آیا خلبان ها باید دارای دندان های سالم باشند؟

در هنگامی‌که امکانات و تجهیزات هواپیماها از فناوری و توسعه بیشتری برخوردار هستند، سلامت و بهداشت دهان برای خلبانان از قوانین پرواز به شمار نمی‌رود. البته سلامت دهان و دندان خلبانان در پرواز باعث ایجاد خلل نمی‌شود؛ اما همواره بهداشت دهان و دندان برای هر فردی اهمیت دارد.

درگذشته سلامت دندان خلبان‌ها ازاین‌جهت اهمیت داشت که در ارتفاع‌های بالا فشار هوا چند برابر می‌شد و درصورتی‌که دندان‌ها به‌خوبی پر نشده بودند و یا درصورتی‌که کوچک‌ترین حباب هوایی در دندان قرار داشته باشد، در این صورت درد بسیار غیرقابل‌تحملی را ایجاد می‌کند.

به‌طورمعمول از خلبان‌ها تقاضا می‌شود که در صورت نیاز به پر کردن دندان‌ها به مراکز مورد تائید نیروی هوایی مراجعه نمایند تا بر اساس شرایط خاص این افراد روند درمانی انجام شود.

شرایط جسمانی نیروی انسانی در نیروی هوایی

تصور بر این است که خلبانان باید از شرایط سلامت خاصی برخوردار باشند، اما در اولین مرحله شروع به کار این افراد معاینات لازم جهت حرفه خلبانی تنها به‌عنوان یک مؤلفه انسانی که دارای شرایط سالم و طبیعی است، موردبررسی قرار می‌گیرد.

فردی که قرار است به مدت ۳۰ سال از عمر خود را برای نیروی ‌هوایی خدمت نماید، باید از سلامت کامل برخوردار باشد؛ بنابراین در معاینات خلبانی به‌سلامت چشم و دندان‌ها اهمیت بیشتری داده می‌شود. البته منظور از سلامت دندان‌ها، دندان پرشده نمی‌باشد، همچنین این افراد باید از شنوایی خوب، سلامت روانی متعادل و دچار انحراف بینی نباشند.

درواقع به نظر می‌رسد که سخت‌گیری‌های سنجش سلامت خلبانان نظامی بسیار بیشتر از سایر خلبان‌ها می‌باشد زیرا شرایط کاری این خلبان‌ها سخت‌تر می‌باشد و باید در شرایط استرس‌زا و تحت‌فشار بر اوضاع تسلط داشته باشند و درصورتی‌که مأموریت شغلی داشته باشند به‌خوبی آن را به انجام برسانند.

برای خلبان‌های جنگنده‌ها در زمان مانور داشتن دندان پرشده ممکن است با مشکلاتی همراه باشد، به همین علت از خلبانان خواسته می‌شود که قبل از عملیات و جهت بررسی سلامت دندان‌های خود به مراکز مخصوص که مورد تائید نیروی هوایی هستند مراجعه نمایند.

چرا خلبانان و غواصان نباید دندان خراب داشته باشند؟

 معمولاً خلبانان و خدمه پرواز به دلیل سختی‌هایی که در زمان بلند شدن یا نشستن هواپیما ایجاد می‌شود، نباید دارای دندان خراب باشند. دندان‌درد در ارتفاعات ممکن است باعث ناراحتی و درد برای خلبانان، خدمه و یا مسافران شود؛ همچنین افرادی که کوهنوردی می‌کنند و به قله‌های مرتفع صعود می‌کنند یا غواصانی که گاهی به اعماق دریا نیز می‌روند، ممکن است دچار دندان‌درد ناگهانی شوند.

به همین علت ناچار می‌شوند که دندان‌های پوسیده خود را بکشند.

چرا اختلاف ارتفاع و اتمسفر باعث درد دندان می‌شود؟

 دندان درد در افرادی که اغلب دچار دجنراسیون یا نکروز (مرگ عروق دندانی) هستند و در اثر تغییر اتمسفر موجب درد ناگهانی می‌شود، آشکار می‌شود

درد ناگهانی دندان به دلیل تغییرات ناشی از فشار اتمسفر است که به آئورودونتالژیا یا بارودونتالژیا معروف می‌باشد.

چنانچه می‌دانیم فضانوردان تا ۳ ماه پس از درمان دندانپزشکی نباید به سفر فضایی بروند. همچنین خلبانان مخصوصاً خلبانان هواپیماهای جنگی ازنظر دندانپزشکی پیش از پذیرش و پس از استخدام به شکل دوره‌ای باید مورد معاینه قرار بگیرند. (خلبان دندان )

در اغلب موارد عارضه درد ناگهانی دندان برای کسانی اتفاق می‌افتد که با پروازهای که دارای کابین تحت‌فشار است، سفر می‌کنند. این درد ممکن است تا چندین ساعت پس از عادی شدن شرایط ادامه داشته باشد. در هواپیماهای غیرنظامی که ارتفاع هواپیما به حدود ۸ هزارپا می‌رسد، درد دندان کمتر مشاهده می‌شود. همچنین علاوه بر شیوع درد ممکن است با سینوزیت قبلی نیز ارتباط داشته باشد. دندان‌درد با و می‌تواند با عوارضی مشابه سینوزیت نمایان شود.

گاهی برای غواصان آب‌های عمیق نیز حالت دندان‌درد و درد شدید ناگهانی ایجاد می‌شود، ممکن است کوهنوردانی که به ارتفاعات بالا صعود می‌کنند نیز با این عوارض مواجه شوند. باید دانست که تغییرات فشار (فشار بالا یا پایین) می‌تواند عامل بروز این دردها باشد.

دندانپزشکان ممکن است با مشکلات ناشی از بیماران دچار درد ناگهانی مواجه شوند و گاهی تشخیص درستی در ارتباط با درد دندان، نداشته باشند.خلبان دندان

اغلب دندانپزشکان در ارتفاعات بالا یا اعماق دریا طبابت نمی‌کنند و تکرار علائم درد برای تشخیص و درمان تنها امکان‌پذیر نمی‌باشد و اغلب بیمارانی که مراجعه می‌کنند، بدون علامت می‌باشند.

معمولاً دندانپزشکان به‌وسیله آزمایش‌هایی مانند تست حرارت و تحریک الکتریکی دندان، برای شناسایی علت درمان استفاده می‌کنند. برخلاف تصور عامه مردم پاسخ ندادن و واکنش نشان ندادن دربرابر این تحریکات یک نشانه و علامت برای تشخیص علت درد دندان می‌باشد.خلبان دندان

 دلیل آسیب‌شناسی درد ناگهانی دندان

این شرایط به دلیل وجود هوا، در درون یک‌دندان پرشده یا داخل حفره یک‌دندان می‌باشد. براثر تغییر فشار هوا، دندان‌ها نمی‌توانند نسبت به تغییر فشار هوا، سازگار شوند و به همین علت تغییر فشار هوا باعث ایجاد فشار در آبسه لثه‌ها، دندان‌هایی که به شکل ناقص پرشده‌اند و یا ریشه دندان پرشده باشد، می‌شود.

در برخی مواقع و شرایط حاد بخش پرشده دندان به دلیل فشار هوا، تخلیه می‌شود و منجر به شکسته شدن ناگهانی دندان می‌شود. این امر زمانی رخ می‌دهد که فشار هوای بیرونی بر سطح دندان از فشاری که مواد پرشده در داخل دندان و دیواره‌های دندان وارد می‌سازد، کمتر باشد.

 چگونگی درمان

هنگامی‌که خلبان به ارتفاع نرمال و بر روی زمین قرار می‌گیرد، آثار درد تا حدودی برطرف می‌شود. برای جلوگیری از وقوع حالت‌هایی مانند این موارد باید جهت بررسی وضعیت دندان ها نزد دندانپزشک مراجعه نمایید و بهداشت دهان و دندان را به شکل صحیح رعایت نمایید. افرادی که در معرض تغییر دائم فشار می‌باشند، باید شرایط و موارد بهداشتی را به شکل صحیح رعایت کنند.

اگر سابقه دندان‌درد دارید و می‌خواهید به ارتفاعات صعود نمایید، به همراه خود مسکن قوی داشته باشید تا در مواقع لازم درد خود را تسکین دهید و پس از در اولین فرصت به نزد دندانپزشک مراجعه نمایید. خلبان دندان

 

دندانپزشکی کودک مشهد

ارتودنسی مشهد

اینستاگرام پارمیس

بهترین روش سفید شدن دندان ها

12 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • اگه عمل انحراف بینی انجام داده باشیم ، مشکل دارع؟

  پاسخ
  • با سلام و درود .
   سوالات در رابطه با دندان ها را میتوانیم پاسخ دهیم در قسمت های دیگر تخصصی ندارم
   با تشکر از شما

   پاسخ
  • من دندان خراب و پوسیده زیاد دارم و بعضی از دندان های آسیا باید کشیده شوند اما دندان پرشده ندارم . میخواستم بپرسم چطور وضعیت دندان هام رو درست کنم (ترمیم کنم ) که برای تست پزشکی مشکلی پیش نیاد ؟

   پاسخ
 • من دندان خراب و پوسیده زیاد دارم و بعضی از دندان های آسیا باید کشیده شوند اما دندان پرشده ندارم . میخواستم بپرسم چطور وضعیت دندان هام رو درست کنم (ترمیم کنم ) که برای تست پزشکی مشکلی پیش نیاد ؟

  پاسخ
  • اول یک عکس فتوگرافی تهیه کنید و به دندانپزشک مراجعه کنید تا وضعیت دندان ها مشخص شود اگر دندان ناسالم زیادی دارید شانس کمتری هم دارید برای قبولی

   پاسخ
 • فقط دندان پرکرده نباید داشته باشیم ؟ یعنی روکش گذاشتن یا ایمپلنت کردن مشکلی نداره ؟

  پاسخ
 • سلام
  من یک دندان کشیده دارم ، دوتا هم پرشده
  ایا مانعی است تا من نتوانم خلبان مسافربری شوم؟؟
  ممنون

  پاسخ
 • اگه یک دندان کشیده داشته باشیم موردی داره

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست