چگونه دندانپزشک شویم پارمیس مشهد

چگونه دندانپزشک شویم پارمیس مشهد : اگر می‌خواهید دندانپزشک شوید باید از دانش لازم، مهارت و تحصیلات مرتبط با دندانپزشکی بهره‌مند باشید. همچنین از ویژگی‌های شخصیتی این شغل برخوردار باشید. به‌این‌ترتیب می‌توانید دندانپزشکی موفق و ماهر بوده و از حرفه و شغل خود احساس رضایت داشته باشید.

 برای دندانپزشکی چه مهارت‌هایی موردنیاز است؟

 • هماهنگی مناسب بین چشم و دست‌ها
 • توانایی تمرکز به مدت طولانی
 • استقامت و توانمندی جسمی مناسب
 • داشتن ارتباط مناسب با بیماران جهت مشاوره و توضیح راه‌های درمان به بیماران
 • داشتن صبر و شکیبایی
 • توانمندی در آرام‌سازی بیماران نگران و مضطرب
 • تسلط به زبان انگلیسی جهت آگاهی با آخرین فناوری‌ها و دستاوردهای علمی در زمینه‌ی دندانپزشکی

برای کسب مدرک دندانپزشکی چه تحصیلاتی موردنیاز است؟

 برای کسب مدرک دندانپزشکی و ورود به حرفه دندانپزشکی باید در رشته دکتری عمومی یا حرفه‌ای دندانپزشکی تحصیل نمود. البته برای علاقه‌مندان به این رشته با اخذ مدرک دکتری تخصصی دندانپزشکی می‌توانند وارد این حرفه شوند. چگونه دندانپزشک شویم پارمیس مشهد

ویژگی‌های فردی و شخصیتی دندانپزشک

 معمولاً برای انتخاب حرفه مناسب، عواملی مانند ویژگی‌های شخصیتی، ارزش‌ها، علاقه‌مندی، استعدادها و مهارت‌ها، شرایط خانوادگی، شرایط اجتماعی و دیگر عوامل تأثیرگذار می‌باشند. برای این‌که شخصیت فردی را شناسایی کنیم، نیاز به تخصص و زمان‌داریم. ناگفته نماند که هر کس ویژگی‌های منحصر به خود را دارا می‌باشد و چنانچه دو نفر ازنظر تیپ با یکدیگر مشابه باشند، اما ممکن است در بسیاری از موارد با یکدیگر تفاوت داشته باشند.

باید دانست که افراد موفق با تیپ‌های شخصیتی متفاوت می‌توانند، در شغل‌های متفاوتی مشغول باشند و به‌طور دقیق نمی‌توان گفت تنها اشخاص خاص در یک حرفه خاص می‌توانند، موفق باشند.

باید گفت که اغلب افرادی که در حرفه دندانپزشکی مشغول خدمت هستند نسبت به کار خود از رضایتمندی بیشتری برخوردار هستند.

 در کل می‌توان گفت دندانپزشکان باید ازنظر شخصیتی افرادی باشند که

 • دوست دارند با اشیاء واقعی و ملموس سروکار داشته باشند و بر طبق استدلال‌های قیاسی خود به علل و معلول‌ها واقف شوند و نتیجه‌گیری کنند.
 • در مقابل بیماران بسیار دقیق بوده به نگرانی‌های آن‌ها توجه دارند و شنونده‌های خوبی هستند و توصیه‌های کاملاً دقیق و حساب‌شده‌ای برای بیماران دارند.
 • دوست دارند با افراد دیگر به‌طور مستقیم در ارتباط باشند و به دیگران کمک کند و از مشکلات آن‌ها بکاهند و ارتباط خوبی با بیماران ایجاد می‌کنند.

 

 • از محیط کاری خود لذت می‌برند و ازنظر حرفه‌ای افرادی منظم بوده و از جنبه‌های فنی دندانپزشکی ابراز علاقه می‌کنند.
 • افرادی مستقل هستند و از تعامل اجتماعی مناسبی برخوردار می‌باشند.

چگونه در رشته دندانپزشکی قبول شوم؟

 • هدف خود را تعیین کنیم

باید برای خود تعیین کنید که چه هدف و برنامه‌ای برای آینده خوددارید و سپس برای رسیدن به هدف موردنظر گام بردارید؛ همچنین می‌توانید اهداف خود را بنویسید.چگونه دندانپزشک شویم پارمیس مشهد

 • باید شایسته و مناسب این حرفه باشیم

حال که می‌خواهید دندانپزشک شوید خود را آماده انجام این شغل و حرفه بدانید؛ اگر ویژگی‌های مناسب با حرفه موردعلاقه‌تان را دارا هستید، باید از جنس همان شغل و حرفه باشید. برای رسیدن به این شغل باید نهایت تلاش خود را به کار برید.

 • برنامه‌ریزی درست برای دندانپزشکی داشته باشیم

حال که هدف خود را معین کرده‌اید، برنامه‌ریزی دقیق برای امور روزانه خود داشته باشید؛ از اهداف کوچک شروع کرده و به‌سوی قدم‌های بزرگ‌تر پیش بروید. از مشاوران تحصیلی کمک بگیرید یا می‌توانید از کسانی که از این رشته فارغ‌التحصیل شده‌اند، کمک بخواهید تا تجارب خود را در اختیار شما قرار دهند. چگونه دندانپزشک شویم پارمیس مشهد

 • شرایط را برای رسیدن به این شغل آماده کنیم.

اینک زمان آماده‌سازی شرایط برای کسب موفقیت می‌باشد، همچنین استفاده از کتاب‌ها و کلاس‌های لازم را از دست ندهید.

 • حرکت و تلاش نماییم.

امکان دارد بعضی از شرایط کافی نباشند اما باید شروع کرد، سعی کنید برنامه‌ریزی کنید و از زمان خود به نحو صحیح استفاده نمایید. منتظر فراهم شدن شرایط نباشید، چنانچه شروع‌کننده باشید، شرایط مطلوب خواهد شد.

 دروس موردنیاز برای دندانپزشکی

فراگیری دانش دندانپزشکی پس از دو سال گذراندن مباحث عمومی پزشکی و ورود به موضع دهان، سر و گردن میسر می‌شود.چگونه دندانپزشک شویم پارمیس مشهد : پس از گذراندن سال سوم دندانپزشکی می‌توانید، در کلینیک مشغول به کارشده به شکل عملی کار بر روی دهان و دندان بیمار را مشاهده نمایید.

معمولاً دروس دندانپزشکی از درس‌های پزشکی و داروسازی ساده‌تر می‌باشند اما نیاز به کار عملی بیشتر دارند. می توان گفت که اگرچه ممکن است، میزان دروس تئوری کم‌حجم‌تر از دروس پزشکی باشد، اما نسبت به سایر رشته‌ها از فشار جسمی و فیزیکی بیشتری برخوردار می‌باشد.

 آینده رشته دندانپزشکی

اصولاً بازار کار رشته دندانپزشکی همانند سایر رشته‌های پزشکی به سیاست‌های کلی دولت و سطح بهداشت کشور وابسته می‌باشد. باید گفت که سیاست‌ها و برنامه‌های دولت در زمینه بهداشت دهان و دندان بر روی آینده این شغل تأثیر بسیار می‌گذارد.

 آیا رشته دندانپزشکی تخصصی پس از عمومی اهمیت دارد؟

متأسفانه گاهی برخی افرادی که به‌عنوان دندانپزشک عمومی مشغول به کار می‌شوند، خود را در انجام اموری که نیاز به تخصص دارد، نیز توانمند می‌دانند، به‌عنوان‌مثال امور تخصصی مانند ایمپلنت و ارتودنسی که باید تنها توسط متخصص ایمپلنت و ارتودنسی انجام شود که در غیر این صورت علاوه بر از بین رفتن زمان و هزینه گاهی با اشکال در این زمینه نیز مواجه خواهیم بود. حتی برخی مواقع ممکن است، باعث نارضایتی و شکایت بیمار شود.

کسانی که در رشته دندانپزشکی فعالیت می‌کنند، باید علاوه برداشتن سواد و دانش از قدرت جسارت و تصمیم‌گیری آنی برخوردار باشند.

تخصص‌های دندانپزشکی شامل

 • تخصص ترمیمی، پروتز و ارتودنسی (نیاز به ذوق، سلیقه هنری و درک زیباشناسی دارد)
 • تخصص در زمینه جراحی و کشیدن دندان (همراه با جرات و گاهی تهاجمی است)
 • تخصص در زمینه درمان ریشه (آندو) که نیاز به صبر و شکیبایی دارد.

ارتباط با خون و مرگ بیمار در رشته دندانپزشکی

در رشته دندانپزشکی نسبت به رشته‌های پزشکی خطر مرگ به شکل جدی وجود ندارد و خطرهایی که جان بیمار را تهدید کند در مقایسه با بیماران پزشک بسیار ناچیز می‌باشد و کاری کاملاً تمیز نسبت به سایر رشته‌های پزشکی می‌باشد که با خون، دمل و یا زخم سوختگی در ارتباط هستند.

البته متخصصین فک و صورت همواره با محیط آلوده دهان و خون ارتباط دارند، اما اگر با رشته‌های رادیولوژی و متخصصین رشته‌های پزشکی مقایسه کنیم، به نظر می‌رسد کار دندانپزشکی کمتر در معرض خطر قرار دارد.

به‌هرحال در رشته پزشکی و دندانپزشکی احتمال ابتلا به بیماری‌های عفونی و واگیردار وجود دارد که با رعایت نکات بهداشتی در زمان انجام کار می‌توان مانع از ابتلا به این بیماری‌ها شد.

 

چگونه دستباز دندانپزشک شویم ؟

کاشت دندان در مشهد

دندانپزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست