بهداشت دهان و دندان در زمان ارتودنسی

مرتب بودن دندان ها در ظاهر فرد خیلی تأثیر گذار است و بهترین راه مرتب کردن و ردیف کردن دندان ها روش ارتودنسی است. در طول دوره درمان ارتودنسی رعایت بهداشت دهان و دندان و لثه ها خیلی مهم است.

بهترین راه برای جلوگیری کردن از بیماری های لثه و پوسیدن دندان ها و تشکیل پلاک بر روی دندان ها مسواک زدن به طور مرتب و کشیدن نخ دندان بعد از هر وعده غذایی است.

آیا دوره ی ارتودنسی به مراقبت های بیشتری نیاز دارد

سیم های ارتودنسی و براکت ها دارای تعداد زیادی فرو رفتگی هستند که امکان ماندن باقی مانده های غذا در میان آن ها زیاد است.

زمانی که باقی مانده غذا مدت زیادی در آن فرو رفتگی ها بماند باکتری ها به مرور رشد می کنند و باعث ایجاد پوسیدگی در دندان ها و لثه ها بیشتر می شود.

پس بنا براین در دوره ارتودنسی بهداشت دهان و دندان از اهمیت بالایی برخوردار است و هم چنین باید از رژیم غذایی مناسبی استفاده کنید به این دلیل که در این دوران دندان ها و لثه ها حساسیت بیشتری دارند.

اگر در دوره ارتودنسی از مینای دندان محافظت نشود ممکن است بعد از به پایان رسیدن درمان دندان ها دچار خرابی شوند.

مینای دندان می تواند در طول دوره درمان اگر به خوبی نگه داری نشود مواد معدنی ضروری خود را از دست بدهد. در این مرحله ممکن است لکه های سفید رنگی به مرور بر روی دندان ها ظاهر شود که اگر پیشرفت کنند باعث خون ریزی لثه و تورم آن می شود.

اهمیت رژیم غذایی در بهداشت دهان و دندان در دوره ارتودنسی

حتماً متخصص ارتودنسی به شما خواهد گفت که در دوران درمان ارتودنسی از مواد خوراکی حاوی شکر زیاد و همین طور مصرف نوشیدنی هایی که شیرینی زیاد دارند استفاده نکنید. به این دلیل که باعث پوسیدگی دندان ها می شود.

کی دیگر از موارد مهم در دوره ارتودنسی استفاده بیش از اندازه مواد نشاسته دار است مانند برنج سیب زمینی به خاطر اینکه این مواد می توانند به دندان ها بچسبند و باعث خراب شدن دندان ها شوند.

اما نکته مهم تر این است که مصرف زیاد از حد نوشیدنی های اسیدی مانند انواع نوشابه ها، نوشیدنی های ورزشی، آبمیوه های گازدار و غیر گاز دار می توانند مینای دندان را از بین ببرند.

اما بهتر است بدانید بزاق دهان خود در دفاع از دندان ها و بدن یک عامل مهم است. برای اینکه بتوان از بزاق دهان کمک گرفت بهتر است ترکیبات اسیدی در دهان باقی نماند تا بزاق دهان برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها بتواند کمک کند.

پزشک ارتودنسی حتماً در طول درمان به شما برنامه غذایی مشخصی خواهد داد که شامل سه وعده اصلی غذایی و دو وعده میان وعده می باشد. همچنین پزشک حتماً توصیه می کند که از آب در طول روز زیاد استفاده کنید. استفاده زیاد از آب می تواند کمک کند تا پاکسازی دهان کامل انجام شود و هم هضم غذا آسان تر شود. در دوره ارتودنسی دریافت ویتامین ها بسیار نقش مهمی دارد.

طول عمر ایمپلنت 

ارتودنسی فک بالا

ارتودنسی در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست