تأثیر نخ دندان در ارتودنسی

بعضی از افراد فکر می کنند که استفاده از نخ دندان در دوران ارتودنسی امکان پذیر نیست؛ اما باید گفت با وجود براکت ها متخصص ارتودنسی به فرد توصیه می کند که از نخ دندان استفاده کند.

گاهی ممکن است با حضور براکت هایی که روی دندان نصب هست مسواک زدن دشوار شود مخصوصاً بین دو دندان کاملاً تمیز نشود و یا کشیدن نخ دندان در دوران ارتودنسی یکی از سخت ترین کارها است که خیلی از افراد از این کار اجتناب می کنند.

اما بهتر است بگوییم اگر در دوران ارتودنسی بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت نکنید ممکن است دندان های شما دچار پوسیدگی و عفونت شوند.

برای کشیدن نخ دندان در دوران ارتودنسی بهتر است اصولی را رعایت کنید. مثلاً بهترین زمان برای استفاده از نخ دندان در زمان ارتودنسی بعد از شام و قبل از خوابیدن است. بهتر است در دوران ارتودنسی بهداشت دندانی خود را به خوبی رعایت کنید تا ناراحتی برای لثه های شما به وجود نیاید. همین طور بعد از برداشتن براکت ها دندان ها طبیعی به نظر می رسند.

نحوه صحیح کشیدن نخ دندان در زمان ارتودنسی

نخ دندان کشیدن در دوران ارتودنسی یک امر بسیار مهم است که به صورت جدی توصیه می شود. نخ دندان از الیاف نایلونی درست شده است که می تواند به راحتی باقی مانده مواد غذایی را از بین دندان ها بیرون بیاورد.

برای نحوه درست کشیدن نخ دندان در زمان ارتودنسی بهتر است راهکار های زیر را انجام دهید:

  • اول بخش انتهایی نخ دندان را محکم و به صورت مستقیم از زیر بین دو دندان عبور دهید.
  • دوم انتهای نخ دندان را به آرامی بین دو دندان به صورت حرفC حرکت دهید و سپس به بالا و پایین دیواره داخلی دندان بکشید.

بهتر است این کار را در زمان ارتودنسی چند بار پشت سر هم انجام دهید تا باقی مانده غذاها از بین دندان های شما خارج شود.

نکات مهم درباره نخ دندان کشیدن در ارتودنسی

بهتر است در دوران ارتودنسی این نکات را رعایت کنید. یک به دلیل حضور براکت های دندانی بهتر است از نخ دندان های مومی استفاده کنید. دلیل استفاده از این نخ دندان های این است که احتمال گیر کردن در بین دندان ها را ندارد.

دوم زمانی که از نخ دندان استفاده می کنید فقط به طرف بالا و پایین حرکت ندهید بهتر است با صبر و حوصله به صورت اصولی از نخ دندان استفاده کنید.

سوم نخ دندان را خیلی محکم نکشید چون ممکن است به براکت ها آسیب وارد شود. گاهی مکن است برای بار اول که از نخ دندان در ارتودنسی استفاده کنید کمی دچار خونریزی لثه شوید که به مرور کم می شود، اما اگر خونریزی کم نشد حتماً به متخصص خود مراجعه کنید.

توصیه های مهم مسواک زدن براکت های ارتودنسی

بهرت است حداقل روزی دوبار نخ دندان استفاده کنید. مسواک زدن بعد از هر وعده غذا بسیار مهم است. حتماً دقت کنید در زمان ارتودنسی از دهانشویه حاوی کلرهگزدین استفاده نکنید.

بهتر است برای اطلاعات بیشتر به سایت کلینیک دندانپزشکی پارمیس مراجعه کنید تا اطلاعات کافی را به دست بیاورید.

 

عفونت لثه و نشانه های ان 

ارتودنسی در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست