دستگاه های فانکشنال

دستگاه های فانکشنال ارتودنسی تشکیل شده از دستگاه های متحرکی است که از آن ها برای جلو آوردن فک پایینی و از بین بردن ناهنجاری های کلاس 2 استفاده می شود. به وسیله این دستگاه ها می توان تغییر در فانکشن و حتی عملکرد فک بالا و پایین و ناهنجاری های کلاس 2 بیمار را درمان کرد.

عمدتاً این دستگاه ها به دو گروه تقسیم می شود؛ یکی ثابت و دیگری متحرک است. نوع ثابت بر روی دندان ها ثابت می ماند و قابل برداشتن نیست. یکی از مهمترین مزایای دستگاه ثابت این است که دیگر نیازی به برداشتن آن نیست و نیاز به همکاری بالایی برای بیمار ندارد.

اما باید بهداشت را در این نوع بیشتر رعایت کرد.

اما در نوع متحرک به دلیل اینکه بیمار هر زمان که بخواهد می تواند دستگاه را از دهان خود خارج کند و دوباره به دهان خود برگرداند.

رعایت کردن بهداشت در دستگاه های متحرک بسیار آسان تر است و نسبت به دستگاه ثابت راحت تر می باشد؛ اما برای استفاده از این دستگاه به همکاری بیشتر بیمار نیاز می باشد تا درمان بیشتری دریافت کند.

دستگاه فانکشنال ارتودنسی دستگاهی است که می تواند ناهنجاری در استخوان فک بیماران را درمان کند. بیشترین کاربرد را در زمینه ارتودنسی دارد. اغلب برای سامان دهی در بی نظمی دندان ها و قرار گرفتن در تناسب مناسب از این روش درمانی استفاده می شود.

خوب است بدانید استفاده از دستگاه فانکشنال می تواند در کنار اصلاح بی نظمی دندان ها ایجاد رفع ناهنجاری فکی و آرواره ای برای فرد را به همراه داشته باشد.

دستگاه فانکشنال ارتودنسی و درمان ناهنجاری های استخوان فک

ناهنجاری های آرواره و استخوان فک به پنج دسته تقسیم می شود:

  • ناهنجاری کلاس دو: فک پایین فرد عقب تر از فک بالا است.
  • ناهنجاری کلاس سه: فک پایین فرد جلوتر از فک بالا می باشد.
  • ناهنجاری دیپ بایت: ناهنجاری دندان های جلوی فک بالا زیاد از حد نرمال که 2 الی 3 میلی متر است که دندان های جلویی فک پایین را پوشش می دهند.
  • ناهنجاری اپن بایت: این ناهنجاری فاصله زیاد بین دندان های بالا و پایین در زمان بسته بودن دهان را ایجاد می کند که فرد ناراحت است. این ناهنجاری می تواند مانع همپوشانی نرمال دندان ها باشد.
  • انحراف طرفی فک: در این ناهنجاری یکی از فک ها به سمت چپ و فک دیگر به سمت راست منحرف است و می تواند اثر مخربی بر چهره فرد بگذارد.

دستگاه فانکشنال چگونه در ارتودنسی عمل می کند

هدف این دستگاه درمان ناهنجاری های فکی می باشد و وظیفه این دستگاه تغییر در عمل ماهیچه ها و عضلات فک ها می باشد.

طراحی هر کدام از این دستگاه ها برای رفع نوعی از ناهنجاری ها می باشد.

با استفاده از دستگاه فانکشنال ارتودنسی می توان به عضلات فک پایین فشار وارد کرد که باعث حرکت و رشد آن به سمت جلو می باشد.

این دستگاه می تواند تأثیر چشم گیری در اصلاح ناهنجاری های فکی باشد.

 

ارتودنسی با روش دیمون 

ارتودنسی در سنین بالا 

دندانپزشکی کودکان در مشهد

ارتودنسی در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.