انواع ایمپلنت و کاشت دندان در مشهد

دانش دندانپزشکی زیبایی و ارتودنسی همواره با توسعه دانش و پیشرفت‌های تکنولوژی همراه بوده است و در حال حاضر ایمپلنت از پرکاربردترین دستاوردهای این دانش می‌باشد.

از گذشته تا امروز مردم نگران بودند که اگر روزی دندان‌های خود را از دست بدهند، برخلاف میل باطنی خود ناچار خواهند شد که از دندان‌های مصنوعی استفاده کنند. با استفاده از روش ایمپلنت دندان، شرایط برای این بیماران فراهم شد تا از مزایای ایمپلنت در غیاب دندان‌های ازدست‌رفته استفاده نمایند.

به‌این‌ترتیب به کمک ایمپلنت شما می‌توانید، نبود دندان‌های ازدست‌رفته را جبران نمایید زیرا ازنظر ظاهری کاملاً مشابه دندان‌هایتان می‌باشد.

برای دریافت مشاوره رایگان و انجام انواع ایمپلنت در مشهد جهت رزرو نوبت با شماره ی زیر تماس حاصل بفرمایید :

05191001415

 کاربرد ایمپلنت چیست؟

هدف از روش ایمپلنت برای حفظ سلامت و زیبایی دهان و دندان می‌باشد، اما در اینجا سه کاربرد اصلی ایمپلنت را شرح می‌دهیم.

 • مهم‌ترین نقش ایمپلنت جهت پر نمودن جای خالی دندان‌های ازدست‌رفته یا دندان‌های غایب و میسینگی است که با کمک ارتودنسی نیز نمی‌توان جای آن‌ها را پر نمود.
 • برخی افراد در بین دندان‌هایشان فاصله‌ای وجود دارد که در طی زمان این فاصله زیاد می‌شود، هنگامی‌که پزشک ارتودنتیست تشخیص دهد که به‌وسیله ارتودنسی نمی‌توان این فاصله را پر کرد، ایمپلنت کارساز خواهد بود.
 • زمانی که دندان‌ها زیبایی خود را ازدست‌رفته داده باشند و از دسته دندان‌های پیشین باشند، روش ایمپلنت می‌تواند این زیبایی را مجدداً به دندان‌ها بازگرداند.

متأسفانه روش ایمپلنت برای همه افراد نمی‌تواند کارایی داشته باشد زیرا برخی افراد مناسب برای عمل ایمپلنت نمی‌باشند.

چه افرادی  برای ایمپلنت مناسب نمی‌باشند

 • زنان و خانم‌های باردار
 • افرادی که فک آن‌ها رشد کافی نداشته است و در اصطلاح دندانپزشکی فک ساختار اصلی خود را هنوز به دست نیاورده است.
 • افرادی که دچار اعتیاد به مواد مخدر، سیگاری و یا الکلی باشند به دلیل شانس کم‌جوش خوردن ایمپلنت در این افراد نمی‌توانند، ایمپلنت کنند.
 • آن دسته از افرادی که دچار تشنج شدید می‌شوند و این تشنج به حدی است که دندان‌هایشان به یکدیگر قفل می‌شود.
 • افرادی که در ناحیه گردن یا سینه خود عمل پرتودرمانی را انجام داده باشند.
 • افرادی که دچار فشارخون بالا، دیابت، هموفیلی و بیماری‌های بافت هم بند می‌باشند.
 • افرادی که از برخی داروها نظیر کورتون استفاده می‌کنند.مدت زمان انجام ایمپلنت

دسته‌بندی انواع ایمپلنت

معمولاً ایمپلنت را با توجه به عوامل مختلفی تقسیم‌بندی می‌کنند که شامل:

 انواع ایمپلنت و کاشت دندان در مشهد با توجه به روش کاشت

 • ایمپلنت فرورونده

در این نوع ایمپلنت در ابتدای کار یک پیچ درون استخوان فک قرار می‌گیرد و سپس تاج دندان بر روی آن قرار می‌گیرد. این روش در دندانپزشکی متداول می‌باشد زیرا دیگر نیازی نیست که تعداد پیچ‌های واردشده در فک یا مقدار دندان‌های سوار شده بر روی پیچ با یکدیگر مساوی باشند.

 • ایمپلنت برسازی درون کاشت دندانی

در این روش در ابتدا یک‌پایه فلزی را در زیر لثه و بر روی استخوان فک می‌چسبانند تا قادر باشد دندان را حفظ کند. این روش مناسب افرادی است که از متحرک بودن دندان‌های مصنوعی ناراضی می‌باشند و می‌خواهند دندان‌های مصنوعی آن‌ها در جای خود، ثابت شود.

دسته‌بندی ایمپلنت بر اساس نوع اتصال‌دهنده

 ایمپلنت را بر طبق شکل سرشان و چگونگی استقرار بر روی دندان به ۳ دسته تقسیم‌بندی می‌کنند.

 • در این روش سر ایمپلنت به سمت داخل و متصل‌کننده ۶ ضلعی می‌باشد و دندانپزشک باید دندان را درون آن پیچ نماید.
 • در این نوع ایمپلنت سر ایمپلنت ۶ ضلعی بوده اما سر آن خارج است و در رأس ایمپلنت دندان، واقع‌شده است.
 • این نوع ایمپلنت که به ایمپلنت ۸ ضلعی نیز معروف است و درون سر ایمپلنت دندان یک سوراخ موجود می‌باشد و دندان در آن پیچ می‌شود.

دسته‌بندی ایمپلنت با توجه به مراحل انجام کار

 ایمپلنت دومرحله‌ای

 • مراحل کار در این روش در دو مرحله انجام می‌گیرد به این شکل که در ابتدا ایمپلنت درون فک قرار می‌گیرد و لثه بخیه می‌شود تا ایمپلنت دچار فشار نشود. هنگامی‌که زخم بخیه بهبود پیدا کرد، عمل جراحی دوم برای قرار گرفتن تاج دندان انجام می‌گیرد.

 ایمپلنت یک مرحله‌ای

 • در این روش احتیاجی به جراحی دوم نداریم و بدون عمل جراحی، تاج بر روی پیچ قرار می‌گیرد.

تفاوت روش‌های ایمپلنت در چیست؟

 • معمولاً تفاوت ایمپلنت‌ها بستگی به طراحی ایمپلنت یا قسمتی که در استخوان فک قرار می‌گیرد و در اصطلاح دندانپزشکی به آن فیکسچر یا ایمپلنت می‌گویند، دارد. گاهی ممکن است فیکسچر یا ایمپلنت به شکل استوانه‌ای و گاهی مخروطی باشد. معمولاً دندانپزشک با در نظر گرفتن موقعیت استخوان فک در زمان معاینه و مشاوره روش مناسب جهت ایمپلنت را برمی‌گزیند.
 • اغلب تفاوت ایمپلنت‌ها با توجه به طراحی بخش تاجی ایمپلنت در نظر گرفته می‌شود که به اباتمنت نامیده می‌شود. اباتمنت به بخش تاجی ایمپلنت اطلاق می‌شود که به‌وسیله یک پیچ بسیار ریز به پایه ایمپلنت یا فیکسچر وصل می‌شود.
 • تفاوت دیگر ایمپلنت‌ها با توجه به پیچ ریزی که نقش اتصال‌دهنده بخش تاجی یا اباتمنت به فیکسچر یا پایه‌ی ایمپلنت قرارگرفته شده در فک را دارد و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد زیرا در برخی از روش‌های ایمپلنت مخصوصاً ایمپلنت‌های تکی و خلفی فشار زیادی به تاج ایمپلنت وارد می‌شود که احتمال شل شدن پیچ اتصال اباتمنت به فیکسچر ایمپلنت موجود می‌باشد، اما درصورتی‌که ایمپلنت از طراحی خوب و کانکشن عالی میان فیکسچر ایمپلنت با اباتمنت برخوردار باشد، این احتمال ناچیز خواهد بود.
 • اصلی‌ترین تفاوت ایمپلنت‌ها، تکنولوژی بکار برده شده در سطح ایمپلنت می‌باشد که می‌تواند ضامن دوام و طول عمر ایمپلنت با توجه به میزان فیکس شدن ایمپلنت با استخوان فک در نظر گرفته می‌شود.

بهترین نوع ایمپلنت کدام است؟

باید دانست که در حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد برندهای گوناگون ایمپلنت مورد تائید وزارت بهداشت می‌باشد و در نقاط مختلف کشور در حال انجام می‌باشد.

معمولاً ایمپلنت ها دارای رتبه‌بندی از یک تا سه می‌باشند.

در مراکز تخصصی درمان با ایمپلنت از روش‌های مختلف ایمپلنت استفاده می‌شود. به‌این‌ترتیب در جلسه مشاوره ایمپلنت، بیمار با نمونه‌های برند ایمپلنت و تفاوت هریک از ایمپلنت ها آشنا می‌شود و می‌تواند برای طرح درمان ایمپلنت خود یک نوع را انتخاب نماید.

ایمپلنت در مشهد

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست