Parmis Dental

متداول ترین سؤال والدین این است که آیا دندان شیری ریشه دارد؟

متداول ترین سؤال والدین این است که آیا دندان شیری ریشه دارد؟

متداول ترین سؤال والدین این است که آیا دندان شیری ریشه دارد؟

می توان گفت زمان شروع رویش دندان های شیری در کودکان معمولاً از 6 ماهگی است و اغلب تا 3 سالگی تمام دندان های شیری کودک رشد می کنند.

نکته ای که بسیار برای والدین مهم می باشد این است که آیا تمامی دندان های شیری ریشه بلندی دارند؟

نکته دیگر این است که اگر دندان های شیری ریشه دارند چرا لق می شوند و در زمان افتادن ریشه ندارند؟

گفتنی است دندان دائمی جایگزین دندان شیری می شود که حدوداً از 6 سالگی شروع به رشد و تا 12 سالگی رشدشان ادامه خواهد داشت. زمانی که دندان های دائمی شروع به رشد می کنند به مرور کم کم دندان های شیری تحلیل می شوند و می افتند.

در موقع رشد دندان دائمی فرکانسی در فک توسط سلول های ادنتوکلاست دریافت می شود که باعث افتادن دندان شیری می شود و دندان دائمی در می آید و موقعی که دندان شیری بیفتد ریشه ای دیده نمی شود.

اهمیت رعایت بهداشت دهان و دندان در دندانهای شیری نقش بسزایی دارد. مخصوصاً در جویدن غذا، تکلم، حفظ فضای مناسب برای رشد دندان های دائمی می باشد که اگر این موارد رعایت نشود امکان دارد با حرکت دندان های مجاور فضایی برای دندان های دائمی باقی نماند و نیاز به درمان با ارتودنسی و هزینه های بالا داشته باشد.

 

دندان های شیری طبیعی

در پایان رویش دندان های شیری حدوداً 20 عدد دندان در دهان کودک رشد کرده است که شامل 8 عدد دندان قدامی در فک بالا و پایین و 4 عدد دندان نیش و 8 عدد دندان آسیاب شیری در داخل حفره دهانی می باشد. می توان گفت تمام اجزاء دندان های دائمی در دندان های شیری وجود دارند. اعم از اجزای تاج مینا، عاج و همچنین عصب تاج و قسمت ریشه سمان، عاج و عصب ریشه دندان می باشد.

 

ریشه دندان های شیری

همه دندان های نیش و قدامی دارای یک ریشه و دندان های خلفی دارای دو یا سه ریشه هستند. تحقیقات نشان داده به طور متوسط طول ریشه دندان های شیری بین 10 الی 15 میلی متر است.

این ریشه ها در طول زندگی یک کودک به تدریج و آرامی تحلیل می شوند و زمانی که تحلیل کامل انجام شد خواهند افتاد و دندان دائمی جایگزین دندان شیری خواهد شد.

 

روند پیشرفت پوسیدگی

پوسیدگی در دندان های کودک به این صورت است که در ابتدا کمی از نقاط کوچک مینای دندان تحلیل می رود و اگر در این مرحله ترمیم دندان انجام نشود به تدریج مقدار پوسیدگی بیشتر می شود و به عاج دندان می رسد و امکان دارد در این مرحله کودک دچار دندان درد شود و اگر درمان نشود پوسیدگی به عصب دندان شیری می رسد.

 

رسیدن پوسیدگی به عصب دندان شیری

اغلب رسیدن پوسیدگی دندان به ناحیه عصب دندان شیری همراه با درد و ناراحتی برای کودک خواهد بود ولی امکان دارد این روند آهسته پیش برود و کودک هیچ علائمی نداشته باشد و دنداپزشک فقط با رادیوگرافی متوجه نفوذ پوسیدگی می شود و در این مرحله براثر فعل و انفعالاتی که میکروب ها در عصب دندان به وجود می آوردند باعث آبسه دندان می شود و گاهی باعث خروج چرک از لثه می شود.

دندانپزشکی کودکان در مشهد

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *