در صورت حساس بودن دندان‌ ها چه‌کارهایی باید انجام داد

در صورت حساس بودن دندان‌ ها ممکن است پس از خوردن یا نوشیدن غذای داغ یا سرد دچار درد یا ناراحتی شویم، این درد ناشی از گرما و سرما می‌تواند ناشی از حفره باشد و در افرادی که دندان‌های حساس دارند، شایع می‌باشد. حساسیت دندان یا دنتین به‌نوعی پاسخ به محرک‌های خاص شامل گرما و سرما است.

این درد می‌تواند، به‌صورت موقت یا به شکل مزمن ایجاد شود یا امکان دارد یک‌دندان، چند دندان یا همه دندان‌ها را دربر بگیرد. باید دانست که دندان‌های حساس را با تغییر در نحوه بهداشت دهان درمان نمود.

امروزه سلامت دندان، علل یا علائم درد، راه‌های پیشگیری و چگونگی درمان حساسیت دندان، موردبررسی و تحقیق دندانپزشکان می‌باشد.

باید دانست که حساسیت دندان به‌طور حتم یک مشکل حاد و پیچیده نیست و می‌تواند ناشی از مشکلات خفیف دندانی باشد که با سهولت می‌توان از بروز آن جلوگیری به عمل آورد.

چگونه دندان‌های حساس را تشخیص دهیم

با مراجعه به دندانپزشک در اولین مرتبه تجربه درد دندان و معاینه یا چکاب دقیق، سلامت دندان‌ها تشخیص داده می‌شود و مشکلات ناشی از درد را که شامل حفره‌ها یا آسیب‌های لثه‌ای هستند، موردبررسی قرار می‌گیرند. دندانپزشک به‌وسیله تست بصری و از طریق چک آب دندانپزشکی به‌وسیله لمس دندان‌ها و به کمک ابزار دندانپزشکی هر نوع حساسیت را موردبررسی قرار می‌دهد. همچنین در برخی مواقع از طریق اشعه ایکس حساسیت دندان را موردبررسی قرار می‌دهد.

 دانش حساسیت دندان

ناراحتی و حساسیت دندان‌ها زمانی به وجود می‌آید که اعصاب دندان تحریک شوند. درواقع هنگامی‌که مایعات درون مجرای واقع در عاج دندان به حرکت درمی‌آیند، درد و حساسیت ایجاد می‌شود. همچنین زمانی که لثه‌ها تحلیل می‌روند یا مینای دندان دچار ساییدگی شوند، سطح این لوله‌ها و مجاری بسیار ریز نمایان می‌شوند و درد و حساسیت را موجب می‌شوند. علائم حساسیت دندان در زمان تغییر دما یعنی در هنگام خوردن یا نوشیدن غذای داغ و سرد به‌شدت تشدید می‌شود.

 چه عواملی باعث حساسیت دندان می‌شوند

  • دندان‌ها از عاج دندان ساخته‌شده‌اند و توسط مینای دندان پوشیده می‌شوند، درصورتی‌که مینای دندان دچار پوسیدگی شود یا از بین برود، به‌نحوی‌که عاج دندان ظاهر شود، شرایط دندان به‌گونه‌ای خواهد بود که دچار حساسیت و درد دندان خواهیم شد.
  • اگر مسواک زدن به شکل غیراصولی و با شدت انجام شود، می‌تواند موجب نمایان شدن عاج دندان شود و باعث درد دندان می‌شود.
  • هر نوع شکستگی، دندان‌قروچه، مصرف غذاهای اسیدی و زیاده‌روی در مصرف دهان‌شویه می‌تواند، باعث ایجاد حساسیت شود.
  • متورم شدن لثه‌ها و آسیب‌دیدگی بافت‌های حمایت‌کننده دندان می‌تواند، منجر به درد و ناراحتی ناشی از حساسیت دندان شود.
  • استفاده از محلول‌های سفیدکننده نیز می‌توان باعث بروز حساسیت دندان‌ها شود، برخی از این محلول‌ها اگر به‌طور مداوم و مکرر  استفاده شوند، ممکن است موجب ساییدگی شدید و بروز حساسیت دندانی شوند.

 چگونه از آسیب‌دیدگی مینای دندان و حساسیت دندان پیش‌گیری کنیم

هر نوع آسیب‌دیدگی مینای دندان غیرقابل‌جبران بوده و راهی برای برگشت آن وجود ندارد، اما اگر از آسیب‌دیدگی مینای دندان پیشگیری کنیم، می‌توانیم حساسیت دندان را کاهش دهیم. بهداشت دهان و دندان و جلوگیری از حساسیت آن از مهم‌ترین روش‌های کاهش ناراحتی به شمار می‌رود، بنابراین بهتر است برای پیشگیری از حساسیت دندان بهتر است، نزدیک متخصص دندانپزشک مشاوره انجام دهید.

 حساسیت دندانی با چه علائمی همراه است

اولین و شایع‌ترین علائم حساس بودن دندان‌ ها، احساس درد و ناراحتی در زمان قرار گرفتن در معرض سرما یا گرمای شدید است به‌عنوان‌مثال هنگام نوشیدن و خوردن غذاهای داغ و یخی درد بروز می‌کند. همچنین زمانی که هوای سرد از طریق دهان به دندان‌ها برسد . حساس بودن دندان‌ ها

یا در زمان جویدن و گاز زدن مواد غذایی خشک و سخت دچار درد شدید می‌شویم، اگر مشکل حساسیت دندان داشته باشیم با لمس زبان یا تماس تصادفی دندان‌ها یا در هنگام مسواک زدن و جویدن غذاهای شیرین نیز دچار درد شدید خواهیم شد.

 برای پیشگیری از درد ناشی از حساس بودن دندان‌ ها چه باید کرد

  • از مسواک با برس نرم استفاده نمایید، همچنین محکم مسواک نزنید و طبق روش‌های صحیح و اصولی عمل مسواک زدن را انجام دهید.
  • از خوردن و نوشیدن مواد غذایی اسیدی خودداری کنید و درصورتی‌که نمی‌توانید از خوردن آن‌ها اجتناب کنید، پس از مصرف دهان خود را با آب بشویید و سپس بعد از نیم ساعت مسواک بزنید.
  • مراقب باشید دندان‌قروچه نکنید و یا به دندان‌های خود فشار وارد نسازید و اگر نمی‌توانید در خواب مانع دندان‌قروچه شوید از گارد محافظتی استفاده نمایید.
  • درصورتی‌که به دلیل مصرف بیش‌ازاندازه دهان‌شویه دچار حساسیت و آفت دهان شده‌اید، بهتر است مصرف دهان‌شویه را کم نمایید و یا از دهان‌شویه‌های مخصوص دندان‌های حساس استفاده کنید.
  • سعی کنید، هر ۶ ماه نزد متخصص دندانپزشک مراجعه نمایید.

گاهی ممکن است همه مراقبت‌های لازم را انجام دهیم، اما بازهم دچار حساس بودن دندان‌ ها شویم در این صورت باید نزد دندانپزشک متخصص مراجعه داشته باشیم یا از خمیردندان‌های مخصوص که مانع حساسیت و درد می‌شوند، استفاده نمایید. همچنین استفاده از ژل فلوراید موجب استحکام و مقاومت مینای دندان شده و مانع حساسیت دندان می‌شود.

چگونه حساسیت دندانی را درمان کنیم

برای کاهش حساسیت می‌توانیم از خمیردندان‌های ضد حساسیت استفاده نماییم این نوع خمیردندان‌ها می‌تواند باعث تسکین و درد ناشی از حساسیت دندان شود. این نوع خمیردندان با مسدود کردن مسیر منافذی که تا ریشه و اعصاب دندان امتداد داشته باشند، عمل می‌کند و در کاهش درد تأثیر به سزایی داشته باشد.

استفاده از محصولات حاوی فلوراید مانند انواع خمیردندان‌ها و دهان‌شویه‌ها غنی‌شده با فلوراید می‌تواند باعث کاهش درد ناشی از حساسیت دندان شود. اگر ژل فلوراید را بر روی دندان‌های حساس و آسیب‌دیده بمالید، درد و ناراحتی آن را کاهش می‌دهد.

 سیلانت های دندانی حساس بودن دندان‌ ها

درصورتی‌که دندان‌ها به علت تحلیل لثه‌ها دچار حساسیت شده باشند، دندانپزشک می‌تواند بخش‌های نمایان شده را به کمک روش سیلانت دندانی پوشش داده و محافظت کند.

 درمان پوسیدگی و آسیب‌های دندان و لثه

برای درمان و ترمیم حساس بودن دندان‌ ها می‌توان از روش‌های مختلفی مانند روکش دندان، پر کردن دندان، باندینگ دندان و یا در موارد حادتر با عمل جراحی پیوند لثه این مشکل را برطرف نمود.

دندانپزشکی در مشهد

مراقبت از دندان کودک

مسواک زدن دندان ارتودنسی

اهمیت دندان شماره شش

اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست