اهمیت دندان شماره شش

معمولاً انسان‌ها در طی زندگی خود دارای دو نوع دندان شیری و دائمی است. تعداد دندان‌های شیری ۲۰ عدد می باشد و دندان‌های دائمی شامل ۳۲ دندان می‌باشد. دندان‌های دائمی نیز دو گونه هستند، دندان‌های دائمی که با افتادن دندان‌های شیری جایگزین آن می‌شوند و دندان‌های دائمی که جایگزین ندارند و بدون افتادن دندان شیری بر روی لثه می‌رویند.

دندان شماره شش یکی از دندان‌های بااهمیت و دائمی بدون جایگزین هستند که در سن ۶ سالگی کودک رشد می‌کند.

اهمیت دندان شماره شش از چند جهت قابل‌ذکر می‌باشد

 • دندان شماره شش اولین دندان دائمی در انسان است که بدون افتادن دندان شیری رویش پیدا می‌کند.
 • اغلب والدین تصور می‌کنند این دندان نیز از دندان‌های شیری محسوب می‌شود.
 • پوسیدگی این دندان ممکن است، باعث پوسیده شدن سایر دندان‌های مجاور شود.
 • درصورتی‌که این دندان به هر دلیلی از دست برود می‌تواند بر روی رویش دندان نابجا، ایجاد مشکل در هنگام جویدن و زیبایی فرد تأثیرگذار باشد.

موضوع : اهمیت دندان شماره شش

 چگونه مراقب دندان دائمی کودک باشیم

 • برای مراقبت و حفظ بهداشت دندان باید به‌طور دوره‌ای ۶ ماهه جهت معاینه نزد دندانپزشک مراجعه کنیم.
 • در زمان رویش این دندان والدین باید نحوه رویش این دندان را کنترل نمایند.
 • سعی کنید چگونگی مسواک زدن را از همان کودکی به فرزند خود آموزش دهید، همچنین مسواک زدن باید توسط یک فرد بزرگ‌تر انجام شود.
 • با توجه به دستور و تجویز دندانپزشک می‌توانید، برای کودک خود از دهان‌شویه استفاده کنید.
 • در صورت نیاز می‌توانید جهت فیشور سیلانت (شیار پوش) نزد دندانپزشک مراجعه کنید تا در صورت داشتن شیار عمیق این شیارها پر شوند و احتمال پوسیدگی کاهش پیدا کند.

 موقعیت دندان شماره شش چگونه است؟

 این دندان، اولین دندان دائمی است که در سن شش سالگی پشت دندان آسیاب دوم شیری می‌روید. درواقع این دندان ششمین دندان دائمی است که در هر ربع فک قرار دارد. اهمیت و نقش این دندان جهت رویش و تنظیم دندان‌های مجاور و شکل‌گیری طبیعی ساختار فک قابل‌تأمل می‌باشد.

بنابراین رعایت بهداشت و محافظت از این دندان بسیار باید موردتوجه والدین قرار بگیرد. بر اساس تحقیقات انجام‌شده این دندان یکی از آسیب‌پذیرترین دندان‌ها هستند که در دوران کودکی تا ۹۰% احتمال پوسیدگی برای این دندان وجود دارد.

به علت وجود شیار عمیق و گیردار در این دندان احتمال تجمع مواد غذایی و قندی در آن بسیار زیاد می‌باشد و به همین علت توصیه می‌شود برای انجام معاینه در طی سال حداقل دو بار نزد دندانپزشک مراجعه نمایید. در صورت عمیق و گیردار بودن شیار دندان می‌توانید، به‌وسیله درمان فیشور سیلانت مانع گیر تجمع مواد غذایی و همچنین مانع فعالیت عوامل میکروبی پوسیدگی بر روی سطح شیار عمیق و گیر دندان شوید.

کشیدن یا از دست دادن دندان شش چه تأثیری بر دهان دارد؟

دندانپزشک با مشاهده پوسیدگی اقدام به ترمیم دندان می‌کند و تا آنجایی که امکان دارد از کشیدن دندان خودداری می‌کند زیرا با کشیدن این دندان، سایر دندان‌ها از مکان خود جابه‌جا می‌شوند و دیگر دندان‌ها دائمی با کاهش فضا مواجه می‌شوند.

توصیه می‌شود در زمان مسواک زدن کودک با نظارت و مراقبت اولیا انجام شود و همچنین جهت استحکام و مقاومت دندان عمل فلورایدتراپی انجام شود.

دندان شش سالگی یا اولین دندان آسیای بزرگ

به علت رویش  دندان شماره شش در سن ۶ سالگی به آن دندان شش‌سالگی نیز می‌گویند. این دندان برخلاف انتظار والدین پس از لق شدن دندان شیری رویش پیدا نمی‌کند و گاهی متوجه ظاهر شدن و دائمی بودن آن نمی‌شویم و تنها زمانی متوجه این دندان می‌شویم که در حین معاینه دندانپزشک هر گونه پوسیدگی و لزوم‌ترمیم آن برای ما معلوم می‌شود.

در زمان رویش دندان برخی از کودکان با درد خفیفی مواجه می‌شوند که به علت التهاب و تورم لثه پوشاننده دندان در حال رشد می‌باشد. در برخی مواقع براثر تجمع ذرات مواد غذایی و فعالیت میکروب‌ها در زیر لبه لثه و یا ضربات ناشی از دیگر دندان‌ها در زمان جویدن ایجاد می‌شود.

اهمیت دندان آسیای بزرگ از دو جهت که نقش این دندان در امر جویدن بسیار دردهان تأثیرگذار می‌باشد، همچنین بر شکل و ظاهر فک ازلحاظ زیبایی تأثیر دوچندان دارد.

 علت آسیب‌پذیر بودن دندان شش نسبت به سایر دندان‌ها

 

 • به علت رویش این دندان که در پشت دندان‌های آسیاب دوم قرارگرفته است و تصور والدین بر این‌که یکی از دندان‌های شیری است و به‌زودی خواهد افتاد، مراقبت از را آن با سهل‌انگاری مواجه می‌کند.
 • لایه خارجی دندان یا همان مینای دندان تا دو سال بعد از رویش دندان به طور کامل محکم و سفت نشده است و در مقابل اسیدهای ایجادشده توسط عوامل پوسیدگی مقاومت لازم را ندارد.
 • اغلب کودکان به علت نداشتن برنامه غذایی مناسب در منزل، تمایل زیادی برای خوردن خوراکی‌هایی چون کیک، بیسکویت، شیرینی‌جات، شکلات، پفک و چیپس دارند و فاصله کوتاه بین مصرف مواد غذایی و تمیز نکردن دندان باعث پوسیدگی دندان شش می‌شود.
 • به علت فرورفتگی‌های عمیق این دندان محل مناسبی برای گیرکردن مواد غذایی و فعالیت میکروب‌های پوسیدگی می‌باشد.

 

 • کودکان تا سن ۸ سالگی، توانایی و دقت کافی جهت مسواک زدن دندان‌هایش را به بدون کمک والدین ندارد.

 

چگونه مراقب دندان‌های شش کودکان باشیم

 • کودک را باید هر ۶ ماه نزد دندانپزشک، جهت معاینه ببریم
 • در حدود ۶ سالگی مراحل رشد دندان‌ها را موردتوجه و معاینه قرار دهیم.
 • از هنگام رویش دندان‌های شیری به کودک روش صحیح مسواک زدن را آموزش دهیم، برای کودکان مدرسه‌ای باید دو بار مسواک توسط والدین در شبانه‌روز (پس از خوردن غذا و قبل از خواب) جزو برنامه‌های اصلی کودک قرار داشته باشد.
 • برای استحکام و مقاومت مینای دندان در مقابل پوسیدگی‌ها استفاده از ژل‌ها و دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید تحت نظر پزشک مناسب می‌باشد.
 • دندانپزشک از یک ماده همرنگ دندان که به‌سختی به دندان می‌چسبد و شیارهای موجود بر سطح دندان را می‌پوشاند، استفاده می کند و به‌این‌ترتیب مانع از پوسیدگی دندان شش کودک می‌شود.

لینک ها و منابع دیگر:

دندانپزشکی در مشهد

مراقبت از دندان های کودک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست