عوارض بریج دندان

برای این‌که بدانیم بریج دندان چه عوارضی در پی خواهد داشت، ابتدا باید بدانیم بریج دندان چیست؟ بریج یا پل دندان جهت پر نمودن جای خالی دندان‌های دائمی کشیده شده یا افتاده مورداستفاده قرار می‌گیرد.

دندان‌پزشک برای پر کردن فضای خالی بین دو دندان از بریج استفاده می‌کند. درواقع بریج نوعی درمان ترمیمی است که به‌صورت ثابت بر روی دندان قرار می‌گیرد. معمولاً پزشک معالج از دندان‌های اطراف جهت پایه استفاده می‌کند.

درواقع ایمپلنت و بریج هر یک روش‌هایی نوین برای جایگزین نمودن دندان‌های حذف‌شده می‌باشند.

وقتی بریج توسط تاج حمایت می‌شود، ممکن است با اشکالاتی در زمینه اتصال تاج و بریج دندان مواجه شود و یا در زمان نه‌چندان طولانی و با طولانی شدن عمر بریج گاهی این اتصال از بین برود؛ بنابراین قبل از این‌که کاری از دست دندان‌پزشک برنیاید، بهتر است با مشاهده علائم احتمالی به‌سرعت در جهت بهبود و رفع این مشکلات برآمده و اقدامات موردنیاز را انجام دهید.

 عوارض بریج دندان چیست‌اند؟

 • حرکت بریج در اثر تماس با انگشت دست یا لمس با زبان

وقتی در زمان طولانی یک پل دندانی دچار آسیب شده باشد، در هنگام تماس با انگشت دست یا از طریق لمس با زبان ممکن است، در جای خود حرکت کند یا در زمان خوردن غذا متوجه حرکت کردن بریج شوید. اگرچه این حرکت بریج در مکان خود ممکن است ایجاد درد یا ناراحتی نکند اما اگر سهل‌انگاری کنید می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان‌های اطراف بریج شود.

 • احساس درد و التهاب

وقتی بریج بر روی دندان نصب می‌شود تا چند مدت فرد دچار درد، التهاب یا کبودی در ناحیه اطراف لثه را تجربه خواهد کرد و اغلب پس از چند روز این عوارض کاهش می‌یابد. درصورتی‌که این درد شدیدتر شد و تا بیشتر از یک هفته طول کشید می‌تواند بیانگر اتصال نامناسب بریج و حاکی از عفونت باشد، با مشاهده این عوارض باید به دندان‌پزشک مراجعه نمود.

 • ناهماهنگی رنگ بریج دندانی با دیگر دندان‌ها

وقتی بریج دندان اتصال شده ازنظر ظاهری و رنگ، مطابق و مشابه دندان‌های دیگر نباشد، ممکن است باعث ناراحتی فرد به علت داشتن دندان مصنوعی شود؛ بنابراین قبل از نصب بریج باید از شباهت آن با سایر دندان‌های طبیعی فرد اطمینان خاطر حاصل پیدا کنید.

 • مشکلات ناشی از جویدن مواد خوراکی

در روزهای ابتدای نصب بریج این مشکلات کاملاً عادی می‌باشد زیرا شما ممکن است نسبت به جویدن غذا به‌وسیله دندان بریج شده حساسیت پیدا کنید و یا نتوانید به‌راحتی با این بخش از دهان غذا را بجوید. این مسئله اغلب ازنظر روانی برای فرد آزار دهند می‌باشد؛ بنابراین با پزشک معالج خود مشاوره داشته باشید تا راه‌کار مناسب را در اختیار شما قرار دهد.

 • تغییر طعم و مزه دردهان

هنگامی‌که طعم و مزه غذا دردهان تغییر کند و به نظر بدطعم باشد می‌تواند نشانه اتصال نامناسب پل دندانی باشد یا احتیاج به ترمیم داشته باشد.

وقتی غذا بین پل و سایر دندان‌ها گیرکرده باشد این عارضه اتفاق می‌افتد.

درصورتی‌که به‌مرورزمان و در طی چند سال طعم بد دردهان احساس شود می‌تواند ناشی از سایش بریج یا از بین رفتن مواد نگه‌دارنده‌ای باشد که باعث استقرار دندان در محل خود باشد. اگر این اشکال برطرف نشود و جلوی پوسیدگی گرفته نشود، امکان دارد باکتری‌های حاصل از فساد مواد غذایی وارد جریان خون شده و باعث عفوت خون شوند.

 از دیگر معایب بریج دندانی می‌توان به موارد زیر اشاره داشت

 • برای قرار دادن روکش بر روی دندان‌های اطراف باید اطراف فضای خالی حتی باوجود سالم بودن دندان‌ها باید تراشیده شوند.
 • اشخاصی که پل دندانی دارند احتمال شکستگی دندان را گاهی تجربه می‌کنند. برخی مواقع براثر استرس ممکن است ضعف، شکستگی یا مرگ پالپ در دندان‌هایی که از پل دندانی حمایت می‌کنند را شاهد باشیم.
 • پل‌های دندانی باکیفیت پایین می‌توانند باعث شکستگی دندان‌های اطراف در حین جویدن شوند.
 • باگذشت زمان و در موارد نادر امکان دارد بریج به عصب‌ها آسیب برساند و فرد نیازمند عصب‌کشی شود.
 • ممکن است در صورت قرار نگرفتن بریج ها پس از مدتی شل شده و بیفتد.
 • بیمار پس از بریج کردن باید از خوردن غذاهای سفت خودداری نماید، همچنین تا مدتی فرد دربرابر گرما و سرما دچار حساسیت خواهد شد.
 • معمولاً عمر بریج ها بین ۵ تا ۱۵ سال می‌باشد که اگر فرد بهداشت دهان و دندان را رعایت نکند، از عمر آن کاسته خواهد شد.
 • اگرچه بریج دندانی باعث پوسیدگی دندان نمی‌شود اما احتمال پوسیدگی دندان‌های مجاور آن به‌ویژه در امتداد خط لثه وجود دارد بنابراین باید روزانه دو بار و هر مرتبه دو دقیقه دندان و بریج را با دقت مسواک نمود.
 • فرد بیمار باید هر ۶ ماه یک‌بار برای چکاب و تمیز نمودن دندان به دندان‌پزشک مراجعه نماید تا مانع تشکیل پلاک و جرم دندانی در نقاطی که امکان دسترسی مسواک یا نخ دندان به آن موجود نباشد، شود و همچنین هر نوع مشکل احتمالی به‌سرعت شناسایی و برطرف شود.

دندانپزشکی در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست