طول عمر ایمپلنت

یافته‌ها حاکی از آن است که طول عمر ایمپلنت دندان با توجه به این‌که از سرامیک یا تیتانیوم ساخته‌شده باشد از استحکام زیادی برخوردار خواهد بود. در طی ده سال اخیر بیش از ۹۴% از عمل‌های جراحی ایمپلنت با موفقیت انجام‌گرفته شده است.

اصولاً طول عمر ایمپلنت دندان به ماندگاری فیکسچر و اباتمنت وابسته است که به شکل مرسوم از جنس تیتانیوم ساخته‌شده است.

معمولاً ایمپلنت‌های دندانی دقیقاً ظاهری کاملاً شبیه دندان طبیعی دارد و بیمار پس از کاشت ایمپلنت دندانی همانند دندان طبیعی خود می‌تواند هر نوع غذایی را بخورد یا بجود و گاز بزند یا بدون هر نوع ترس و نگرانی از افتادن یا از بین رفتن ایمپلنت باشد.

کاشت ایمپلنت و پایه آن در استخوان فک مانع تحلیل لثه و استخوان فک می‌شود همچنین به حفظ و نگه‌داری از ساختار فک کمک می‌کند.

باید دانست که طول عمر تاج دندانی که از طریق اباتمنت به پایه ایمپلنت وصل می‌شود با طول عمر ایمپلنت تفاوت دارد و هر نوع فشار بیش‌ازاندازه باعث ایجاد ترک‌خوردگی یا شکستگی دندان می‌شود. در مورد تاج دندانی باید دانست که قابلیت ترمیم و تعویض در آن وجود دارد و هیچ آسیبی به پایه ایمپلنت نمی‌رساند.

امروزه برای بیمارانی که به عوارضی مانند دندان‌قروچه مبتلا باشند یا مقدار تراکم استخوان فک آن‌ها کم باشد به‌وسیله تکنولوژی روز دنیا در زمینه ایمپلنت‌ها باعث افزایش طول عمر ایمپلنت خواهد شد.

 طول عمر ایمپلنت دندان به چه عواملی بستگی دارد؟ انواع ایمپلنت در مشهد

 • توانایی و مهارت ایمپلنتولوژیست

یکی از عواملی که در طول عمر ایمپلنت بسیار مؤثر است، میزان تخصص و مهارت پزشک جهت انجام ایمپلنت و نحوه درمان آن می‌باشد. تنوع ایمپلنت‌های دندانی بسیار زیاد می‌باشد که ایمپلنت متناسب با شرایط دهان و دندانی فرد تنها در تخصص یک ایمپلنتوژیست ماهر و باتجربه می‌باشد و نقش مهمی در افزایش طول عمر ایمپلنت دندان دارد.

دندانپزشک باید بداند که میزان تراکم استخوانی فرد و ارتفاع آن چقدر است. استخوان فک باید پایه ایمپلنت را در خود نگه دارد و با آن ادغام شود؛ بنابراین هر نوع فشاری که به پایه وارد شود؛ در صورتی که به‌صورت اصولی در فک قرار نگرفته باشد یا جوش نخورده باشد باعث عدم کارایی و موفقیت ایمپلنت خواهد شد و از طول عمر آن می‌کاهد.

دندانپزشک باتجربه قبل از کاشت ایمپلنت از متقاضی می‌خواهد که عکس‌های اشعه ایکس و CBCT تهیه نماید، تا میزان تراکم استخوانی فک را تخمین بزند و اگر بیمار نیاز به پیوند استخوانی داشته باشد، قبل از کاشت دندان، عمل جراحی جهت پیوند استخوان انجام دهد.

امروزه دستگاه‌های مجهز و تکنولوژی‌های به‌روز دنیا ما را با روش‌های نوین و دیجیتالی ایمپلنت آشنا ساخته است که می‌تواند بر کیفیت و طول عمر ایمپلنت تأثیر به سزایی داشته باشد.

 • برند ایمپلنت

یکی دیگر از عوامل مؤثر بر طول عمر ایمپلنت برند آن می‌باشد. اغلب سازندگان ایمپلنت از مواد پوششی خاص جهت سطح پایه ایمپلنت استفاده می‌نمایند که در جهت تکمیل فرآیند اسئواینتگراس و پیوند خوردن پایه ایمپلنت به استخوان فک کمک فراوانی می‌کند. اگر از تکنولوژی‌های مدرن برای درمان سطح پایه ایمپلنت بکار برده شود، میزان استحکام آن در استخوان بیشتر می‌شود و طول عمر آن را افزایش می‌دهد؛ بنابراین کیفیت برند ایمپلنت در جهت حفظ و دوام آن تأثیر چشم‌گیری خواهد گذاشت.

 • شرایط متقاضی قبل از کاشت ایمپلنت

شرایط بیمار یکی دیگر از عوامل مؤثر در طول عمر ایمپلنت می‌باشد. با در نظر گرفت شرایطی چون سن بیمار، میزان تراکم استخوانی فک و بافت لثه می‌توانیم طول عمر ایمپلنت را بسنجیم. دندانپزشک پیش از شروع جراحی و کاشت دندان شرایط متقاضی را در نظر می‌گیرد و با مشاهده هرگونه مشکلی در استخوان فک بالا یا لثه، آن را مرتفع می‌کند و کاشت ایمپلنت را انجام می‌دهد.

 • مراقبت‌های پس از کاشت ایمپلنت

پس از انجام ایمپلنت مراقبت‌های بهداشتی، حفظ سلامتی دندان و لثه و نحوه زندگی بیمار می‌تواند تضمین مناسبی برای طول عمر ایمپلنت باشد، همچنین در صورت عدم رعایت هر یک از این موارد موجب کاهش عمر ایمپلنت خواهد شد زیرا محل مناسبی برای تجمع میکروب‌ها و جرم‌ها خواهد شد و باعث می‌شود فک تحلیل برود و ایمپلنت دندان دچار آسیب شود.

برای افرادی که دچار دندان‌قروچه هستند قبل از کاشت ایمپلنت، ایمپلنتولوژیست می‌تواند نوعی از فیکسچر ها را در فک به کار ببرد تا در مقابل فشارهای وارد آمده مقاومت نماید.

 • جنس ایمپلنت دندان

مرسوم‌ترین ماده موردنیاز برای ساخت ایمپلنت آلیاژ تیتانیوم است که برخلاف دندان‌های طبیعی کم‌تر در معرض پوسیدگی هستند البته باید رعایت بهداشت دهان و دندان را هم چنان موردتوجه قرارداد.

 • عملیات استئواینتگریشن

مهم‌ترین عامل حفظ و بقای ایمپلنت دندان در استخوان فک چگونگی تکمیل فرآیند اسئواینتگریشن می‌باشد در طی این دوران پایه ایمپلنت بااستخوان فک پیوند می‌خورد و ساختاری مقاوم و دائمی به وجود می‌آورد که در مقابل هر ضربه و فشاری مستحکم می‌باشد. اگر پایه ایمپلنت به‌درستی به استخوان پیوند بخورد، می‌تواند بیش از ۲۰ سال همانند روز اول در استخوان فک همچنان باشد.

 

 چگونه می‌توان عمر ایمپلنت را افزایش داد؟

عواملی که باید فرد متقاضی ایمپلنت در نظر داشته باشد تا عمر آن را افزایش دهد شامل:

 • معاینه مرتب به‌وسیله دندانپزشک
 • مراقبت از دهان و دندان و رعایت نکات بهداشتی
 • برنامه‌ریزی منظم و دقیق ایمپلنت‌های دندانی
 • تشخیص به هنگام عفونت پس از کاشت ایمپلنت

چه عواملی پس از عمل جراحی می‌تواند عمر مفید ایمپلنت را بکاهد؟

 • آسیب رسیدن به عصب یا بافت که موجب بی‌حسی یا سوزن شدن لثه، چانه، لب‌ها و دندان‌های طبیعی می‌شود.
 • فشار شدید بر روی ناحیه‌ی ایمپلنت که بر روند بهبودی کاشت دندان تأثیر منفی بگذارد.
 • مشکلات سینوسی به علت وارد شدن ایمپلنت به حفره‌های سینوسی (درصورتی‌که ایمپلنت در فک فوقانی انجام شود)
 • هر نوع التهابی که در اثر عفونت استخوان و لثه اطراف ایمپلنت به وجود می‌آید (پری ایمپلنتیتیس) درصورتی‌که این شرایط درمان نشود، باعث کاهش عمر مفید ایمپلنت و حذف آن می‌شود.

ایمپلنت در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست