بیماری های لثه

در طول زندگی افراد ممکن است بیماری های لثه برای فرد اتفاق بیفتد که این بیماری ها می تواند باعث جدا شدن لثه از دندان شود و نهایتاً فاصله بین دندان ها ایجاد می شود؛ بنابراین جرم بین دندان ها و لثه تشکیل می شود و باعث می شود که استخوان اطراف دندان ضعیف شود. این بیماری یک بیماری شایع به حساب می آید، اگر فردی دچار این بیماری شد و در مراحل اولیه این بیماری قرار داشت بهتر است مراقبت های کافی را برای درمان انجام دهد تا استخوان فک تحلیل نشود و در نهایت دندان از بین نرود.

گاهی ممکن است این بیماری طوری پیشرفت کند که لثه قرمز و شل به شود و خونریزی کند. یا به گونه ای باشد که شب در هنگام خواب  خون روی بالش فرد بریزد و لثه متورم و دهان بوی بد دهد.

یک لثه سالم چه خصوصیاتی دارد:

لثه سالم و بدون بیماری باید صورتی رنگ باشد، محکم باشد، دارای کنگره های هماهنگ باشد با لبه دندان ها و سطح لثه، نازک باشد. حالت دان دان داشته باشد مثل پرتغال.

مراقبت از لثه همان قدر مهم است که مراقبت از دندان اهمیت دارد. بیماری لثه نوعی عفونت است که می تواند باعث ایجاد پلاک میکروبی شود که یک لایه چسبناکی است و بر روی دندان تجمع می کند.

خونریزی لثه

زمانی که لثه ها شروع به خونریزی و التهاب کرد باید بدانید که شروع بیماری لثه است که اگر به موقع درمان نشود می تواند باعث از بین رفتن استخوان نگهدارنده دندان شود و به مرور این استخوان تحلیل می شود. گاهی ممکن است با گاز زدن یک میوه لثه دچار خونریزی شود و یا حتی مسواک زدن می تواند لثه را دچار خونریزی کند.

التهاب لثه

التهاب لثه می تواند با یک درمان ساده مانند جرم گیری دندان و همین طور با رعایت بهداشت فرد مانند مسواک زدن به موقع درمان شود. ولی اگر این التهاب بیشتر شود باعث می شود که بافتهای لثه به طور عمقی تر درگیر شود و استخوان اطراف دندان خراب شود و در نهایت دندان لق شود.

انواع بیماری های لثه

پریودنتیت یا بیماری لثه به دو صورت تهاجمی و مزمن رخ می دهد. نوع تهاجمی معمولاً در جوانان که در حدود سن 20 سال و بلوغ قرار دارند اتفاق می افتد برای این افراد جرم و پلاک دندان زیاد اتفاق نمی افتد ولی ممکن است باعث تخریب شود که بیشتر علت این بیماری ژنتیکی و ایمونولوژی می باشد که نوع دوم بیماری لثه مزمن است و بیشتر در سن 30 سالگی اتفاق می افتد و اصلی ترین دلیل آن جمع شدن جرم و پلاک باکتریالی است. تجمع این پلاک ها فقط به دلیل مسواک نزدن درست و نکشیدن نخ دندان است.

آیا بیماری لثه می تواند علت بسیاری از بیماری ها خطرناک باشد؟

بیماری های لثه می تواند عامل خطرناکی برای کسانی که دچار بیماری قلبی هستند و گرفتگی رگ قلب دارند شود. تحقیقات نشان داده که بیماری لثه می تواند خطر گرفتگی رگ های قلب را دو برابر کند.

اگر التهاب لثه زیاد شود می تواند وارد سیستم گردش خون شود و در نهایت رگ های خونی که به سمت قلب می رود ضخیم می شود و خون رسانی به قلب کم می شود و ممکن است فرد دچار سکته قلبی و مغزی شود.

پس در نتیجه اگر دچار بیماری لثه شده اید باید به موقع درمان را آغاز کنید. بهداشت دهان و دندان را کاملاً حفظ کنید تا لثه سالم بمانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست