کشیدن دندان عقل

دندان عقل سومین گروه  از دندان‌های آسیاب هستند که در پشت دهان واقع‌شده‌اند و در سنین حدود ۱۷ تا ۲۵ سالگی شروع به رشد می‌کنند و در رادیوگرافی یا پرتو گرافی ایکس مشاهده می‌شوند؛ به همین علت به آن دندان عقل می‌گویند.

چهار دندان عقل در دو فک هر فردی موجود می‌باشد که می‌توان گفت آخرین دندان‌های قوس فکی می‌باشند.

 انواع دندان عقل

 دندان عقل می‌تواند به روش‌های مختلفی رشد کند مثلاً به شکل رشد کرده، به شکل نیمه نهفته و یا کاملاً نهفته باشد. برخی مواقع ممکن است اصلاً رشد نکرده باشد یا گاهی مواقع بیش از یک‌دندان عقل در هر فک و سمت موجود باشد.

دندان عقل برای رشد کردن نیاز به فضای کافی در استخوان فک دارد و اگر فضای مناسب به‌اندازه فک در انسان نباشد؛ دندان می‌تواند به شکل نهفته یا نیمه نهفته نمایان شود.

 چگونه به وجود یا عدم وجود دندان عقل پی می‌برند؟

 معمولاً دندانپزشکان از طریق رادیوگرافی یا همان عکس‌برداری از دندان‌ها تحت عنوان OPG می‌توان به ماهیت و وضعیت استقرار دندان عقل ازنظر نهفته بودن یا نیمه نهفته بودن دندان‌های عقل در فک پی برد.

آیا کشیدن و خارج ساختن دندان عقل امری ضروری است؟

درصورتی‌که دندان عقل در محل درست خود رشد کند نظیر بقیه دندان‌ها مفید و مؤثر می‌باشد و برخلاف نظر عده‌ای نباید دندان را کشید. در بیشتر مواقع رشد دندان عقل با مشکلاتی توأم می‌باشد یکی از این مشکلات پوسیدگی شایع به دلیل عدم دسترسی به آن می‌باشد حتی اگر درجای خودش رشد کرده باشد. در بسیاری از مواقع دندان عقل به دیگر دندان‌های مجاور خود فشار وارد می‌سازد و باعث بی‌نظمی و نامرتب شدن سایر دندان‌ها شود.

 عواملی باعث می‌شوند که مردم ناچار به کشیدن این دندان‌ها می‌شوند

 • دندان دچار مشکل شده است.
 • خیلی عقب یا نرمال نیستند.
 • درصورتی‌که در استخوان فک یا لثه باقی بمانند؛ می‌توانند باعث ناراحتی و درد شوند.
 • در زاویه و جهتی رشد می‌کنند که به دندان‌های اطراف فشار وارد بیاورند.
 • فک یا فضای دهان به‌اندازه کافی بزرگ نباشد و مکانی برای اضافه شدن یک‌دندان آسیاب دیگر نباشد.
 • به دلیل دسترسی ناکافی ممکن است دچار پوسیدگی شود

اگر دندان عقل دچار پوسیدگی شده است و از موقعیت مناسب در دهان برخوردار باشد می‌توان آن را ترمیم یا پر کرد، اما اگر موقعیت دندان مناسب نباشد، بهتر است قبل از رسیدن پوسیدگی به کانال ریشه اقدام به کشیدن آن کرد زیرا شرایط برای نگه‌داری آن مناسب نیست.

دندان عقل نیمه نهفته

بیشتر مشکل مراجعین به کلینیک دندانپزشکی در زمینه دندان‌های نیمه نهفته می‌باشد. در این دندان‌ها به علت در دام افتادن مواد غذایی بین دندان و لثه‌ی پوشاننده و آسیب دیدن لثه از بخش دندان مقابل احتمال بروز مشکلاتی مانند آبسه و سلولیت وجود خواهد داشت.

مشکلاتی که دندان عقل با سایز مختلف در مقایسه با سایر دندان‌ها دارد ما را برآن داشت تا در مورد دندان عقل بیشتر بدانیم

 • ممکن است جوانه‌های دندان عقل تشکیل نشده باشند و به همین علت این دندان‌ها در بعضی از افراد غایب می‌باشند که نبود این دندان‌ها می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که یکی از این علل وراثت می‌باشد.
 • برخی مواقع رویش دندان عقل با مشکل مواجه می‌شود ازجمله دردهای مبهم و گاهی شدید همچنین تورم و آماس لثه در اطراف دندان عقل ایجاد می‌شود که ازنظر پزشکی پری کورونیت نامیده می‌شود. در این بیماری با درد شدید مواجه خواهیم بود که نیاز به درمان داروهای خاص و در برخی مواقع جراحی خواهیم داشت.
 • اگر دندان عقل در مسیر و موقعیت غیرطبیعی رویش پیدا کند و متمایل به سمت دندان مجاور شده یا به‌طور افقی در استخوان فک خوابیده باشد دیگر نمی‌تواند رویش پیدا کندو به شکل نهفته در فک می‌ماند.

در مورد این دندان‌ها که باید کشیده شوند یا همچنان در فک باقی باشند اختلاف‌نظر بسیار است به اعتقاد برخی ماندن این دندان‌ها می‌تواند باعث بروز تومورهای خاصی ازجمله آوملوبلاستوما شود و اغلب پدیده نهفتگی در دندان‌های عقل پایین انجام می‌شود.

 • با توجه به این‌که ممکن است بسیاری از دندان‌های عقل بعد از رویش با دندان مقابل خود چفت نشده و برای امر جویدن هیچ نقشی نداشته باشند.
 • معمولاً دندان‌های عقل به دلیل نداشتن شکل مشخص طبیعی همانند سایر دندان‌ها نیستند و ازنظر قرار گرفتن در انتهای فک‌ها و دسترسی محدود مسواک و نخ دندان کمتر پاکیزه می‌شوند و بسیار آسیب‌پذیر می‌باشند سریع‌تر از سایر دندان‌ها دچار پوسیدگی می‌شوند و باید کشیده شوند.
 • ترمیم و پر کردن دندان عقل بسیار دشوار می‌باشد و کشیدن این دندان‌ها امری دشوارتر است. همچنین عفونت این دندان‌ها به سهولت در فضای صوتی و فکی پخش می‌شود و می‌تواند برای فرد را خطرناک و مشکل‌ساز باشد.
 • پیشنهاد دندانپزشکان این است که پس از ۲۰ سالگی به دندانپزشکی مراجعه نمایند و در صورت نیاز عکس و وضعیت دندان را موردبررسی قرار داده و در صورت داشتن دندان عقل وضعیت آن ازلحاظ نگه‌داری یا کشیدن معلوم شود.

رشد دندان عقل به اشکال مختلف انجام می‌شود

معمولاً دندان عقل به ۴ شکل می‌تواند رشد کند

 1. به سمت دندان دیگر یا زاویه‌دار که به آن مولر دوم می‌گویند.
 2. به سمت پشت دهان و زاویه‌دار
 3. با زاویه نسبت به دیگر دندان‌ها
 4. منظم و عمودی همانند سایر دندان‌ها

معمولاً دندانپزشک پس از بررسی‌های دقیق و مشاهده تصاویر رادیوگرافی معین می‌کند که دندان عقل باید کشیده شود یا خیر.

گاهی برای خارج ساختن دندان عقل نیاز به جراحی داریم که با ایجاد یک برش در بافت لثه و برداشتن استخوان به‌ندرت صورت می‌گیرد.

کشیدن دندان عقل می‌تواند با عوارض طولانی‌مدت منجر شود که شامل

 • ایجاد حفره دردناک و خشک،
 • قرار گرفتن استخوان درزمانی که لخته خونی بعد از جراحی در محل زخم به لخته تبدیل شود.
 • ایجاد عفونت در حفره به همراه باکتری در زمان قرار گرفتن مواد غذایی
 • آسیب‌دیدگی دندان‌های نزدیک، اعصاب و استخوان فک یا سینوس شود.

 

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلمان احمدی
  فروردین 22, 1400 6:37 ب.ظ

  سلام دندان عقل من درست و با فاصله خوب رشد کرده ایا بازهم نیاز هست که دندان عقلم را بکشم ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • باسلام و درود نیاز هست که معاینه بشوید در صورتی که مشکلی نداشته باشه و نیازی به کشیدن دندان عقل نباشه پزشک به شما اطلاع میدهد .
   در صورتی که در مشهد هستید میتوانید با کلینیک جهت رزرو نوبت با شماره زیر تماس حاصل فرمایید :
   05191001415

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست