شایع ترین موارد اورژانسی دندان

چنانچه حادثه ای برای دندان ما اتفاق بیفتد، اگر آگاهی لازم را برای دندان آسیب دیده داشته باشیم، می توانیم دندان آسیب دیده را نجات دهیم. واضح تر اینکه اگر حادثه ای رخ دهد مانند شکستگی دندان می دانیم که چه اقدامی باید انجام دهیم، که سبب نجات دادن دندانمان شود.

این را بدانید که همیشه برای کلیه امور اورژانسی دندانپزشکی باید در کوتاه ترین زمان ممکن به دندانپزشک مراجعه کنید. اغلب دندانپزشکان زمانی را برای درمان های اورژانسی در برنامه روزانه خود دارند. پس بنابراین اگر حادثه رخ داد سریعاً با دندانپزشک تماس بگیرید و اطلاعات کافی از حادثه بدهید و مراقبت های بعد از آسیب را از پزشک بپرسید.

اگر حادثه زمانی برای شما رخ داد که مطب دندانپزشکان تعطیل بود، بهتر است به بخش اورژانس ( درمانگاه ) نزدیک‌ترین به محل سکونت خود مراجعه کنید.

اگر دندان از دهان به بیرون بیفتد چه باید کرد؟

اگر دندان دائمی از جای خود به بیرون افتاد سعی کنید که در جی مرطوب نگهداری کنید، اگر ممکن بود ریشه آن را لمس نکنید، دندان را درون حفره استخوانی خود قرار دهید.

اگر امکان این وجود نداشت که دندان را در حفره خود قرار دهید بین لثه و گونه خود قرار دهید یا از شیر و محلول هایی که مورد تأیید     ADA است برای نگهداری دندان جهت حفظ آن تا مطب دندانپزشک استفاده کنید.

اگر دندان کودک از دهانش بیرون بیفتد چه باید کرد؟

اگر دندان دائمی بود مواردی که در بالا گفته شد را اجرا کنید؛ اما اگر دندان شیری بود، سعی کنید اول دندان را پیدا کنید و در یک محیط مرطوب نگهداری کنید و بعد به دندانپزشک مراجعه کنید تا بررسی شود که دندان از تمام حفره های خود بیرون آمده یا بخشی هنوز باقی مانده. این دیگر به نظر دندانپزشک بستگی دارد که دندان را دوباره در حفره خود قرار دهد یا نه.

اگر دندان بشکند چه باید کرد؟

اگر دندان شکست، فوری دهان خود را بشویید تا قسمتی که شکستگی ایجاد شده تمیز شود. بعد اگر صورتتان ورم داشت کمپرس سرد قرار دهید تا از ورم جلوگیری کند. هرچه سریعتر به دندانپزشک مراجعه کنید.

اگر کسی لب یا زبان خود را با شدت گاز بگیرد چه باید انجام دهد؟

اگر لب یا زبان خود را گاز گرفتید اول آن ناحیه کامل با آب بشویید و بعد از کمپرس سرد استفاده کنید و چنانچه خونریزی شدید بود و بند نیامد به دندانپزشک یا اورژانس مراجعه کنید.

اگر فردی دچار دندان درد شد چه باید کرد؟

اگر دچار دندان درد شدید، اول با آب دهان خود را بشویید تا تمیز شود، بعد از نخ دندان استفاده کنید و اضافات غذا که در بین دندانها باقی مانده است را خارج کنید. به هیچ عنوان از قرص آسپرین برای تسکین دندان درد استفاده نکنید که باعث می شود تا بافت لثه دچار سوختگی شود. در نهایت به پزشک مراجعه کنید.

اگر شخصی دچار زخم های سطحی دهان ناشی از تحریکات فیزیکی و شیمیایی شد چه کار باید انجام دهد؟

امکان دارد زخم هایی در اثر مسواک زدن محکم و شدید، خوردن غذا و نوشیدنی های داغ، تحریکات ناشی از براکت های ارتودنسی برای شخص ایجاد شود. می توانید از یک محلول دهانشویه اکسیژنه که حباب هایی را ایجاد می کند و باعث از بین رفتن زخم هایی که در اثر خرده غذا ایجاد شده است استفاده کنید.

اگر یک جسم خارجی در بین دندان ها فرو رفت چه باید کرد؟

اگر جسم خارجی قابل دیدن بود آن را به وسیله یک پنس خارج کنید؛ اما اگر قابل رویت نیست سعی کنید با استفاده از نخ دندان آن را بیرون بیاورید. به هیچ عنوان از یک جسم نوک تیز برای بیرون آوردن جسم استفاده نکنید. اگر عمق جسمی که فرو رفته بود زیاد و نتوانستید آن را خارج کنید به دندانپزشک مراجعه کنید.

اگر شخصی دچار شکستگی فک شد چه کار باید انجام دهد؟

اگر متوجه شدید فکتان شکسته است بهتر است از کمپرس سرد استفاده کنید تا از تورم جلوگیری شود. در مرحله بعد سریعاً به دندانپزشک یا بخش اورژانس مراجعه کنید.

آیا لازم است وسیله ای خاص را به تجهیزات مخصوص کمک های اولیه اضافه کرد؟

نخ دندان را همیشه به همراه خود داشته باشید که اگر شئ داخل دندان گیر کرد بتوانید آن را خارج کنید. کیت کمک های اولیه می تواند کمک بزرگی در سفر برای شما باشد.

چگونه می شود از بروز موارد اورژانسی جلوگیری کرد؟

اگر همه احتیاط های لازم را انجام دهید می توانید از بروز حادثه ای حاد جلوگیری کنید مانند:

اگر می خواهید ورزش کنید یا فعالیت های زیاد انجام دهید بهتر است از محافظ لثه استفاده کنید.

جویدن آب نبات سفت، یخ، وخوراکی های سخت جدا خودداری کنید، چون باعث شکستن دندان ها می شود.

برای بریدن پارچه و چیزهای سخت از قیچی استفاده کنید، هرگز از دندانتان به منظور بریدن استفاده نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست