جرم گیری

جرمگیری دندان…:

  • جرم باعث تحلیل لثه ها و بافت نگهدارنده دندان می گردد لذا در صورت وجود جرم فراوان شاهد عقب نشینی لسه ها و ایجاد غشای کاذب بر روی سطح ریشه دندان به جای لثه ها خواهیم بود. بنابراین پس از برداشتن جرم ها اولین علامت افزایش حساسیت دندان خواهد بود.
  • شستشوی دهان باید با آب نمک ولرم و رقیق ( یک چهارم قاشق غذا خوری نمک در یک لیوان آب) یا با دهانشویه تجویز شده توسط دندانپزشک صورت بگیرد
  • از خوردن مواد محرک ( فلفل ، ادویه و … ) در روز جرم گیری بپرهیزید.
  • حساسیت پس از جرم گیری با مصرف روزی یکبار خمیردندان ضد حساسیت به تدریج کمتر می شود .
  • پس از جرم گیری ممکن است تا ۳ روز هنگام جوید ، در لثه ها احساس درد کنید . این امری طبیعی است ، نگران نباشید.
  • جرم گیری در صورت انجام صحیح ، هیچ آسیبی به مینای دندان وارد نمی کند و توصیه می شود هر شش ماه یکبار در صورت نیاز جرم گیری توسط دندانپزشکی انجام شود.
جرم گیری

جرمگیری با ابزار های دستی دندان پزشکی :  متخصص به کمک ابزار های دستی پلاکت های موجود روی دندان را از بین میبرد . این روش مناسب برای  افرادی میباشد که جرم دندانی زیادی ندارند .

جرمگیری با التراسونیک : متخصص با یک دستگاه کوچک و سر فلزی ان پلاکت ها را از روی سطح دندان و لثه پاک میکند و از اسپری آب برای شستن و سرد نگه داشتن دستگاه کمک میگیرد . همچنین بیمار هیچ دردی را احساس نخواهد کرد

خیمر دندان های جرم گیر دندان موجود در بازار تا حدی برای جرم گیری مفید میباشند اما استفاده ی مداروم از انها برای مینای دندان مضر میباشد  زیرا این محصولات دارای مقادیر زیادی مواد ساینده میباشند حتی باعث بروز حساسیت نیز میشوند .

به طور معمول جرمگیری دندان هر شش ماه یک بار توصیه میشود . اما در بسیاری از افرادی که مراقبت های لازم را انجام میدهند این مدت طولانی تر میباشد .