مصرف آنتی‌بیوتیک بعد از کشیدن دندان

انتی بیوتیک بعد از کشیدن دندان : در برخی شرایط امکان دارد دندان‌پزشک بعد از انجام عمل دندان‌پزشکی که با خون‌ریزی همراه است مانند کشیدن دندان مصرف آنتی‌بیوتیک را برای بیمار تجویز نماید تا از خطر ابتلا به عفونت باکتریایی جلوگیری نماید. متأسفانه هر نوع خونریزی دردهان حتی به میزان کم‌راه ورود به باکتری را باز می‌کند و این عفونت در مکان‌هایی مانند قلب یا مفصل شروع به رشد خواهد کرد.

زمانی که احتمال خطر عفونت در این موارد موردتوجه قرار بگیرد، مصرف آنتی‌بیوتیک پیش از انجام هر نوع عمل دندان‌پزشکی توسط دندان‌پزشک توصیه و تجویز می‌شود.

از مواردی که اهمیت مصرف آنتی‌بیوتیک در آن دوچندان است شامل اندوکاردیت (عفونت در دریچه‌های قلبی یا لنت داخلی) می‌باشد. درصورتی‌که در این موارد مصرف آنتی‌بیوتیک انجام نشود بسیار تهدیدکننده و خطرناک می‌باشد.

 در چه مواقعی مصرف آنتی‌بیوتیک قبل از کشیدن دندان ضرورت دارد؟

در برخی مواقع دندان‌پزشک با صلاح‌دید خودمصرف آنتی‌بیوتیک را برای بیمار تجویز می‌کند که شامل:

 • افرادی که دچار ناراحتی‌های قلبی باشند

بیماری‌های قلبی مانند پرولاپس، دریچه میترال با نارسایی، دریچه‌های آسیب‌دیده قلب نظیر تب روماتیسمی، برخی نواقص مادر زادی قلبی یا دریچه‌های قلب، کاردیومیوپاتی، سابقه پزشکی قبلی اندوکاردیت باکتریایی.

 • وقتی یک شیء خارجی در بدن باشد

وقتی یک شیء خارجی در بدن بیمار قرار بگیرد مانند دریچه‌های قلبی مصنوعی، مفاصل پروتزی در زانو و لگن و سایر نقاط بدن، کانتر دیالیز کلیه.

 • دیگر شرایط پزشکی

همچنین با توجه به شرایط پزشکی مانند دیابت کنترل نشده، هر نوع نارسایی کلیوی، HIV (ایدز) و لوپوس.

باید دانست که تنها دندان‌پزشک قادر به تشخیص است که آیا بیمار با توجه به شرایط خاص خود نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک دارد یا خیر.

در بعضی مواقع دندان‌پزشک می‌تواند بیمار را به پزشک متخصص ارجاع دهد تا در این زمینه به بیمار مشاوره لازم را بدهد. همچنین اگر بیمار بنا به دلایلی ناچار به مصرف آنتی‌بیوتیک است باید جهت درمان دندان‌پزشکی، دندان‌پزشک را مطلع سازد.

بیمار باید از شرایط پزشکی خود چه بیماری‌های درمان شده یا درمان‌نشده به دندان‌پزشک خود اطلاع‌رسانی نماید.

همچنین اگر بیمار در زمان مصرف آنتی‌بیوتیک با عوارضی نظیر خارش یا تحریک پوستی مواجه می‌شود، باید به دندان‌پزشک اطلاع دهد.

مصرف آنتی بیوتیک در چه مواقعی تجویز نمی شود؟

در اغلب موارد احتیاجی به مصرف آنتی‌بیوتیک نمی‌باشد. برای افرادی که سالم هستند و بدون سابقه پزشکی باشند و محل کشیدن دندان نیز از سلامت برخوردار می‌باشد نیازی به مصرف آنتی‌بیوتیک نیست که با توجه به نظر دندان‌پزشک بیمار باید رفتار نماید.

 برخی مواقع مصرف آنتی‌بیوتیک به شکل خودسرانه می‌تواند منجر به بروز عوارضی مانند آلرژی، عوارض جانبی سیستمیک مانند حالت تهوع، واژینیت، اسهال و مقاومت دارویی شود.

 پس از کشیدن دندان مصرف چه داروهایی توصیه می‌شود؟

بعضی مواقع پس از کشیدن دندان برای بیمار آنتی‌بیوتیک و ژلوفن توسط پزشک تجویز می‌شود، بنابراین دوره مصرف دارو را تکمیل نمایید. هرچند عمل کشیدن دندان معمولاً بی‌خطر می‌باشد اما می‌تواند باکتری‌های غیرمفید را به جریان خون منتقل نماید همچنین بافت لثه در معرض خطر عفونت می‌باشد. انتی بیوتیک بعد از کشیدن دندان

اگر از دسته افرادی هستید که هر نوع عمل دندان‌پزشکی می‌تواند شما را در معرض خطر ابتلا به عفونت قرار دهد لازم است قبل و بعد از کشیدن دندان آنتی‌بیوتیک مصرف نمایید. انتی بیوتیک بعد از کشیدن دندان دندانپزشکی پارمیس مشهد

پس از کشیدن دندان عقل چه آنتی‌بیوتیکی تجویز می‌شود؟

معمولاً پس از کشیدن دندان عقل مصرف آنتی‌بیوتیک‌هایی نظیر پنی‌سیلین و آموکسی سیلین جهت انواع عفونت‌هایی که احتمال وجود آن‌ها پس از انجام اقدامات دندان‌پزشکی وجود دارد، توصیه می‌شود. انتی بیوتیک بعد از کشیدن دندان

در مواردی که بیمار نسبت به پنی‌سیلین و آموکسی سیلین یا آموکسیل آلرژی دارد داروهایی نظیر: اریترومایسین، امگل، اری، الیوتایسین و استاتیکین تجویز می‌شود.

 نشانه‌های وجود عفونت پس از کشیدن دندان چیست ؟

 • وقتی خونریزی بیشتر از ۲۴ ساعت ادامه پیدا کند.
 • با مصرف داروهای مسکن همچنان درد وجود داشته باشد.
 • افزایش تورم صورت یا فک و لثه‌ها
 • خارج شدن چرک از محل جراحی‌شده
 • ناتوانی در باز کردن دهان

مراقبت‌های پس از کشیدن دندان در طی ۲۴ ساعت اولیه

 • جلوگیری از خون‌ریزی پس از کشیدن دندان

پس از کشیدن دندان امکان خونریزی وجود دارد که با نگه‌داشتن گاز استریل تمیز در محل دندان خالی‌شده و فشردن آن به مدت ۴۵ دقیقه تا یک ساعت می توانید خونریزی دندان را کنترل و متوقف سازید.

 • کنترل نمودن خونریزی توسط منعقد کننده‌های طبیعی نظیر چای کیسه‌ای

یکی از اجزای تشکیل‌دهنده چای سیاه تانیک اسید می‌باشد که به انعقاد خون کمک می‌کند.

 • چگونگی شستشوی دهان

در طی ۲۴ ساعت اولیه از شستن و تف کردن بیش‌ازحد پرهیز کنید؛ همچنین از لمس کردن و زبان زدن محل کشیدن دندان پرهیز نمایید و از مصرف نوشیدنی‌های گرم پرهیز کنید.

 • منع استعمال سیگار به مدت ۴۸ ساعت

معمولاً افراد سیگاری برای درمان بهبود کشیدن دندان با مشکلات بیشتری (التهاب خشک و دردناک لانه دندانی) مواجه می‌شوند.

 • پرهیز از هر نوع فعالیت سنگین

بیمار باید از هر نوع فعالیتی که روند خونریزی را سخت‌تر می‌کند، پرهیز نماید و از انجام فعالیت‌های سخت یا خم شدن و بلند کردن اجسام سنگین پرهیز کند.

 • استفاده از غذاهای مناسب

استفاده از یک رژیم غذایی نرم و سبک مانند نوشیدنی‌ها و مایعات برای ۲۴ ساعت اولیه پس از کشیدن دندان مناسب می‌باشد.

مصرف نوشیدنی‌های گرم باعث حل شدن لخته‌های خونی می‌شود همچنین مصرف الکل در ۲۴ ساعت اولیه ممنوع می‌باشد.

 • تمیز نمودن دندان‌های دیگر

بهداشت دهان و دندان در روزهایی که محل کشیده شدن دندان در حال التیام است از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد؛ بنابراین بیمار می‌تواند دندان‌ها را بایک مسواک نرم به‌آرامی تمیز نماید و از کشیدن مسواک در محل کشیدن دندان خودداری نماید.

 • کاستن تورم بعد از عمل

برای کاهش تورم بعد از کشیدن دندان می‌توانید از یک کیسه یخ استفاده نمایید و آن را بر روی محل به مدت ۱۰ دقیقه قرار دهید این کار را در ۲۴ ساعت اولیه انجام دهید. در روزهای اول امکان آسیب دیدن بافت موردنظر درنهایت آسیب‌دیدگی قرار دارد بنابراین می‌توانید از کمپرس ولرم و مرطوب برای کاهش تورم استفاده کنید.

مصرف آنتی‌بیوتیک را طبق دستور پزشک تا تکمیل درمان ادامه دهید و بهتر است دهان خود را در ۲۴ ساعت اولیه نشویید.

دندانپزشکی در مشهد

اینستاگرام

 

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست