ترمیم دندان شکسته

گاهی ممکن است بر اثر اتفاقات ناگوار شکستگی دندان برای افراد پیش بیاید و در صورت نداشتن آگاهی کافی درباره اقدامات لازم در شرایط خاص منجر به ترک خوردن و یا تکه شدن، شکستن دندان شود. گاهی شکستن دندان همراه با درد نیست و تنها مشکل زیبایی را به وجود می آورد. توجه داشته باشید شکستگی دندان یک مورد اورژانسی می باشد و در اسرع وقت باید به آن رسیدگی شود.

آشنایی با ساختار دندان سالم

برای اینکه مشکلات دندان شکسته را بهتر درک کنیم  ابتدا باید ساختار دندان سالم را بررسی کنیم. دندان از سه لایه تشکیل شده است که عبارت است از مینا، عاج و پالپ. مینای دندان لایه خارجی دندان می باشد که سخت ترین ماده در بدن انسان نیز می باشد که حتی از استخوان های اسکلت بدن نیز محکم تر می باشد. مینای دندان به رنگ سفید می باشد و لایه ای از دندان است که زمان صحبت یا لبخند دیده می شود و به آن تاج گفته می شود. لایه زیر مینای دندان که از بافت نرم تشکیل شده است را عاج گوییم که بخش عمده دندان ها را تشکیل می دهد و لایه محافظتی برای پالپ می باشد. پالپ دندان قسمتی از دندان می باشد که رگ های خونی و اعصاب دندان در آن قرار دارد و توجه داشته باشید عاج و پالپ ریشه های دندان را در لثه محکم نگه داشته اند.

قسمت پایینی دندان که در لثه و فک قرار دارد که از ریشه تشکیل شده است . ریشه دندان از مینا پوشیده نشده است و جنسی دارد که از مینای دندان نرم تر است و به آن سمنتوم می گویند. مینای دندان در معرض شکستگی قرار دارد.

در زمان شکستگی دندان یا خرد شدن و ترک برداشتن آن ، مینای دندان تحت تأثیر قرار گرفته و حتی در مواردی این آسیب ها به عاج و پالپ هم آسیب وارد می کنند. در بعضی موارد که پالپ و عاج درگیر صدمه نشده اند ممکن است با بی توجهی و به موقع ترمیم نکردن دندان، آنها نیز درگیر شوند و مشکل دندان دوچندان شود.

کانتورینگ دندان شکسته

یکی از روش های ترمیم دندان شکسته می باشد که مناسب برای شکستگی های ریز و کوچک دندان می باشد. در این روش دندان شکسته را با شکل دادن ناحیه شکسته شده و گرد کردن تیزی های آن ترمیم می کنند و باعث می شوند که هم شکل باقی دندان ها شود.

پر کردن یا چسباندن دندان شکسته

در این روش ترمیمی دندان، قسمت شکسته شده با مواد مخصوصی پر شده و توسط دندان پزشک این نواحی شکل داده شده و هم سطح و هم شکل دندان های دیگر می‌شود. جنس این مواد های مخصوص که برای پر کردن دندان از آنها استفاده می شوند مختلف می باشند مانند آمالگام، کامپوزیت، گلاس اینومر و غیره می باشد.

روکش کردن دندان شکسته

روش روکش کردن دندان شکسته معمولاً برای هر بیمار به صورت اختصاصی انجام می‌شود و این روکش نواحی شکسته شده را می پوشاند و ترمیم می‌کند. از این روش زمانی استفاده می‌شود که پایه و ساختار اصلی دندان سالم می باشد. در این روش یک تاج مصنوعی برای دندان طراحی شده و سپس به دندان وصل شده تا حالت طبیعی دندان حفظ و زیبایی از دست رفته آن جبران شود.

توجه داشته باشید که کشیدن دندان همیشه راه حل پایانی می باشد و باید سعی کنید با داشتن کوچکترین درصد ترمیم دندان، آنرا ترمیم کنید و در صورت نداشتن چاره از راه حل نهایی یعنی همان کشیدن دندان شکسته استفاده کنید.

 

عصب کشی دندان در مشهد یا ترمیم ریشه 

علت شکستن دندان عصبکشی شده 

انواع بیماری های لثه و نشانه های ان 

مراقبت از دندان های کودک 

راه حل های جلوگیری از پوسیدگی دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست