجود دارند و عمق آنها چقدر است. در مجموع این اعداد به دندانپزشک تصور دقیق تری از سلامت دندان به پزشک می دهد.

 

چگونه پاکت های پریودنتال درمان شود؟

تفاوت زیادی بین پاکت های پریودنتالی با همدیگر وجود درد، بنابراین پیشنهاد می شود با دندانپزشک مشورت شود تا بافت نرم لثه و بافت استخوانی مورد آزمایش قرار بگیرد تا از بروز مشکل بیشتر جلوگیری شود و برای تشخیص بیشتر بهتر است عکس رادیوگرافی انجام شود تا مشخص شود التهاب به استخوان رسیده است یا نه و درمان شروع شود.

اولین قدم برای درمان بهتر جرم گیری دندان است، که بعد از جرم گیری یک برنامه مراقبتی به فرد داده می شود تا در خانه استفاده کند.

 

این مراحل شامل می شود:

توصیه می شود حداقل روزی دوبار مسواک دندان ها شود، این کار نیز بهتر است با مسواک نرم و خمیر دندان حاوی فلوراید باشد. یک توصیه مهم که همیشه دندانپزشک به بیمار دارد مصرف دهان شویه و نخ دندان است.

 

درمان های پیشرفته

زمانی که بیماری لثه شدید باشد روش دیگری جرم گیری وجود دارد که ریشه تحت جرم گیری قرار می گیرد. این روش نوعی تمیز کردن پلاک و جرم دندان را از بین می برد و ریشه را هموار می سازد تا بافت لثه دوباره بتواند به دندان پیوند بخورد و پاکت را کوچک کند. بعضی مواقع، امکان دارد نیاز به مصرف آنتی بیوتیک برای کاهش التهاب دندان باشد که تجویز می شود بعضی از آنتی بیوتیک ها را به صورت کپسول تجویز می کنند که مستقیم به درون پاکت پریودنتال استفاده می شود. امکان دارد برای کوچک شدن اندازه پاکت جراحی لثه توصیه شود.

انواع بیماری لثه

علائم اولیه این بیماری که نشان دهنده آلوده شدن لثه با باکتری است، خونریزی و متورم شدن لثه ها می باشد. امکان دارد با گسترش این بیماری استخوان دندان و یا دندان از بین رود هست.

علت به وجود آمدن بیماری لثه

بیماری لثه توسط باکتری در پلاک دندان به وجود می آید، پلاک نیز نوعی مواد چسبنده است که پس از مسواک کردن دندان و غذا خوردن بر روی دندان های شما ایجاد می شود و دندان هم برای رها شدن از شر باکتری سلول های سیستم ایمنی خود را در این محل رها می کند که باعث از بین رفتن و تخریب لثه و رباط پریودنتال یا استخوان آلوئولار می شود. این بیماری می تواند باعث از بین رفتن دندان ها شود که نشانه ای از پریودنتیت شدید است یا به اصطلاح (مرحله ی پیشرفته).

چه عواملی باعث بیماری لثه می شود:

امکان پیشرفت بیماری های لثه بستگی به مقاومت بدن در برابر شدت حمله پلاک ها و پاسخ های ایمنی و التهابی بدن فرد دارد.

آزمایشات نشان داده است بدن فرد میزبان چقدر می تواند تحت تاثیر عوامل خاص مثل ژنتیک قرار بگیرد که این خود می تواند مقاومت عمومی فرد میزبان را نشان دهد. می توان گفت بیماری های نظیر اچ آی وی، سندرم داون، دیابت به دلیل پایین بودن سیستم ایمنی بدن می تواند زمینه ایجاد بیماری لثه باشد.

مصرف دخانیات مثل سیگار نیز می تواند باعث بروز بیماری لثه شود. بیماری ژنژویت تقریبا فقط در افراد سیگاری اتفاق می افتد.

با تحقیقات انجام شده استرس و رژیم غذایی نامناسب بر روی سلامت پریودنتال تأثیر زیادی دارد. ولی هنوز مشخص نشده که افراد بی حوصله تر نسبت به بهداشت دهان و دندان بیشتر مبتلا به پلاک دندان می شوند یا افراد با بهداشت بیشتر.

 

علائم بیماری لثه:

این بیماری از آن دسته بیماری هایی است که می توان گفت بدون بروز هیچ علائمی پیشرفت می کند ولی ما برای شما تعدادی از علائم نشان دهنده بیماری های لثه را اشاره می کنیم:

  • خونریزی لثه در هنگام مسواک زدن
  • تورم قرمز بودن لثه ها در مواقع عادی
  • بد بو بودن دهان و احساس مزه بد در دهان
  • ایجاد فاصله بین دندان ها و لثه
  • از بین رفتن کم کم بافت لثه
  • تغییر شکل پیدا کردن دندان ها

پیشگیری از بیماری لثه:

یکی از مهم تریم روش کنترل بیماری لثه و جلوگیری از پلاک دندان مسواک زدن صحیح است که باید از دوران کودکی آموزش داده شود. استفاده از نخ دندان حداقل روزی 2 بار این کاری باعث جلوگیری از پلاک دندان می شود.

پبوند لثه 

دندان وزیبایی 

جراحی لثه 

3 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست