علت های پوسیدگی دندان

عواملی که باعث می شود درد دندان شدید داشته باشید می تواند پوسیدگی دندان، تورم لثه، گیر کردن غذا در بین دندان ها باشد. همین طور یک عامل دیگر که باعث تحلیل رفتن لثه می شود و ریشه دندان را خراب کند و درد و ناراحتی را به وجود می آورد. گرما و سرما غذا و همچنین شیرینی زیاد است که می تواند باعث بروز حساسیت در ناحیه لثه و دندان ها شود.

با بروز این مشکلات امکان آسیب رسیدن جدی به دندان و بافت لثه است و اغلب دندان افراد نیاز به عصب کشی و ترمیم پیدا می کند. در این مواقع توصیه می شود قبل از آنکه دچار دندان درد شدید شوید و پوسیدگی دندان پیشرفت کند حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید و دندان خود را ترمیم کنید.

اغلب افراد برای آرام کردن درد خود به مسکن روی می آورند و بعد از بهبود پیدا کردن درد با مسکن دیگر به موقع برای درمان دندان اقدام نمی کنند و همین امر باعث می شود بافت لثه عفونی شود و به عروق و اعصاب دندان عفونت برسد.

گاهی این سؤال پیش می آید که چرا در هنگام شب درد دندان بیشتر می شود؟  تا الآن هیچ علت علمی ثابت نشده است که چرا در شب درد دندان بیشتر می شود و باعث بیدار شدن فرد از درد می شود.

اما می توان این را گفت که اگر دندان خراب و پوسیده درمان نشود در آینده نه چندان دور دندان پوسیده نیاز به عصب کشی پیدا می کند. همه ما می دانیم که عمل گوارش و هضم غذا از دهان شروع می شود پس در نتیجه اگر دندانی پوسیدگی داشته باشد و درمان نشود می تواند هضم غذا را با مشکل روبه رو کند به این دلیل که غذا در دهان کامل جویده نمی شود و مشکلات گوارشی را برای فرد به وجود می آورد.

محل های شایع در پوسیدگی دندان

محل خاصی برای پوسیدگی دندان مشخص نشده است. به همین دلیل نمی توان گفت همه سطح دندان ها به طور یکسان دچار پوسیدگی می شوند. گاهی بعضی از دندان ها به دلیل وضعیت خاصشان بیشتر ممکن است دچار پوسیدگی شوند.

پوسیدگی شیار های سطح جونده: معمولاً پوسیدگی در دندان های آسیا بیشتر رخ می دهد به دلیل اینکه بر روی دندان های آسیا شیارهای باریک و عمقی وجود دارد که می تواند مکان خوبی برای رشد میکروب ها باشد.

پوسیدگی بین دندانی: معمولاً در ناحیه بین دندان ها پوسیدگی بیشتر رخ می دهد به این دلیل که پرزهای مسواک به آن نواحی نمی تواند نفوذ کند و قابل شستشو نیستند و تجمع باکتری و میکروب در بین دندان ها زیاد می شود و عامل پوسیده شدن چند دندان می شود.

ناحیه اتصال دندان و لثه: در این ناحیه تجمع میکروب ها بیشتر از نواحی دیگر است و باعث پوسیده شدن دندان ها می شود.

نشانه های پوسیدگی دندان

  • گاهی در محل پوسیدگی تغییر رنگ ایجاد می شود و دندان قهوه ای رنگ می شود.
  • ممکن است در ناحیه پوسیدگی سوراخ به وجود بیاید.
  • حساس شدن دندان به گرما و سرما و ترش و شیرین بودن غذا
  • انتشار بوی بد از دهان هنگام حرف زدن
  • هنگام استفاده از نخ دندان، نخ دندان در بین دندان ها گیر می کند و پاره می شود

راه حل های جلوگیری از پوسیدگی دندان

تعویض امالگام با کامپوزیت و دلایل ان 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست