در اولین مراجعه کودک به دندانپزشک چه اتفاقی می‌افتد؟

در بیشتر موارد اولین ملاقات کودک با دندانپزشک بسیار کوتاه می‌باشد. دندانپزشک از والدین درخواست می‌کند تا بر صندلی دندانپزشکی بنشینند و کودک را بر روی پاهای خود بنشانند تا دندانپزشک بتواند دندان‌های کودک را معاینه کند. دندانپزشکی کودک در مشهد اینجا کلیک کنید

به‌این‌ترتیب دندانپزشک می‌تواند دندان‌های کودک را مورد معاینه قرار دهد و پوسیدگی‌ها و مشکلات لثه یا دهانی کودک را بررسی کند یا والدین را در مورد چگونگی حفظ بهداشت دهان و دندان کودک یاری دهد.

 در اولین ملاقات دندانپزشک پس از معاینه دندان کودک با والدین چه مواردی را در میان خواهد گذاشت؟

 1. آیا کودک نیاز به استفاده از فلوراید دارد
 2. چگونگی مراحل رویش دندان‌های کودک
 3. رژیم غذایی و تغذیه مناسب جهت سلامت دهان و دندان کودک
 4. روش‌ها و عادت‌های نادرست کودک نظیر مکیدن انگشت و تأثیر آن در تغییر فرم دندان‌ها
 5. راه‌های جلوگیری از بروز عوارض لثوی
 6. چگونه سلامت دهان و دندان را ارتقا ببخشیم

 معاینات منظم دندانپزشکی برای چیست؟

انجام معاینات دندانپزشکی یک قسمت مهم از مراقبت‌های بهداشتی پیشگیرانه می‌باشد. در طول معاینه دندانپزشکی کودک، متخصص دندانپزشک دندان‌های کودک را تمیز می‌کند و پوسیدگی‌های دندان را مورد ارزیابی می‌کند.

معاینات شامل استفاده از سیلانت یا فلوراید جهت کاهش خطر پوسیدگی باشد. معاینه دندانپزشکی جهت کودکان می‌تواند شامل اشعه ایکس دندانپزشکی و دیگر روش‌های تشخیصی ‌باشد.

البته باید دانست که زمان دقیقی برای عکس‌برداری از دندان‌های کودک به‌وسیله اشعه ایکس وجود ندارد. معمولاً پس از ۶ سالگی دندانپزشک برای دیدن وضعیت دقیق و بهتر دندان‌ها نیاز به عکس‌برداری دارد.

دندانپزشک در اولین جلسه راجع به رژیم غذایی و عادت‌های بهداشتی دهان و دندان کودک توضیحات لازم را می‌دهد همچنین روش‌های مناسب برای مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را به والدین آموزش می‌دهد همچنین راجع به پیشگیری از آسیب‌های دهان و دندان یا سوراخ‌های دهانی گفتگو خواهد کرد.

انجام معاینات مرتب دندانپزشکی برای چیست؟

انجام معاینات دندانپزشکی به حفظ و سلامت دهان و دندان کودک کمک می‌کند همچنین به دندانپزشک این امکان را می‌دهد که مشکلات مربوط به دهان و دندان را تشخیص دهد و مشاوره لازم در جهت مراقبت از دندان‌های کودک را ارائه دهد.

 معاینات دندانپزشکی در چه زمانی باید انجام شود؟

عوامل مختلفی می‌توانند بر میزان لزوم مراجعه به دندانپزشکی تأثیر بگذارند ازجمله این عوامل می‌توان به سن، سلامت و احتمال خطر پوسیدگی دندان اشاره کرد. در حالت کلی می‌توان طبق دستورالعمل زیر مراجعات خود را نزد دندانپزشک تنظیم کرد.

 سن ۶ ماه تا ۱ سالگی

طبق نظر آکادمی دندانپزشکی کودکان آمریکا و انجمن دندانپزشکی اولین معاینه کودک پس از درآمدن اولین دندان و تا یک‌سالگی باید انجام شود در این مرحله دندانپزشک دندان‌ها و لثه‌های کودک را مورد معاینه قرار می‌دهد.

 برای کودکان کوچک، نوپا و در سنین مدرسه

آکادمی دندانپزشکی کودکان آمریکا توصیه می‌کنند که باید برنامه‌ریزی معاینه منظم از دندانپزشکی را بافاصله حداقل هر ۶ ماه انجام دهیم. به‌این‌ترتیب ممکن است دندانپزشک با توجه به عوامل مشکل‌ساز خطرناک بهداشت و دهان برای دندان‌های کودکان و نوجوانان تعداد مراجعات و ویزیت‌ها را افزایش دهد.

 آمادگی برای معاینات دندانپزشکی کودک

 قبل از هر چیز دندانپزشک خانوادگی خود را تعیین کنید و کودک را نزد یک متخصص دندانپزشکی کودکان که مختص ارائه خدمات به کودکان هستند، ببرید. معمولاً دندانپزشکان کودک دارای تجهیزات و یونیت‌های مخصوص کودکان می‌باشند.

چگونگی آماده‌سازی کودک برای اولین معاینه دندانپزشکی

 • سعی کنید زمان معاینه دندانپزشکی کودک را درزمانی از روز تعیین کنید که کاملاً سرحال باشد و بتواند با دندانپزشک همکاری لازم را داشته باشد.
 • هنگامی‌که می‌خواهید راجع به دندانپزشکی با کودک صحبت کنید از کلمات مثبت استفاده کنید، می‌توانید به فرزند خود بگویید که دندانپزشک برای اطمینان داشتن نسبت به‌سلامت دندان‌ها از تجهیزات خاصی استفاده می‌کند. در اولین جلسه از تجربیات منفی دندانپزشکی حرفی به میان نیاورید و از کلماتی مانند درد، آمپول یا زخم به‌هیچ‌عنوان صحبت نکنید.
 • حرف‌های کودک خود را بشنوید و او را تشویق کنید تا ترس و نگرانی‌های خود را در مورد دندانپزشک با شما به اشتراک بگذارد.

 در اولین ویزیت دندانپزشکی از کودک چه انتظاری باید داشته باشیم؟

 سن ۶ ماهگی تا یک‌سالگی

در این مرحله که اولین گام برای آشنایی و ارتباط با کودک آغاز می‌شود، ممکن است دندانپزشک کودک را در طی مراحل انجام معاینه بر روی میز یا صندلی معاینه قرار دهد و یا کودک را در آغوش بگیرد، همچنین توصیه‌هایی برای والدین داشته باشد که شامل

 • بهداشت و سلامت دهان و دندان، عادات خوردن و نوشیدن و احتمال پوسیدگی دندان‌ها را بررسی می‌کند.
 • به‌وسیله پارچه مرطوب یا مسواک لکه‌ها و رسوبات موجود بر روی دندان را با شستشوی ملایم از بین خواهد برد.
 • روش‌های مناسب برای تمیز کردن دهان و دندان را به والدین آموزش می‌دهد.
 • میزان موردنیاز برای مصرف فلوراید را از طریق مواد غذایی و استفاده از مواد بهداشتی دهان و دندان مورد ارزیابی قرار می‌دهد و در صورت نیاز مکمل حاوی فلوراید را برای کودک تجویز می‌کند یا از طریق درمان موضعی فلوراید بر روی دندان‌های کودک مورداستفاده قرار می‌دهد.
 • هر نوع زخم یا برآمدگی بر روی زبان، داخل گونه یا سقف دهان را به‌دقت معاینه می کند.
 • عادت‌های نادرست مانند استفاده از پستانک یا مکیدن انگشت و تأثیر آن‌ها را رویش دندان‌ها مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

متأسفانه خانواده‌های زیادی نسبت به اهمیت دندان‌های شیری آگاهی لازم را ندارند و متوجه نیستند که تا چه میزان دندان‌های شیری بر سلامت کودکان در تمام طول عمر تأثیر می‌گذارد.

دریافت آموزش‌های لازم و تکنیک‌های مناسب برای مسواک زدن؛ نخ کشیدن دندان می‌تواند ضامن سلامت مادام‌العمر دهان و دندان‌های اطفال باشد.

به همین علت اولین جلسه معاینه دندانپزشکی فرصت مناسبی است تا والدین بتوانند بهترین روش‌های مراقبت از دهان و دندان کودک را فرابگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست