مدت‌زمان ایمپلنت در پارمیس مشهد>>

مدت‌زمان ایمپلنت در پارمیس مشهد

اغلب متقاضیان ایمپلنت تمایل دارند که ایمپلنت فوری انجام دهند؛ اما باید دانست که کاشت ایمپلنت با توجه به تشخیص پزشک متفاوت خواهد بود. زیرا با توجه به صلاح دید دندانپزشک، این امکان وجود دارد که برخی بیماران از طریق  ایمپلنت فوری مشکل خود را برطرف کنند اما برای بعضی از بیماران ایمپلنت طولانی‌مدت مناسب‌تر خواهد بود.

 ایمپلنت فوری با ایمپلنت بلندمدت چه تفاوتی دارد؟

ایمپلنت فوری هنگامی انجام می‌شود که هم‌زمان با کشیدن دندان طبیعی در استخوان فک، پایه ایمپلنت کاشته می‌شود.

متأسفانه دندانپزشکانی که ادعا می‌کنند می‌توانند، در یک روز کاشت ایمپلنت را انجام دهند ریسک بزرگی برای ایمپلنت ناموفق انجام می‌دهند. بهترین روش برای اطمینان از موفقیت طولانی‌مدت، اجازه دادن به بدن جهت پذیرش و ادغام کاشت ایمپلنت می‌باشد.

در ایمپلنت بلندمدت به شکل سنتی انجام می‌شود به این صورت که وقتی دندان ازدست‌رفته از دهان بیمار خارج شد، دندانپزشک به مدت ۳ تا ۶ ماه صبر می‌کند تا بافت و محل کشیده شدن ریشه بهبود پیدا کند. زمانی که بهبودی به‌طور کامل انجام گرفت اقدامات لازم برای کاشت ایمپلنت انجام می‌شود. در طی این مدت بیمار می‌تواند از دندان مصنوعی استفاده کند.

برای ایمپلنت طولانی‌مدت وقتی محل کشیدن دندان بهبود پیدا کرد ابتدا فیکسچر درون استخوان فک کاشته می‌شود و بیمار باید حداقل ۶ ماه صبر نماید تا پایه ایمپلنت به استخوان فک جوش بخورد و سرانجام پروتز دندان مصنوعی بر روی پایه ایمپلنت قرار بگیرد.

زمان‌بندی در کاشت دندان به روش ایمپلنت

معمولاً برنامه زمان‌بندی جهت کاشت ایمپلنت و سوار کردن تاج دندان به عوامل متعددی بستگی دارد. چنانچه کاشت یک ایمپلنت موردنیاز باشد در طی یک جلسه انجام می‌شود اما جهت کاشت چندین ایمپلنت زمان بیشتری موردنیاز می‌باشد. البته باید دانست که مراحل کاشت ایمپلنت و سوار کردن تاج دندانی از شروع تا انتها چند ماه زمان می‌برد.

وقتی‌که دندان طبیعی به دلیل عفونت ریشه یا بیماری‌های لثه کشیده شود، زمان زیادی برای درمان نیاز دارد؛ به این طریق که دندانپزشک چند ماه منتظر خواهد بود تا عفونت به‌طور کامل از بین برود و درنهایت اقدام به کاشت ایمپلنت می‌کند.

در برخی مواقع امکان دارد استخوان فک در ناحیه‌ای که باید ایمپلنت کاشته شود ارتفاع کم یا با کمبود تراکم داشته باشد، بنابراین دندانپزشک ناچار است از پیوند استخوان یا لیفت سینوس استفاده کند تا استخوان بتواند از ایمپلنت پشتیبانی کند.

هریک از روش‌های مطرح‌شده می‌تواند بر مدت‌زمان جلسات عمل جراحی و مراجعه مجدد تأثیر داشته باشد.

 مراحل کاشت ایمپلنت

 معمولاً درمان کاشت دندان درروش ایمپلنت در طی دو مرحله انجام می‌شود.

  • پس از جلسه درمانی جهت آماده‌سازی مانند کشیدن دندان، پیوند استخوان و گذشتن مدت‌زمان بهبودی، پایه ایمپلنت تیتانیومی در محل دندان ازدست‌رفته کاشته می‌شود. این پایه به‌عنوان یک ریشه مصنوعی دردهان بیمار جایگزین می‌شود.

پس از عبور از مرحله دوره ریکاوری و تکمیل فرآیند اسئواینتگراس در طی ۴ تا ۶ ماه یک‌لایه لثه این پایه را پوشش می‌دهد.

  • وقتی مرحله فیکسچر ا که ممکن است یک هفته تا ۱۰ روزبه طول بیانجامد باید به کلینیک مراجعه کنید تا دندانپزشک بخیه‌های موجود بر روی لثه را بکشد. در برخی مواقع دندانپزشک از بخیه‌های جذبی استفاده می‌کند که مرحله درمان و پیوند خوردن بافت در طی ۷ تا ۱۴ روز پس از کاشت ایمپلنت جذب‌می شود و دیگر نیاز به مراجعه مجدد به کلینیک نخواهید بود.

البته استفاده از روش هیلینگ کپ ها باعث می‌شود تا لثه ازنظر ساختاری شکل بهتری داشته باشد و همچنین نیازی به برش مجدد جهت خارج ساختن پایه ایمپلنت نباشد. به‌این‌ترتیب فرایند جوش خوردن ایمپلنت با استخوان فک به شکل کامل انجام می‌شود و در جلسات بعدی می‌توان اباتمنت و تاج دندانی را بر روی پایه قرارداد.

 زمان لازم جهت کاشت ایمپلنت چقدر می‌باشد؟

 می‌توان گفت کاشت ایمپلنت دندان فرآیندی سه فازی است که این مراحل برای هر فرد متفاوت می‌باشد. می‌توان گفت همه مراحل طی ۵ تا ۸ ماه به طول می‌انجامد. برای افرادی که به ایمپلنت کامل دهانی احتیاج دارند این مراحل کمی بیشتر به طول می‌انجامد. درواقع هر چه تعداد دندان‌های جایگزین کمتر باشد این فرآیند با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

مرحله اول – ارزیابی

در این بخش از کشیدن دندان تا پیوند استخوان در شرایط خاص را در برمی‌گیرد. ابتدا سی‌تی‌اسکن انجام می‌شود و متخصص ایمپلنت شکل استخوان در ناحیه کاشت دندانی را موردبررسی قرار می‌دهد، درصورتی‌که پیوند استخوانی نیاز باشد این مرحله از ۳ تا ۶ ماه به طول می‌انجامد.

مرحله دوم- استقرار پایه ایمپلنت

 در این مرحله پایه اصلی ایمپلنت درون استخوان قرار می‌گیرد و زمان برای بهبود این مرحله در نظر گرفته می‌شود. مدت‌زمان عمل طی ۱ تا ۲ ساعت انجام می‌شود و دوره بهبودی ۳ تا ۶ ماه می‌باشد. ایمپلنت که آلیاژی از جنس تیتانیوم است در بافت استخوان‌ترمیم می‌شود و با بافت اطراف استخوانی پیوند می‌خورد.

 مرحله سوم قرار گرفتن تاج

در این مرحله یک‌دندان مصنوعی یا تاج بر روی پایه اصلی ایمپلنت که در فک جای گرفته است قرار می‌گیرد. دندانپزشک تصویری از دهان بیمار می‌سازد و دندان‌های جدید به نحوی ساخته می‌شود که ازنظر شکل و رنگ مطابق با دهان فرد باشد این مرحله نیز در بازه زمانی دو هفته انجام می‌شود.

کاشت ایمپلنت فوری و سوار کردن تاج دندان بر روی ایمپلنت

در این روش جراح دندانپزشک پایه ایمپلنت یا همان فیکسچر را پس از کشیدن دندان بلافاصله در استخوان فک قرار می‌دهد. در حال حاضر این روش از استقبال زیادی برخوردار شده است.

قرارداد تاج دندان فوری به مرحله‌ای گفته می‌شود که تاج دندانی را پس از ۴۸ ساعت از کاشت ایمپلنت و هم‌زمان با عمل جراحی بر روی پایه سوار می‌کنند. در حال حاضر این روش به اعتقاد برخی دندانپزشکان با سوار کردن آنی تاج دندان فشار زیادی به پایه ایمپلنت وارد می‌سازد و با توجه به این‌که پایه به‌طور کامل با استخوان فک ادغام نشده است، ممکن است با مشکلاتی مواجه شویم. هرچند بیماران ممکن است از نتیجه عمل رضایت بیشتری نسبت به ایمپلنت استاندارد داشته باشند.

 مزایای ایمپلنت فوری

  • زمان درمان به‌سرعت انجام می‌شود.
  • ریکاوری به‌سرعت انجام می‌گیرد.
  • تحلیل لثه در این روش از کاهش بیشتری برخوردار خواهد بود.
  • دندانپزشک و بیمار نتیجه عملکرد ایمپلنت فوری را به‌سرعت مشاهده می‌کنند.

 

مطالب دیگر :

ایمپلنت در مشهد 

سیگار کشیدن بعد از ایمپلنت

مزایا و معایب ایمپلنت در مشهد

انواع ایمپلنت و کاشت دندان در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست