آیا خلبان ها باید دارای دندان های سالم باشند؟

در هنگامی‌که امکانات و تجهیزات هواپیماها از فناوری و توسعه بیشتری برخوردار هستند، سلامت و بهداشت دهان برای خلبانان از قوانین پرواز به شمار نمی‌رود. البته سلامت دهان و دندان خلبانان در پرواز باعث ایجاد خلل نمی‌شود؛ اما همواره بهداشت دهان و دندان برای هر فردی اهمیت دارد.

درگذشته سلامت دندان خلبان‌ها ازاین‌جهت اهمیت داشت که در ارتفاع‌های بالا فشار هوا چند برابر می‌شد و درصورتی‌که دندان‌ها به‌خوبی پر نشده بودند و یا درصورتی‌که کوچک‌ترین حباب هوایی در دندان قرار داشته باشد، در این صورت درد بسیار غیرقابل‌تحملی را ایجاد می‌کند.

به‌طورمعمول از خلبان‌ها تقاضا می‌شود که در صورت نیاز به پر کردن دندان‌ها به مراکز مورد تائید نیروی هوایی مراجعه نمایند تا بر اساس شرایط خاص این افراد روند درمانی انجام شود.

شرایط جسمانی نیروی انسانی در نیروی هوایی

تصور بر این است که خلبانان باید از شرایط سلامت خاصی برخوردار باشند، اما در اولین مرحله شروع به کار این افراد معاینات لازم جهت حرفه خلبانی تنها به‌عنوان یک مؤلفه انسانی که دارای شرایط سالم و طبیعی است، موردبررسی قرار می‌گیرد.

فردی که قرار است به مدت ۳۰ سال از عمر خود را برای نیروی ‌هوایی خدمت نماید، باید از سلامت کامل برخوردار باشد؛ بنابراین در معاینات خلبانی به‌سلامت چشم و دندان‌ها اهمیت بیشتری داده می‌شود. البته منظور از سلامت دندان‌ها، دندان پرشده نمی‌باشد، همچنین این افراد باید از شنوایی خوب، سلامت روانی متعادل و دچار انحراف بینی نباشند.

درواقع به نظر می‌رسد که سخت‌گیری‌های سنجش سلامت خلبانان نظامی بسیار بیشتر از سایر خلبان‌ها می‌باشد زیرا شرایط کاری این خلبان‌ها سخت‌تر می‌باشد و باید در شرایط استرس‌زا و تحت‌فشار بر اوضاع تسلط داشته باشند و درصورتی‌که مأموریت شغلی داشته باشند به‌خوبی آن را به انجام برسانند.

برای خلبان‌های جنگنده‌ها در زمان مانور داشتن دندان پرشده ممکن است با مشکلاتی همراه باشد، به همین علت از خلبانان خواسته می‌شود که قبل از عملیات و جهت بررسی سلامت دندان‌های خود به مراکز مخصوص که مورد تائید نیروی هوایی هستند مراجعه نمایند.

چرا خلبانان و غواصان نباید دندان خراب داشته باشند؟

 معمولاً خلبانان و خدمه پرواز به دلیل سختی‌هایی که در زمان بلند شدن یا نشستن هواپیما ایجاد می‌شود، نباید دارای دندان خراب باشند. دندان‌درد در ارتفاعات ممکن است باعث ناراحتی و درد برای خلبانان، خدمه و یا مسافران شود؛ همچنین افرادی که کوهنوردی می‌کنند و به قله‌های مرتفع صعود می‌کنند یا غواصانی که گاهی به اعماق دریا نیز می‌روند، ممکن است دچار دندان‌درد ناگهانی شوند.

به همین علت ناچار می‌شوند که دندان‌های پوسیده خود را بکشند.

چرا اختلاف ارتفاع و اتمسفر باعث درد دندان می‌شود؟

 دندان درد در افرادی که اغلب دچار دجنراسیون یا نکروز (مرگ عروق دندانی) هستند و در اثر تغییر اتمسفر موجب درد ناگهانی می‌شود، آشکار می‌شود

درد ناگهانی دندان به دلیل تغییرات ناشی از فشار اتمسفر است که به آئورودونتالژیا یا بارودونتالژیا معروف می‌باشد.

چنانچه می‌دانیم فضانوردان تا ۳ ماه پس از درمان دندانپزشکی نباید به سفر فضایی بروند. همچنین خلبانان مخصوصاً خلبانان هواپیماهای جنگی ازنظر دندانپزشکی پیش از پذیرش و پس از استخدام به شکل دوره‌ای باید مورد معاینه قرار بگیرند. (خلبان دندان )

در اغلب موارد عارضه درد ناگهانی دندان برای کسانی اتفاق می‌افتد که با پروازهای که دارای کابین تحت‌فشار است، سفر می‌کنند. این درد ممکن است تا چندین ساعت پس از عادی شدن شرایط ادامه داشته باشد. در هواپیماهای غیرنظامی که ارتفاع هواپیما به حدود ۸ هزارپا می‌رسد، درد دندان کمتر مشاهده می‌شود. همچنین علاوه بر شیوع درد ممکن است با سینوزیت قبلی نیز ارتباط داشته باشد. دندان‌درد با و می‌تواند با عوارضی مشابه سینوزیت نمایان شود.

گاهی برای غواصان آب‌های عمیق نیز حالت دندان‌درد و درد شدید ناگهانی ایجاد می‌شود، ممکن است کوهنوردانی که به ارتفاعات بالا صعود می‌کنند نیز با این عوارض مواجه شوند. باید دانست که تغییرات فشار (فشار بالا یا پایین) می‌تواند عامل بروز این دردها باشد.

دندانپزشکان ممکن است با مشکلات ناشی از بیماران دچار درد ناگهانی مواجه شوند و گاهی تشخیص درستی در ارتباط با درد دندان، نداشته باشند.خلبان دندان

اغلب دندانپزشکان در ارتفاعات بالا یا اعماق دریا طبابت نمی‌کنند و تکرار علائم درد برای تشخیص و درمان تنها امکان‌پذیر نمی‌باشد و اغلب بیمارانی که مراجعه می‌کنند، بدون علامت می‌باشند.

معمولاً دندانپزشکان به‌وسیله آزمایش‌هایی مانند تست حرارت و تحریک الکتریکی دندان، برای شناسایی علت درمان استفاده می‌کنند. برخلاف تصور عامه مردم پاسخ ندادن و واکنش نشان ندادن دربرابر این تحریکات یک نشانه و علامت برای تشخیص علت درد دندان می‌باشد.خلبان دندان

 دلیل آسیب‌شناسی درد ناگهانی دندان

این شرایط به دلیل وجود هوا، در درون یک‌دندان پرشده یا داخل حفره یک‌دندان می‌باشد. براثر تغییر فشار هوا، دندان‌ها نمی‌توانند نسبت به تغییر فشار هوا، سازگار شوند و به همین علت تغییر فشار هوا باعث ایجاد فشار در آبسه لثه‌ها، دندان‌هایی که به شکل ناقص پرشده‌اند و یا ریشه دندان پرشده باشد، می‌شود.

در برخی مواقع و شرایط حاد بخش پرشده دندان به دلیل فشار هوا، تخلیه می‌شود و منجر به شکسته شدن ناگهانی دندان می‌شود. این امر زمانی رخ می‌دهد که فشار هوای بیرونی بر سطح دندان از فشاری که مواد پرشده در داخل دندان و دیواره‌های دندان وارد می‌سازد، کمتر باشد.

 چگونگی درمان

هنگامی‌که خلبان به ارتفاع نرمال و بر روی زمین قرار می‌گیرد، آثار درد تا حدودی برطرف می‌شود. برای جلوگیری از وقوع حالت‌هایی مانند این موارد باید جهت بررسی وضعیت دندان ها نزد دندانپزشک مراجعه نمایید و بهداشت دهان و دندان را به شکل صحیح رعایت نمایید. افرادی که در معرض تغییر دائم فشار می‌باشند، باید شرایط و موارد بهداشتی را به شکل صحیح رعایت کنند.

اگر سابقه دندان‌درد دارید و می‌خواهید به ارتفاعات صعود نمایید، به همراه خود مسکن قوی داشته باشید تا در مواقع لازم درد خود را تسکین دهید و پس از در اولین فرصت به نزد دندانپزشک مراجعه نمایید. خلبان دندان

 

دندانپزشکی کودک مشهد

ارتودنسی مشهد

اینستاگرام پارمیس

بهترین روش سفید شدن دندان ها

55 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • اگه عمل انحراف بینی انجام داده باشیم ، مشکل دارع؟

  پاسخ
  • با سلام و درود .
   سوالات در رابطه با دندان ها را میتوانیم پاسخ دهیم در قسمت های دیگر تخصصی ندارم
   با تشکر از شما

   پاسخ
  • من دندان خراب و پوسیده زیاد دارم و بعضی از دندان های آسیا باید کشیده شوند اما دندان پرشده ندارم . میخواستم بپرسم چطور وضعیت دندان هام رو درست کنم (ترمیم کنم ) که برای تست پزشکی مشکلی پیش نیاد ؟

   پاسخ
  • عاشق وطن
   دی 25, 1400 5:31 ب.ظ

   سلام من می‌خوام به خلبانی جنگنده برم و چهار دندان پر کرده دارم آیا مشکلی داره

   پاسخ
  • سلام خسته نباشید ممنون از سایت خوبتون
   ببخشید من یک دندون پر کرده دارم آیا مشکل ایجاد میکنه؟

   پاسخ
   • گویا تعداد کم مشکلی نداره اما در نهایت باید کارشناس مربوطه نظر بدهد

    پاسخ
   • اگر دندان های عقلم رو بکشم و مجبور به جراحی بشم، برای خلبان شدن مشکلی برام پیش نمیاد؟

    پاسخ
    • با سلام به نظر نمیاد مشکلی داشته باشه با توجه به توضیحات این صفحه اما باید از کارشناس و منبع معتبر سوال کنید

     پاسخ
    • ابوالفضل
     مهر 2, 1401 2:10 ب.ظ

     حتی اگه دندان کج باشه قبول نمیکنن

     پاسخ
  • سلام اگر ارتودنسی شود مشکلی پیش نمیاد ؟

   پاسخ
 • من دندان خراب و پوسیده زیاد دارم و بعضی از دندان های آسیا باید کشیده شوند اما دندان پرشده ندارم . میخواستم بپرسم چطور وضعیت دندان هام رو درست کنم (ترمیم کنم ) که برای تست پزشکی مشکلی پیش نیاد ؟

  پاسخ
  • اول یک عکس فتوگرافی تهیه کنید و به دندانپزشک مراجعه کنید تا وضعیت دندان ها مشخص شود اگر دندان ناسالم زیادی دارید شانس کمتری هم دارید برای قبولی

   پاسخ
 • فقط دندان پرکرده نباید داشته باشیم ؟ یعنی روکش گذاشتن یا ایمپلنت کردن مشکلی نداره ؟

  پاسخ
  • تا جاییکه ما اطلاع داریم حتی اگر دندان های شما کج باشد مشکل در قبولی ایجاد میکند در ارتش .

   پاسخ
   • من چند تا دندان پر شده دارم
    مشکل ایجاد میکنه برای خلبان شدن؟؟

    پاسخ
    • باید در نهایت عکس بگیرن اما بله مشکل ایجاد خواهد کرد

     پاسخ
    • من ۲ تا دندان پرشده دارم ولی بقیه دندان هایم از سلامت کامل بر خوردار هستند ابا شانسی برای قبولی دارم؟

     پاسخ
     • با سلام ممنون از برقراری ارتباط
      گویا تعداد کم مشکلی نداره اما در نهایت باید کارشناس مربوطه نظر بدهد

 • سلام
  من یک دندان کشیده دارم ، دوتا هم پرشده
  ایا مانعی است تا من نتوانم خلبان مسافربری شوم؟؟
  ممنون

  پاسخ
 • اگه یک دندان کشیده داشته باشیم موردی داره

  پاسخ
 • سلام .
  من ۲ دندان پر کرده دارم.و دوتا دبگه نیاز داره پر کنم. و میخوام خلبان شکاری بشم.میشه؟
  دندون پزشکی خوب سراغ دارید برم خوب پر کنه که حباب نیفته.؟

  پاسخ
 • امیرعلی
  دی 7, 1400 8:57 ب.ظ

  سلام من4 تا دندان پرکرده دارم میخوام برم برای گزینش خلبانی جنگنده اگر قبل از گزینش برم پیش متخصص دندانپزشکی نیروی هوایی و باتوجه به استانداردها ی خلبانی دندان هامو دوباره پرکنه رد میشم یا قبول میشم ؟

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  ارتودنسی کردن میشه دلیل رد شدن باشه برا خلبانی مسافربری؟ چون دوتا دندون کج دارم

  پاسخ
 • سلام جراحی دندان عقل مشکلی ایجاد نمیکنه برای تست خلبانی ؟

  پاسخ
  • با سلام ممنون از ارتباط با ما
   تا جایی که مااطلاع داریم بیشتر مشکل روی دندان های پرشده هست
   و فکر نمیکنیم که این مورد مشکلی داشته باشه . باز هم در نهایت باید مراجعه کنید و کارشناس مربوطه پاسخ بدهد

   پاسخ
 • عاشق وطن
  دی 25, 1400 4:42 ب.ظ

  سلام خسته نباشید 🌹وقتتون بخیر ببخشید من چهار دندان پر شده دارم آیا میتونم دررشته هواپیما جنگی شرکت کنم

  پاسخ
  • گویا تعداد کم مشکلی نداره و ما نمیدانیم که اکثرش چقدر هست اما در نهایت باید کارشناس مربوطه نظر بدهد. ممنون از ارتباط شما

   پاسخ
 • من ۲ تا دندان پرشده دارم ولی بقیه دندان هایم از سلامت کامل بر خوردار هستند ایا شانسی برای قبولی خلبان مسافربری دارم؟

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید ممنون از سایت خوبتون
  ببخشید من یک دندون پر کرده دارم آیا مشکل ایجاد میکنه؟

  پاسخ
 • سلام من ۶ دندان پرکرده دارم و دندان ها رو خیلی هم خوب پر کردم و به نظرم حباب زیرشون نیست و من عاشق خلبانی جنگنده ام ترو خدا کاری میشه کرد؟؟؟

  پاسخ
 • سلام من عاشق خلبانی جنگنده ام حاضر جانم رو فدا کنم
  بعد ۶دندان پرکرده دارم مطمئنم که دندان هام خیلی خوب پر شده و حباب زیرشون نیوفتاده
  لطفا بگید ببینم من قبول میشم ؟؟ ترو خدا میشه کاری کرد

  پاسخ
 • لطفاً اگه اطلاعات دقیقی راجع به شرایط گزینش نیروی هوایی ارتش ندارین بچه ها رو نترسونین من از یک خلبان ارتش پرسیدم گفت تعداد کم و محدود اشکال نداره

  پاسخ
 • سلام من دو تا دندون پرشده دارم ولی بقیه دندان هایم سالم است ایا برای خلبان مسافربری مشکلی ایجاد می کند؟

  پاسخ
 • سلام من دو تا دندون پرشده دارم ولی بقیه دندان هایم سالم است ایا برای خلبان مسافربری مشکلی ایجاد می کند؟لطفا جواب دهید

  پاسخ
  • با سلام ممنون از برقراری ارتباط
   گویا تعداد کم مشکلی نداره اما در نهایت باید کارشناس مربوطه نظر بدهد

   پاسخ
   • سلام.میخواستم ببینم.این نظریع در مورد فضانورد شدن هم همینطور هست؟ من دندان پر کرده دارم اگر بجایش ایمپلنت کنم مشکلی پیش میاید؟

    پاسخ
 • سلام دوتا دندون پوسیده دارم اما نه دردی دارم و نه مشکلی از نظر ساختار دندون
  آیا مشکل داره؟
  کلا بر چه طریقی پزشک قبول نمیکنه برای خلبانی ؟

  پاسخ
 • با سلام من دو تا دندان پر کرده دارم یکی خم به اندازه یک نقطه کوچک سوراخ شده می خواستم بدونم برای خلبانی جنگنده مشکلی ایجاد نمی کنه؟

  پاسخ
 • محمد متین
  اسفند 3, 1400 10:44 ب.ظ

  سلام اذتون خواهش میکنم بهم جواب واضح بدید
  من ۶ تا دندون پر کرده دارم … برای خلبانی جنگنده که مشکلی داره ؟ فقط بگید قبول میشم یا رد ؟😓

  پاسخ
  • با سلام و درود همراه عزیز و ما نمیتوانیم پاسخ قطعی به شما بدهیم . دندان پر کرده به ظاهر مشکل ایجاد میکند در قبولی اما شما باید برای اطمینان از کارشناس معتبر در این باره سوال کنید

   پاسخ
 • سلام من هشتا دندون پرشده دارم ویک دنـدون دارم که نیاز به عصب کشی داره میشه با دندون عصب کشی شده خلبان شد اگه دندونو ایمپلنت کنم چطور

  پاسخ
 • سلام من هشتا دندون پرکرده دارم فقط یک دندون دارمنباز به عصب کشی داره اگه من اون دندونو عصب کشی کنم میشه اگه ایمپلنت کنم چطور میشه خلبان شد ممنون مبشم بگین

  پاسخ
 • سلام
  من به تازگی میخوام برم و تست های پزشکی رو بدم من از ظرف خانواده پدری و ژنتیکی دندون های محکم و خوبی دارم تا حالا نه پر کردم نه عصب کشی و نه کشیدم اما روی یکی دوتا از دندون های آسیاب چند لکه و چند خط کوچیک سیاه رنگ افتاده اما درد یا سوزش ناگهانی احساس نمیکنم
  این مشکلی در مراحل ایجاد میکنه و باعث مردودی در تست مربوطه میشه ؟؟!!
  ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
 • سلام ببخشید من انحراف جزئی بینی دارم در ورود به نیروی هوایی و خلبانی مشکل داره؟

  پاسخ
 • سلام من سه تا دندان پرشده دارم و دندان هایم کمی زرد هست ایا می توانم خلبان هواپیما مسافر بری بشوم

  پاسخ
 • امیر علی مردانی
  خرداد 24, 1401 9:22 ق.ظ

  سلام من سه تا دندان پرشده دارم و دندان هایم کمی زرد هست ایا می توانم خلبان هواپیما مسافر بری بشوم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.