جرم گیری دندان مشهد

(بروساژ)

 

جرمگیری دندان مشهد :  احتمالاً تا به حال به افرادی رسیده اید که دهانشان بوی بد می دهد و شما را آزار می دهد و مجبور می شوید از آن‌ها فاصله بگیرید. بعضی اوقات هم آن‌قدر رنگ دندان هایشان زرد و کثیف است که نا خودآگاه  وقتی با آن‌ها صحبت می کنید به دهانشان نگاه می کنید.

این افراد اگر به سلامت دهان هایشان بیشتر اهمیت بدهند و بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنند به مرور لایه های غذایی تبدیل به جرم سخت نمی شوند و بر روی دندان نمی مانند. گاهی آن قدر این جرم ها سخت می شوند که فرد مجبور است به دندانپزشکی مراجعه کند و دندانپزشک برای او جرم گیری انجام دهد. جرمگیری دندان مشهد

جرم دندان چیست؟

جرم دندان نوعی پلاک از جنس میکروب است که یک لایه چسبناک را تشکیل می دهد و رنگی ندارد و به صورت رسوب نرم بر روی دندان جمع می شود و می شود گفت جرم همان پلاک میکروبی است که اگر در مدت زمان 24 تا 48 ساعت روی دندان باقی بماند می تواند با مواد معدنی و همین‌طور با بزاق دهان مخلوط شود و به مرور زمان محکم می شود و بر روی سطح دندان می چسبد و با مسواک زدن هم پاک نمی شود.

جرم زیر لثه معمولاً محکم است و بر روی سطح ریشه وصل است و رنگ آن مایل به قهوه ای یا سبز و یا سیاه است، جرم زیر لثه باعث بیماری لثه می شود و به مرور باعث تحلیل رفتن بافت استخوان لثه و اطراف ریشه دندان می شود و در نهایت دندان لق می شود.

جرمی که بالای لثه بسته می شود معمولاً سفید ولی مایل به کرم یا زرد و گاهی هم خاکستری است و باعث جمع شدن پلاک می شود.

علت به وجود آمدن جرم دندان ( جرم گیری دندان مشهد )

اگر چند روز مسواک زده نشود و لایه ای از مواد غذایی روی دندان تجمع کند و این لایه ها به مرور زیاد شود و گاهی به ماه ها و سال ها طول بکشد دیگر نمی توان به راحتی از شر آن ها خلاص شد.

افرادی که سیگار می کشند و یا مواد مخدر مصرف می کنند بیشتر نیاز به جرم گیری دندان پیدا می کنند.

فواید جرم گیری دندان

جرم گیری دندان باعث از بین رفتن جرم ها می شود و جلوگیری از پوسیدگی دندان می کند. بروساژ و یا جرم گیری دندان می تواند باعث بهتر شدن ورم و التهاب لثه شود جلوگیری می کند از تبدیل شدن جرم به بیماری لثه.

چند وقت یکبار نیاز است جرم گیری دندان انجام شود؟

همه این ها بر می گردد به فرد که چقدر به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت می دهد. اغلب افراد با یکبار جرم گیری، جرم های سنگین از روی دندانشان از بین می رود اما چیزی که معلوم است همه افراد گاهی لازم است سال یکبار جرم گیری دندان انجام دهند.

هزینه های جرم گیری و بروساژ دندان مشهد

برای جرم گیری دندان مشهد مواد گوناگونی وجود دارد که قیمت های مختلفی دارند. مواردی مانند تصویر برداری و تخصص و مهارت دندانپزشک  این ها همه هزینه هایی در مورد جرم گیری عمیق دندان است. درباره با تصویر برداری باید گفت همه افراد نیاز به عکس ندارند و با توجه به وضعیت دهان و دندان آن ها دندانپزشک تشخیص می دهد که عکس برداری لازم است یا نه.

آیا بیمه تعرفه ای را برای جرم گیری دندان برای بیمه شدگان در نظر می گیرد؟

به این دلیل که جرم گیری دندان جنبه درمانی دارد نه زیبایی، بیشتر بیمه های درمانی هزینه های مربوط به آن را قبول می کنند.

روش های جرم گیری دندان

به فرایند پاک کردن جرم از روی دندان جرم گیری می گویند. امکان دارد جرم گیری طی چند جلسه انجام شود و باید بیمار به توصیه های پزشک در این مدت عمل کند و بهداشت دهان و دندان خود را کامل رعایت کند و مرتب از دهانشویه استفاده کند.

جرم گیری به دو روش انجام می شود:

  • جرم گیری با ابزار دستی در مشهد

در این حالت دندانپزشک مشهد از یک جرم گیر استفاده می کند که به صورت دستی پلاک های روی دندان را از بین می برد. از جایی که دندانپزشک قادر به دیدن همه جرم ها نیست مجبور است از حس لامسه خود استفاده کند و ناحیه هایی که پلاک و رسوب جمع شده است را پیدا کند.

  • جرم گیری با ابزارهای اولتراسونیک

این ابزار جرم گیری دندان را به وسیله اولتراسونیک که با لرزش های یکسر فلزی از روی دندان پاک می کند، در این روش به وسیله اسپری کردن آب برای پاک کردن پلاک ها از روی دندان و سرد کردن دستگاه استفاده می شود.

  • مرحله اول جرم گیری و کورتاژ لثه

موقعی که درمان جرم دندان و همچنین پلاک دندان، همچنان عامل ایجاد عفونت بافت پوششی لثه ای در اطراف دندان باشد به وسیله کورتاژ لثه ای می شود درمان را کامل انجام داد. لیزر با حذف بافت پوششی عفونی و نگهداری بافت سالم در لایه های زیر باعث می شود تا بافت لثه ای سالم ساخته شود. جرم گیری عمیق دندان معمولاً طی دو تا چهار جلسه انجام می شود.

  • مرحله دوم بروساژ دندان

حتماً شما هم کلمه بروساژ دندان را به همراه جرم گیری دندان شنیده باشید. دندانپزشک به آغشته کردن دندان ها با خمیری مخصوص و استفاده از وسیله ای چرخشی که یک برس بر رویش نصب است اقدام به بروساژ سطح دندان می کند این کار بعد از جرم گیری دندان انجام می شود و سطح دندان را صیقلی می کند.

 

 

دندانپزشکی کودک مشهد

دندان و زیبایی 

با پلاک متحرک ارتودنسی بیشتر اشنا شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست