دندان قروچه

دندان قروچه به معنی ساییدن دندان ها بر روی هم که اکثراً این اتفاق در خواب رخ می دهد. ساییدن دندان ها بر روی هم گاهی طوری است که اطرافیان را از خواب بیدار می کند. بر اثر سایش دندان ها لب پریده و مسطح می شود.

سن شروع دندان قروچه

دندان قروچه هم در بالغین و هم در کودکان دیده شده است. براکسیسم در کودکان و هم در افراد بالغ دیده می شود اما براکسیسم در کودکان شایع تر است، ولی معمولاً تا سن 10 سالگی بر طرف می شود. این اتفاق در افراد بالغ معمولاً از 20 تا 40 سالگی شروع می شود و با بالا رفتن سن میزان بروز آن کاهش پیدا می کند.

در برخی موارد دندان قروچه از سه سالگی شروع می شود و تا پایان عمر با فرد می ماند.

رابطه دندان قروچه و استرس

دندان قروچه پدیده ای شایع است و نوعی اختلال خواب به حساب می آید. پزشکان به صورت کامل علت براکسیسم را هنوز به دست نیاوردند.

این پدیده نیازی به درمان روانپزشکی ندارد. می شود گفت بیشتر موارد مربوط به اختلال در حول و حوش 3تا5 سالگی شروع می شود. حدود 35 در صد کودکان ابتلا به این پدیده سابقه خانوادگی دارد.

البته علت اصلی دندان قروچه استرس نیست اما همه اختلالات خواب مانند دندان قروچه، کابوس، وحشت در خواب امکان دارد با استرس هایی که در روز برای فرد پیش می آید تشدید شود.

منشاء استرس هم می تواند کارهایی که در طول روز انجام می دهیم باشد مانند: به دنیا آمدن یک فرزند جدید، تنبیه والدین، بحث با افراد خانواده، می تواند این اختلال را بیشتر کند.

برخی فاکتورهای روانی از جمله کشمکش و بحران، فرو بردن خشم، حالت های تهاجمی امکان دارد این اختلال را بیشتر کند، همینطور امکان دارد هرنوع اختلال که در مفصل گیجگاهی فکی ظاهر شود می تواند دندان قروچه را با درد های مخفی در ناحیه سر و صورت نشان دهد.

در قدیم بین وجود انگل در بدن کودک و پدیده دندان قروچه پزشکان ارتباط مستقیمی را قائل می شدند ولی با گذشت زمان به این باور رسیدند که هیچ ارتباطی میان انگل و دندان قروچه وجود ندارد.

بعضی از دندانپزشکان بر این باورند که در برخی از افراد بالغ جفت شدن غیر طبیعی دندان ها هم در فک بالا و هم در فک پایین یا تماس زیاد یک دندان می تواند احتمال منجر شدن به این عارضه را زیاد کند.

در برخی از موارد، براکسیسم به وجود آمده از بیماری های هانتینگتون یا بیماری پارکینسون میتواند باعث عارضه های جانبی و مصرف داروهای روانی مانند ضد افسردگی باشد.

دندان قروچه درخواب بیشتر رخ می دهد ولی کوبیدن و ساییدن دندان ها در طی روز شایع است. دندان قروچه اگر مداوم باشد می تواند باعث خوردگی لثه و استخوان های فک شود و همینطور شکستگی و پریدگی مینای دندان را به دنبال خواهد داشت.

در بعضی از موارد دیده شده است که سفت شدن ماهیچه های جونده فکی، درد گوش، سر دردهای مزمن صبحگاهی و محدودیت باز و بسته شدن دهان می تواند در اثر دندان قروچه به وجود بیاید.

درمان دندان قروچه

هنوز متأسفانه درمانی برای این عادت وجود ندارد. درمان های روانپزشکی، اصلاح نحوه جفت شدن دندان ها، دارو درمانی، تغییر وضعیت خواب راه هایی هستند که برای درمان دندان قروچه پیشنهاد می شوند؛ اما تنها راه جلوگیری کردن از آسیب به دندانها نایت گارد است.

نایت گارد وسیله ای پلاستیکی است که دندانپزشک بر روی قالب فک بالا کار می گذارد تا بیمار در هنگام خواب آن را در دهان گذاشته و از فشارهایی که در طول خواب بر دندان وارد می شود جلوگیری کند.

اگر علت دندان قروچه عواملی مربوط به خود دندان باشد می توانید با مراجعه به دندانپزشک برای درمان دندان اقدام نمایید. گاهی لازم است که دندان ترمیم شود تا از شر دندان قروچه خلاص شوید.

اگر علت دندان قروچه استرس باشد دندانپزشک با روشهای درمانی دیگر مانند تمرینات مربوط به آرامش فرد پیشنهاد می دهد و فرد را آرام می کند. گاهی لازم است برای آرام کردن فرد از داروهای آرام بخش استفاده کرد تا در خواب آرامش بیشتری داشته باشد و کمتر دندان های خود را به هم بفشارد.

اگر دلیل این عارضه جفت شدن نامناسب دندان ها باشد دندانپزشک می تواند آن را درمان کند. در مواردی که پوشش روی دندان ها منجر به حساسیت می شود و یا ناتوانی در جویدن پیش می آید به طوری که سطح کامل جونده دندان های شما را پوشش می دهد.

برای بعضی از کودکان که مشکل دندان قروچه دارند درمان خاصی لازم نیست و برای جلوگیری از سایش دندان ها دندانپزشک نایت گارد را به والدین می دهد که شب ها کودک استفاده کند و مانع خراب شدن مینای دندان شود.

تأثیر مشکلات روحی در ایجاد دندان قروچه

امروزه به دلیل کار زیاد والدین و دور شدن از فرزندان، آن ها به سمت بازی های کامپیوتری و مجازی کشیده شده اند. انجام برخی از این بازی ها می تواند هیجان زیادی به کودک وارد کند در نتیجه روح و روان کودک را درگیر می کند. بهتراست والدین یک زمان معینی برای کودک در نظر بگیرند تا تمام وقت فکر کودک درگیر بازی و هیجان نباشد و در هنگام خواب  نا آرام نباشد و این کار جلوگیری می کند از دندان قروچه در خواب.

گاهی این اثرات منفی در روحیه کودکان باعث می شود تا دندان قروچه کند. این تأثیرات منفی می تواند در بزرگسالی به صورت های دیگر مانند: مکیدن انگشت، شب ادراری، جویدن ناخن، پرخاشگری ظاهر شود.

 

دندانپزشکی کودک مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست