تب خال چیست؟

ریشه همه تب خال هایی که در کل بدن به وجود می آیند نوعی ویروس به نام” هرپس سیمپلکس” است که در زمان ورود به بدن تب خال ایجاد می کند و بیشتر در نقاطی تب خال رخ می دهد که مرطوب و مخاطی باشد. محلی مانند دهان و بینی و اعضای تناسلی، لب ها هم به دلیل مرطوب بودن مکان خوبی برای به وجود آمدن تب خال است.

تب خال نوعی عارضه پوستی است که خطرناک نیست ولی می تواند آزار دهنده باشد و زمان بهبود یافتن آن هم می تواند تا دو هفته باشد و بعد از آن از بین می رود، در این مدت باید مراقب باشید روبوسی نکنید و قاشقی که برای غذا خوردن استفاده می کنید کسی استفاده نکند و حتما کامل بشوید.

 

تب خال، حاصل یک ویروس پنهان

حتما شنیده اید که می گویند تب خال بر اثر حمله عصبی یا کابوس شبانه به وجود می آید. ولی علت اصلی به وجود آمدن تب خال کابوس نیست بلکه ویروس هرپس است که باعث ایجاد تب خال می شود.

این ویروس از طریق روبوسی، خوردن غذا از یک ظرف و یک قاشق ، حوله، ریش تراش مشترک به دیگران منتقل می شود. به همین دلیل افرادی که ویروس هرپس سیمپلکس را در بدن خودشان دارند زمانی متوجه می شوند که بر روی لب ظاهر شود.

این ویروس می تواند بر اثر ورود  مواد غذایی خاص به بدن، تب و آلرژی، سرماخوردگی، قاعدگی، تغییرات هورمونی، بارداری و استرس و اضطراب فعال شود و بشکل تبخال ظاهر شود.

 

در صورت ابتلا به تب خال چه باید کرد؟

تب خال نوعی بیماری شایعی است که امکان دارد همه ما آن را تجربه کنیم. یکی از شایع ترین نوع تب خال، تب خال در اطراف دهان و لب ها است. ولی ویروسی که باعث تب خال می شود می تواند در دیگر نقاط بدن هم ظاهر شود.

علائم تب خال

اغلب افراد، تب خال های روی لبشان را حتی قبل از بیرون آمدن حس می کنند. زمانی که قسمتی از لب شما در حال تب خال زدن است، در آن قسمت احساس سوزش و خارش و یا بی حسی دارید. امکان دارد در زمان بروز تب خال دمای بدنتان بالا برود و تب خفیفی داشته باشید. سعی کنید بعد از بیرون آمدن تب خال با آن بازی نکنید یا آن را نکنید چون باعث گسترده شدن تب خال می شود. بهتر است به پزشک پوست مراجعه کنید تا پماد تجویز کند تا سریعتر خوب شود.

دندانپزشکی کودک مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست