کیست دندان چیست؟

یکی از مشکلاتی که معمولاً برای دندان پیش می آید عفونی شدن دندان و آبسه آن است. اگر به عفونت دندان رسیدگی نشود می تواند تبدیل به کیست دندان شود. کیست دندان می تواند فک، لثه و دیگر موارد صورت را درگیر کند و عفونت به دیگر نقاط دهان منتقل شود.

اگر دچار کیست دندان شدید سریعاً به دندانپزشک مراجعه کنید تا برای تخلیه آن اقدام شود.

کیست دندان چگونه به وجود می آید؟

در علم دندانپزشکی کیست دندان یعنی عفونتی که باکتریایی است و منبع آن پوسیدگی های زیاد لثه و دندان است.

افرادی که التهابات لثه ای داشته باشند بیشتر درگیر این بیماری می شوند. معمولاً فقط ده درصد از افراد متوجه بیماری خود می شوند و برای درمان اقدام می کنند. اگر کیست دندان به موقع درمان نشود می تواند استخوان لثه و فک را درگیر کند.

آیا کیست دندان عوارض دارد؟

سؤال مهمی که برای بیماران دارای کیست دندان به وجود می آید این است که اگر کیست دندان درمان نشود عوارضی هم دارد یا نه؟

در این مقاله با برخی از عوارض کیست دندان آشنا می شویم.

 • به دلیل عفونی بودن کیست دندان می تواند دردهایی را هم برای بیمار در دهان داشته باشد.
 • یکی دیگر از عوارض کیست این است که می تواند باعث مختل شدن عملکرد دندان ها شود.
 • وجود کیست در دهان می تواند موجب شود تا فشاری که کیست به دندان های سالم وارد می کند و همینطور به دندان های آسیب دیده خرابی به وجود بیاورد.
 • زمانی که کیست بر روی فک ایجاد شود می تواند بافت طبیعی لثه را جا به جا کند و موجب خرابی و از بین رفتن کامل دندان ها شود.
 • کیست دندان معمولاً بر انتهای ریشه دندان به وجود می آید. اگر به موقع درمان نشود می تواند با فشاری که وارد می کند باعث لق شدن و در نهایت افتادن دندان کند.
 • کیست دندان اگر تشخیص داده شود و درمان نشود می تواند در مواقعی که بیمار تحت فشار روحی و عصبی قرار دارد موجب بی حسی در صورت بیمار شود.
 • یکی دیگر از عوارض کیست دندان انبساط در استخوان فک است که گاهی کاملاً بدون درد است؛ اما در بلند مدت می تواند باعث فرسودگی استخوان فک شود. فک در نهایت ضعیف می شود.

انواع کیست دندان و لثه

دراین مقاله به 5 دسته از کیست دندان و لثه اشاره می شود:

 • بعضی از کیست های دندان قبل از اینکه دندان عقل در بیاید رشد می کند. معمولاً این کیست ها باعث از بین رفتن استخوان و فرسودگی دندان می شود. زمانی که دندان عقل کشیده شود این کیست هم به طور کامل از بین می رود.
 • بعضی از کیست ها، کیست رویشی نام دارند که اغلب قبل از در آمدن دندان های اصلی به وجود می آیند. بعد از در آمدن دندان اصلی این کیست ها خود به خود از بین می روند.
 • یک نوع دیگر کیست دندان، کیست پری آپیکال نام دارد. این نوع کیست اغلب در اطراف بافت ریشه دندانی و لثه به وجود می آیند. علت به وجود آمدن این کیست هم عفونت دندان آسیب دیده است. اگر اقدام به درمان عفونت به صورت تخصصی نشود و درمان در حد مصرف آنتی بیوتیک باشد امکان دارد بعد از مدتی در انتهای ریشه دندان کیست ایجاد شود. دندان هایی که عفونت دارند یا باید عصب کشی شوند یا برای اینکه عفونت به صورت گسترده نشود باید دندان کشیده شود. کیست هایی که به نام کیست آپیکال شناخته می شوند بعد از کشیدن دندان شاید به طور کامل از بین نروند و به عنوان کیست های باقی مانده شناسایی می شوند.
 • نوع دیگر از کیست ها که خطرناک هم هستند کیست های پریودنتال هستند. این کیست ها اکثراً بدون درد هستند. برای تشخیص این نوع کیست فقط می شود از روش عکس برداری استفاده شود. اگر به موقع درمان را شروع نکنیم می تواند باعث از بین رفتن بافت استخوان لثه شود. برای درمان این نوع کیست فقط از روش جراحی تخریب و درمان استفاده می شود.

درمان کیست دندان چگونه است؟

اگر کیست در ابعاد کوچک باشد می توان با عصب کشی دندان درمان کرد اما اگر کیست در ابعاد بزرگ باشد باید از روش جراحی استفاده کرد. برای جراحی ابتدا باید نمونه برداری از کیست انجام شود. بعد از تشخیص نوع کیست در یک جلسه جراحی کیست را با برشی کوچک خارج می کنند. در بعضی از موارد این کیست نیازی به نمونه برداری نیست.

سؤالات متداول کیست دندان

 • آیا کیست دندان خود به خود درمان می شود؟

بعضی مواقع کیست دندان خود به خود از بین می رود. بعضی مواقع هم با عصب کشی دندان درمان می شود. ولی اگر کیست عفونت کند از وضعیت کیست خارج می شود و به آبسه دندان تبدیل می شود. در این مواقع باید هر چه سریعتر برای تخلیه آبسه و درناژ عفونت اقدام شود.

 • آیا کیست دندان می تواند به سرطان تبدیل شود؟

به ندرت پیش می آید که کیست تبدیل به سرطان شود. ولی گاهی نشانه هایی از سرطان را دارد. سرطان انواع مختلفی دارد که هم بدخیم است و خوش خیم. اکثراً کیست ها و تومورهایی که در فک به وجود می آیند علائم خاصی ندارند؛ اما کیست های خوش خیم هم می توانند باعث آسیب رسیدن به بافت استخوان و اطراف آن شود.

 • کیست دندان چگونه خارج می شود؟

معمولاً به وسیله یک برش کوچک می شود کیست را تخلیه کرد و محل کیست را پاکسازی و خشک نمود. اگر کیست بزرگ باشد ممکن است جراح بخشی از استخوان فک و ریشه دندان را خارج کند.

دندانپزشکی کودک مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست