پوسیدگی دندان چیست؟

زمانی که یک شخص در موقع غذا خوردن و نوشیدن مایعات دچار حساسیت و درد شود از قبیل حساسیت به سرما و گرما، تورم در ناحیه لثه، یا در هنگام جویدن غذا، چیزی در بین دندان ها گیر کند و یا حتی پوسیدگی دندان به حدی برسد که به شیرینی هم دندان واکنش نشان دهد. همه این علائم نشان دهنده این است که فرد دچار پوسیدگی دندان شده است و پوسیدگی به عصب دندان رسیده و نیاز است که درمان ریشه برای فرد انجام شود. حتماً در سریع ترین زمان ممکن به دندانپزشک مراجعه کنید و دندان خود را درمان کنید.

اغلب بیماران زمانی که دندان درد دارند از مسکن استفاده می کنند و بعد از آرام شدن دندان درد دیگر پیگیر درمان دندان پوسیده خود نیستند. گاهی کاهش درد دندان به این علت نیست که بیماری بهبود پیدا کرده است بلکه ناشی از عفونت بافت، عروق و اعصاب دندان است. تا کنون هیچ دلیل علمی ثابت نشده است که چرا در شب افراد دچار دندان درد می شوند و گاهی ممکن حتی شخص از خواب بیدار شود.

پوسیدگی دندان و هضم غذا

همان طور که همیشه به ما گفته اند یکی از اعضای مهم بدن دندان است که در گوارش غذا نقش زیادی دارد به این دلیل که اگر غذا کامل جویده نشود می تواند در زمان هضم مشکلات گوارشی برای شخص ایجاد کند.

حال بهتر است بدانیم که مواد غذایی باعث پوسیدگی دندان ها می شود. اولین عامل مهم که در پوسیدگی دندان ها نقش زیادی دارد مواد غذایی شیرین است؛ مانند بستنی، قهوه، چای، سیگار، شکلات ها و غیره…

در پوسیدگی دندان مواد قندی نقش بزرگی در جذب میکروب ها  دارد که این خود عامل بزرگی برای خراب کرد ساختمان معدنی دندان می باشد. باید گفت پوسیدگی یعنی تخریب بافت سخت دندان که زمانی فعالیت میکروب ها شروع شود روند پوسیدگی هم بیشتر می شود. با این تعاریف خوب است بدانید پوسیدگی دندان به دندان های دیگر هم سرایت می کند.

چه محل هایی در پوسیدگی دندان شایع تر هستند؟

پوسیدگی در دندان ها برای تمام سطوح یکسان نیست. بلکه دندان ها چون وضعیت متفاوتی با هم دارند و سطوح آن ها با هم متفاوت است پس بنابراین پوسیدگی ها هم متفاوت است.

در اینجا به شما بخشی از این سطوح را توضیح می دهیم:

  • سطوح بین دندان ها: در این نواحی به این دلیل که مسواک نمی تواند نفوذ کند و تمیز کردن آن ها مشکل است این نواحی بیشتر در معرض پوسیدگی قرار دارند.
  • شیار های سطح جونده: دندان های آسیا دارای شیارهای باریک و عمیقی هستند که فضای مناسبی برای رشد باکتری ها را ایجاد می کنند و دچار پوسیدگی می شوند.
  • محل اتصال لثه با دندان: معمولاً در این نواحی میکروب ها جمع می شوند و باعث بیماری های لثه می شوند.

آثار مخرب پلاک میکروبی دهان

  • اگر پلاک بر روی دندان جمع شود رنگ دندان طبیعی عوض می شود و از شفافیت اولیه در می آید.
  • تجمع پلاک می تواند باعث بیماری های لثه شود و بقیه بافت های دندان را آسیب می زند.
  • تجمع زیاد پلاک می تواند تبدیل به جرم سخت اطراف دندان شود.
  • در آخر هم پلاک عامل اصلی پوسیدگی دندان است.

راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان

علت پوسیدگی دندان 

اشنایی با بیماری های فک 

بیماری های لثه

با پلاک متحرک ارتودنسی بیشتر اشنا شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست