علت پوسیدگی ناشی از شیشه شیر چیست؟

بااینکه دندان‌های شیری موقتی هستند اما بسیار اهمیت دارند و مستعد ایجاد حفره و پوسیدگی می‌باشند. کودکان برای خوردن غذا، حرف زدن و داشتن لبخند زیبا نیاز به دندان‌های سالم و محکم دارند همچنین سالم بودن دندان‌های شیری می‌تواند کمک کند تا دندان‌های دائم به‌درستی رشد کنند؛ بنابراین مراقبت از دندان‌های شیری باید از سنین خیلی کم آغاز شود.

پوسیدگی دندان کودکان به‌وسیله شیشه شیر اغلب در دندان‌های جلوی فک بالا اتفاق می‌افتد به همین علت قرار گرفتن طولانی‌مدت دندان‌ها در معرض مواد حاوی قند عامل مهمی برای پوسیدگی دندان‌ها به شمار می‌رود.

مایعاتی که دارای مواد قندی هستند نظیر شیر مادر، شیر خشک، آب‌میوه، سودا و سایر نوشیدنی‌های شیرین می‌باشند.

مواد قندی موجود در این مایعات در پیرامون دندان‌های شیری و لثه تجمع پیدا می‌کنند که اگر برطرف نشوند؛ باعث می‌شود که باکتری‌هایی که باعث ایجاد پلاک می‌شوند، بتوانند از آن‌ها تغذیه کنند.

با مصرف مایعات شیرین اسید موجود در آن‌ها می‌تواند به دندان‌ها بچسبند و باکتری‌های موجود دردهان را تغذیه نمایند در اثر مصرف قندها به‌وسیله باکتری‌ها، اسیدهایی تولید می‌شوند که به دندان‌ها و لثه هجوم می‌برند و براثر تکرار این حملات پوسیدگی در دندان به وقوع می‌پیوندد.

پوسیدگی‌های ناشی از شیشه شیر می‌تواند بر همه دندان‌ها تأثیر بگذارد اما دندان‌های جلویی بالا و پایین بیشتر تحت تأثیر پوسیدگی‌ها قرار خواهند گرفت.

این عادت در نوزادان شیرخوار با توجه به مصرف طولانی مواد غذایی یا در کودکانی که به‌طور مداوم پستانک آغشته به عسل یا شکر و مواد قندی می‌مکند، دیده می‌شود.

تجمع مایعات شیرین بر روی دندان‌ها احتمال ایجاد حفره‌های دندان را درزمانی که کودک خوابیده است بیشتر می‌کند.

چه کنیم تا مانع پوسیدگی دندان کودکان در زمان استفاده با شیشه شیر شویم؟

 • والدین باید برای جلوگیری از پوسیدگی ناشی از شیشه شیر باید مراقب باشند که کودک در زمان خواب با شیشه شیر دردهان نخوابد.
 • کودکان تا یک‌سالگی با شیشه شیر می‌خورند اما به‌تدریج به‌جای شیشه از فنجان استفاده کنید.
 • پستانک کودک را با مواد شیرین و عسل آغشته نکنید.
 • مواد غذایی متنوع و رژیم غذایی ویژه برای کودک در نظر بگیرید.
 • بهتر است کودک را در ۶ ماهگی نزد دندانپزشک ببرید.
 • بعضی مادران عادت دارند قاشق یا پستانک کودک را برای معاینه دما یا تمیز کردن دردهان خود قرار دهند که با این کار باکتری‌های موجود دردهان خود را به دهان کودک منتقل می‌کنند.
 • لازم است بعد از هر بار شیر دادن به کودک، لثه او را به‌وسیله یک دستمال تمیز و مرطوب به‌آرامی تمیز نمایید.
 • هنگامی‌که دندان‌های شیری کودک به مرحله رشد رسید، به‌وسیله مسواک مخصوص کودک که کمی با آب مرطوب باشد، مسواک بزنید.
 • بعد از ۳٫۵ تا ۴ سالگی از خمیردندان جهت تمیز کردن دندان‌ها استفاده کنید، باید در نظر داشت که میزان خمیردندان باید کم باشد.
 • اگر کودک عادت دارد با شیشه شیر به خواب برود می‌توانید به‌جای شیر از آب استفاده کنید و در اختیار کودک قرار دهید.
 • کودک باید شیر خوردن را قبل از به خواب رفتن تمام کرده باشد؛ بنابراین قبل از خواب کودک را تغذیه کنید و اجازه ندهید که با شیشه حاوی مایعات شیرین به خواب برود.
 • همچنین در طی روز لثه‌ها را تمیز کرده و ماساژ دهید و به حفظ و رشد دندان‌های او کمک کنید. به‌این‌ترتیب که یک گاز استریل یا دستمال تمیز به دور انگشت خود پیچیده و به‌آرامی بر روی لثه و بافت‌های اطراف دندان ماساژ دهید.
 • می‌توانید به‌جای شیر خشک از شیر پاستوریزه استفاده کنید.

آیا استفاده از شیشه شیر برای کودک، باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شود؟

در طی شب که نوزاد در حال خواب است خوراندن هر نوع نوشیدنی دارای مواد قندی برای کودک مضر می‌باشد به این دلیل که ترشح بزاق دهان کم می‌شود و باقی ماندن مایعات قندی برای طولانی‌مدت بر روی دندان باعث عفونت و درد می‌شود که درنهایت  با دندان‌هایی مواجه خواهیم بودکه به‌شدت پوسیده‌شده‌اند و باید کشیده شوند.

عادات نادرست تغذیه‌ای برای آینده کودک مشکلاتی به همراه خواهد داشت درواقع اگر رفتار غذا خوردن اصلاح نشود، می‌تواند منجر به مشکلات گفتاری، رویش دندان‌های ناموزون، کج و آسیب‌دیده شود.

باید دانست که دندان‌های شیری سالم می‌توانند دندان‌های دائم سالمی را ایجاد کنند. دندان‌های شیری برای جویدن و شیوه درست صحبت کردن در سال‌های نخست زندگی بسیار اهمیت دارند.

درصورتی‌که به دندان‌های طفل شیرخوار توجه و رسیدگی نکنیم با پوسیدگی ناشی از شیشه شیر و عدم درمان به‌موقع، ممکن است سلامت دندان‌های وی و کاهش عزت‌نفس کودک  را تحت تأثیر بگذارد.

چگونه عادت شیشه شیر را به‌تدریج اصلاح کنیم؟

به‌مرور و در یک بازه زمانی در طی سه هفته می‌توانید محتویات شیشه شیر را با آب رقیق نمایید.

با توجه به توصیه دندانپزشک در این دوران هرگاه به کودک شیر می‌دهید آن را با آب مخلوط‌کنید؛ همچنین پستانک را قبل از مصرف بشویید.

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان بی‌خطرترین و بهترین مانع آب می‌باشد.

بهتر است برای حفظ سلامت دندان‌ها و سلامت کودک، مصرف مواد قندی به‌خصوص میان وعده‌های غذایی را کم کنید.

همین‌که کودک یاد گرفت نوشیدن با لیوان را انجام دهد، شیشه را از او بگیرید البته بهتر است این کار را به‌تدریج انجام دهید زیرا کودک شروع به مکیدن انگشت خواهد کرد( با توجه به این‌که مدام باید مراقب باشید که کودک دست آلوده را وارد دهان نکند،) همچنین عمل مکیدن باعث رشد و تقویت ماهیچه‌های صورت و زبان وی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست