بهترین روش برای سفید شدن دندان ها چیست؟

روش برای سفید شدن دندان ممکن است با افرادی مواجه شویم که ظاهری بسیار شیک و زیبا دارند اما وقتی شروع به صحبت می‌کنند، ممکن است تغییر عقیده بدهیم زیرا با دیدن دندان‌های زرد و بدشکل، متوجه چهره بیمارگونه و سن بالای فرد می‌شویم.

این در حالی است که دندان‌های سفید، چیده شده و دارای درخشش می‌تواند افراد را مجذوب‌تر بنماید. روش برای سفید شدن دندان

 چرا دندان‌ها تغییر رنگ می‌دهند؟

عامل تغییر رنگ و بدرنگ شدن دندان‌ها اغلب تحت تاثیر رژیم غذایی هستند. مواد غذایی مانند قهوه، چای، میوه‌های کاروتن دار نظیر هویج، نوشابه‌های رنگی، استعمال سیگار، مواد آهن‌دار، مصرف برخی داروها مانند تترا سایکلین در زمان رویش دندان‌ها قبل از سن ۸ سالگی (به دلیل ترکیب تترا سایکلین با کلسیم باعث تغییر رنگ دندان می‌شود) مصرف زیاد فلوراید و بیماری‌هایی نظیر یرقان یا مواد پر کردنی تاج یا ریشه دندان و هر نوع ضربه و آسیب دندان که باعث خون‌ریزی درون پالپ شود، می‌تواند باعث بدرنگ شدن دندان شود.

عوامل دیگر مانند مصرف بیش‌ازاندازه دهان‌شویه‌های حاوی کلر هگزیدین، داروهای آنتی سایکوتیک، آنتی هیستامین و کنترل‌کننده‌های فشارخون که در تغییر رنگ دندان بی‌تأثیر نیستند را نیز برشمرد. روش برای سفید شدن دندان

 انواع روش‌های سفید کردن دندان

  • یکی از کم‌خطرترین روش‌های سفید کردن دندان بلیچینگ می‌باشد زیرا به مینای دندان آسیبی نمی‌رساند، دندان‌پزشک از فک بیمار قالب می‌گیرد و نایت گارد می‌سازد. به‌این‌ترتیب بیمار می‌تواند در منزل مواد سفیدکننده را درون نایت گارد قرار داده و با توجه به غلظت ماده در روز بین ۱ تا ۶ ساعت دردهان قرار دهد.

معمولاً زمان سفید شدن هر فک از ۱ تا ۲ هفته به طول می‌انجامد. درصورتی‌که بیمار ناچار است از داروی تترا سایکلین استفاده کند، این زمان تا ۶ ماه به طول می‌انجامد. روش برای سفید شدن دندان

وقتی در زمان بلچینگ بیمار احساس سرما کرد، بهتر است تایم استفاده از بلچینگ کوتاه‌تر شود و دوره درمان در یک روز توقف یابد. باید دانست که جهت بهبود درمان استفاده از دهان‌شویه‌ها و خمیردندان‌های ضد حساسیت می‌تواند، مؤثر باشد. روش برای سفید شدن دندان

  • برخی افراد بیشتر تمایل دارند تا زودتر به هدف برسند و در زمان کوتاه‌تری به نتیجه برسند؛ بنابراین با مراجعه به دندان‌پزشک و روش بلچینگ در مطب برای این افراد توصیه می‌شود.

در این روش دندان‌ها تمیز می‌شوند و لثه‌ها به‌وسیله محافظ مخصوص پوشیده می‌شوند. دندان‌پزشک با استفاده از ژل دی‌اکسید کربن (این ژل فاقد هر نوع اثر سوئی بر دندان‌ها می‌باشد) و تاباندن لیزر به رفع بدرنگی دندان می‌پردازد.

در روش تابش لیزر از سه نوع لیزر دی‌اکسید کربن، گاز آرگون و دیود استفاده می‌شود؛ که لیزر دیود از سرعت بالاتری جهت سفید کردن دندان‌ها برخوردار می‌باشد.

  • گاهی ممکن است در اثر ضربه، پوسیدگی‌های شدید یا درمان عصب دندان سیاه شود؛ بنابراین پزشک پس از درمان عصب باید کلیه مواد تیره و خون‌مردگی‌های ناشی از درمان را از تاج برطرف نموده و مواد سفیدکننده را درون تاج قرار دهد و بر روی آن به مدت یک تا ۲ هفته پانسمان بگذارد. به‌این‌ترتیب عوامل بدرنگی و تیرگی دندان را برطرف می‌کند.

معمولاً بدرنگی‌های خاکستری نسبت به دندان‌های نارنجی پاسخ بهتری به سفیدکننده‌ها می‌دهند. ممکن است درمان سفید کردن نیاز به چندین جلسه مراجعه داشته باشد زیرا پس از سفید شدن تاج به میزان لازم، مواد بلچینگ از دندان خارج‌شده و بعد از یک هفته پانسمان با کامپوزیت پر می‌شود.

  • استفاده از کامپوزیت برای تغییر رنگ دندان یک روش مؤثر است. معمولاً کامپوزیت‌ها یک ماده سفیدکننده ترمیمی می‌باشند که جهت پر کردن دندان‌ها به‌وسیله چسب دندان‌پزشکی و باندینگ به دندان اتصال می‌یابند.

از ویژگی‌های قابل‌ذکر کامپوزیت می‌توان به حفظ بافت سالم دندان اشاره کرد. البته باید دانست که کار با کامپوزیت از حساسیت و دقت نیازی برخوردار می‌باشد؛ بنابراین باید به دندان‌پزشک متبحر مراجعه کنید.

توصیه می‌شود دندان‌هایی که به‌وسیله کامپوزیت ترمیم‌یافته‌اند جهت شکست تخمه، جویدن استخوان، یخ، ناخن و هر نوع ماده سخت استفاده نشوند زیرا ممکن است دچار ترک‌خوردگی یا لب پر شوند.

  • امروزه از روش لامینیت برای زیباسازی و سفید کردن دندان‌ها استفاده می‌شود. لامینیت یک‌لایه نازک چینی یا سرامیکی است که سطح خارجی و لبه‌های دندان را پوشش می‌دهد. این درمان در طی یک یا دوجلسه مراجعه انجام می‌شود.

در این روش سطح بیرونی و لبه دندان تراش داده می‌شود و از دندان‌ها قالب گرفته می‌شود.

قالب به لابراتوار ارسال می‌شود و پس از ساخت لامینیت توسط  دندان پزشک بر روی دندان چسبیده می‌شود. لامینیت از رنگ‌پذیری کمتری نسبت به کامپوزیت برخوردار است و هزینه بیشتری در مقایسه با کامپوزیت می‌طلبد.

کدام روش مؤثرتر و بهتر است؟

 

مؤثرترین روش استفاده از رژیم غذایی مناسب و مسواک زدن به شکل صحیح و دقیق است؛ بنابراین تبلیغات بی‌پایه و اساس بازار جز اتلاف وقت وپول هیچ سودی در پی نخواهد داشت.

امروزه بازار تبلیغات مواد سفیدکننده‌های دندان نظیر کیت‌ها (چراغ‌قوه‌های وایت لایت، تیوپ‌های مواد اسیدی و رنگ‌بر) ممکن است آسیب زیادی به دندان و لثه وارد سازد. این مواد برای از بین بردن رنگ‌های سطحی تأثیرگذار می‌باشند و استفاده از مواد سفیدکننده تکنیک خاصی دارد که تنها دندان‌پزشک در این زمینه تخصص و مهارت دارد.

بنابراین استفاده از هر نوع خمیردندان سفیدکننده یا سایر محصولاتی نظیر نوارهای سفیدکننده باید طبق تجویز پزشک انجام شود و در صورت مصرف خودسرانه و طولانی‌مدت ممکن است به مینای دندان آسیب برساند.

زیبا سازی دندان

چگونه دندانپزشک شویم

دندان و زیبایی

مدت زمان ایمپلنت مشهد

انواع ایمپلنت و کاشت دندان مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست