ارتودنسی با روش دیمون

ارتودنسی دیمون  یکی از روش های جدید درمان است. به طور عادی باید با استفاده از کش های بسیار کوچک و ظریفی سیم را به براکت ارتودنسی وصل کرد ولی در روش دیمون از براکت هایی استفاده می شود که باز و بسته می شوند و کشویی هستند .

سیستم دیمون دیگر نیاز به کشهای کوچک ندارد و در نتیجه بیمار می تواند اطراف سیم و براکت ها را به راحتی تمیز کند. ولی در روش ارتودنسی معمولی میکرو ارگانیسمها به دور کش ها جمع می شوند بهداشت و نظافت کردن دندان ها را دشوار می کنند. با این روش دیگر مشکل تغییر رنگ کش های اطراف براکت ها را ندارید.

مزایای ارتودنسی دیمون چیست؟

 • کاهش یافتن تعداد مراجعه به متخصص ارتودنسی

ارتودنسی دیمون از نوع لیگاتورهای الاستیکی نیست، پس نیاز کمتری به تنظیم کردن دارند. از این رو تعداد دفعات مراجعه به پزشک کاهش پیدا می کند.

با توجه به طراحی جدید این نوع ارتودنسی بیمار می تواند دندانهای خود را به موقعیت های درست تری و با روش راحت تری نسبت به براکت های قدیمی حرکت دهد. ارتودنسی دیمون زیبایی بیشتری نسبت به ارتودنسی فلزی سنتی دارد.

 • مقرون به صرف بودن

ارتودنسی دیمون یک روش نسبتاً جدید است ولی با هزینه بالاتر در مقایسه با ارتودنسی ثابت که براکت های فلزی ساده دارد ولی به این دلیل که ارتودنسی دیمون تعداد دفعات مراجعه برای معاینه ارتودنسی کمتری دارد می تواند مقرون به صرفه تر باشد.

 • اصطکاک کمتر

در این روش هیچ نوع اصطکاکی که با حذف لیگاتور الاستیکی باشد وجود ندارد و دندان های بیمار می تواند به راحتی حرکت کنند. پس هیچ گونه سایش و فرسودگی نخواهد داشت.

 • کاهش طول مدت زمان درمان ارتودنسی

در این روش ارتودنسی زمان ارتودنسی کاهش پیدا می کند. با تحقیقات به عمل آمده می توان گفت حدود 6 ماه از زمان ارتودنسی کاسته می شود.

 • درد کمتر را تجربه می کند

در روش ارتودنسی دیمون بیمار درد کمتری را نسبت به ارتودنسی نوع سنتی خواهد داشت.

 • افزایش سلامت دهان و دندان

براکت های معمولی باکتری و پلاک بیشتری را به دور خود جمع می کند و کش ها اغلب با مواد غذایی و نوشیدنی های گوناگون رنگی شده اند. با حذف کش های نوع سنتی در سلامت دهان و دندان می توان در طول درمان ارتودنسی دیمون افزایش داد.

 • نتایج فوق العاده

ارتودنسی دیمون نتایج بهتر و رضایت بخش تری را داشته است. حتی بیماران نتیجه سریعتر و با درد کمتری را تجربه کرده اند.

ارتودنسی دیمون روش بالینی است که به طور کامل دندان ها را تنظیم می کند و باعث زیباتر شدن لبخند بیمار می شود.

بررسی نکات قوت و ضعف ارتودنسی دیمون

تبلیغات درباره ارتودنسی دیمون بسیار است مثلاً کاهش طول درمان، عدم نیاز به در آوردن دندان ها، افزایش بین ویزیت ها، کاهش درد، ولی همه اینها بستگی به نوع ناهنجاری، سن فرد، شدت مشکل فرد، مشکلات بیولوژیک دارد که در هر فرد با فرد دیگری متفاوت است و فقط در زمان معاینه پزشک ارتودنسی معلوم می شود که دندان نیاز به در آمدن دارد یا نه و زمان درمان چقدر است. در رابطه با درد ارتودنسی می شود گفت چند روز اولیه ارتودنسی شاید مقداری درد و ناراحتی بیمار داشته باشد؛ اما با گذشت زمان درد از بین می رود.

 مشورت کردن با پزشک و بهره بردن از مزایای ارتودنسی دیمون

 شما می توانید با مراجعه به پزشک ارتودنسی با او مشورت کنید تا بدانید که ارتودنسی دیمون برای شما مناسب است یا نه و چه سیستم ارتودنسی مناسب دندان های شما است. می شود گفت در زمان مشاوره پزشکان ارتودنسی بهترین روش درمان را به شما پیشنهاد می دهند.

سؤالات متداول در مورد ارتودنسی به روش دیمون

 1. آیا ارتودنسی دیمون با ارتودنسی ثابت سنتی تفاوت دارد؟

بریس های ارتودنسی دیمون به طور خودکار بسته می شود. ولی برای محکم کردن بریس های ارتودنسی ثابت سنتی باید به پزشک ارتودنسی مراجعه شود . در سیستم ارتودنسی دیمون از مکانیسم کشویی استفاده می شود و به تدریج سفت می شود و دندان ها را به مرور صاف و مرتب می کند.

 • انواع ارتودنسی دیمون چیست؟

ارتودنسی دیمون از انواع گوناگونی برخوردار است مانند ارتودنسی ثابت سنتی که از آلیاژهای گوناگون در دسترس است. در ارتودنسی دیمون بیشترین طرفدار را جنس سرامیکی و شفاف دارد، چون زمانی که بر روی دندان ها قرار می گیرد زیاد به چشم نمی آید.

 • آیا ارتودنسی دیمون سریعتر از ارتودنسی ثابت سنتی کار میکند؟

باید بدانید ارتودنسی دیمون معجزه نمی کند ولی آنچه مهم به نظر می رسد این است که سرعت بیشتر و کارایی بهتری نسبت به نوع سنتی دارد. ارتودنسی دیمون زودتر از 6 ماه تغییری در طول درمان نمی دهد.

 • آیا ارتودنسی دیمون نیاز به زنجیر ارتودنسی یا پاور دارد؟

قبلاً هم به این موضوع اشاره شده است که ارتودنسی دیمون به صورت اتوماتیک عمل می کند و زنجیر یا حتی رابر بند نیاز ندارد؛ اما در ارتودنسی ثابت فلزی نیاز به زنجیر و رابربند ضروری است.

 • برای ویزیت ارتودنسی هر چند وقت یکبار نیاز به مراجعه هست؟

در ارتودنسی دیمون ویزیت دوره ای معمولاً هر 6 الی 10 هفته یک بار است. ولی این در حالی است که ویزیت ارتودنسی ثابت فلزی سنتی ماهانه انجام می شود.

 • ارتودنسی دیمون بهتر است ی اینویزیلاین؟

در صورت عادی ارتودنسی ثابت موثر تر است و سریعتر از ارتودنسی متحرک مانند اینویزیلاین است. بازده ارتودنسی دیمون از ارتودنسی ثابت بیشتر است. تنها مزیت ارتودنسی اینویزیلاین این است که راحت تر از دهان خارج می شود.

 

ارتودنسی سرامیکی چیست ؟

طول عمر ایمپلنت

ارتودنسی درسنین بالا مشهد

دندانپزشکی کودک مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست