عصب‌کشی دندان با لیزر

هرگاه دندان دچار پوسیدگی پیشرفته شود و بافت زنده درون دندان درواقع به ریشه و عصب دندان رسیده باشد باید خارج‌شده و درمان ریشه بر روی آن انجام شود.

اندودنتیکس یا تخصص درمان ریشه دندان یا روت کانال از شاخه‌های دندانپزشکی می‌باشد که عملکرد آن در زمینه تشخیص و پیشگیری و درمان بیماری‌ها و صدمات ناشی از ریشه دندان همچنین برای درمان عصب و کانال عصبی دندان می‌باشد.

عصب‌کشی درزمانی انجام می‌شود که یک‌ عامل مانند پوسیدگی یا تروما و شکستگی باعث تغییرات بدون بازگشت بافت عصبی دندان می‌شود که گاهی منجر به نکروز یا از دست رفتن بافت  می شود.

معمولاً از این روش درمانی در مواردی که قرار بر نصب پروتز است و میزان تراش دندان به حدی است که منجر به آسیب‌دیدگی دندان می‌شود، به‌کاربرده می‌شود.

بکار گرفتن لیزر برای درمان ریشه یا عصب‌کشی از مزایای زیادی برای درمان بافت‌های زنده و مرده در وضعیت عفونی ریشه‌ها، گرانولوم یا آسیب‌دیدگی‌های کیستیک ریشه برخوردار می‌باشد.

علل نیاز به عصب‌کشی دندان چیست؟

وقتی پوسیدگی در دندان منتشر شود و حتی به بافت زنده‌ی درون دندان، یعنی پالپ دندان می‌رسد؛ باید دندان‌درد و عصب‌کشی درمان شود.  همچنین اگر دندان به‌شدت دچار آسیب شده باشد یا ریشه درون دندان دچار عفونت شده باشد باید درمان ریشه انجام شود.

مشکلات و ناراحتی‌های مربوط به ریشه دندان گاهی مواقع بدون هیچ نوع علامتی ایجاد می‌شوند اما در بیشتر مواقع بیمار احساس درد و ناراحتی می‌کند که یک نشانه ی  مهم برای مشکلات دندانی است.

بیمار با علائمی مانند نشانه‌های زیر به دندانپزشک مراجعه می‌کنند.

 1. احساس دندان‌درد یا لثه که در صورت لمس آن‌ها توسط بیمار با حساسیت مواجه می شود.
 2. حساسیت بسیار زیاد دندان‌ها در زمان مواجه با سرما یا گرما
 3. خروج چرک از لثه یا دندان
 4. مشاهده آبسه‌های متورم بر روی لثه
 5. تورم و حساسیت در زمان لمس در موضع غدد لنفاوی در زیر فک

 چگونگی عصب‌کشی و درمان ریشه با لیزر

استفاده از تجهیزات معمول برای درمان ریشه و استفاده درست از تکنولوژی لیزر، می‌تواند در بسیاری از موارد، شکست درمان را به شکل قابل‌توجهی بکاهد.

همچنین به کار بردن اشعه لیزر برای درمان ریشه، مانع گسترش عفونت دردهان و دندان می‌شود و به میزان زیادی از بافت دندان محافظت می‌کند.

 انواع لیزرها

لیزرهایی که به شکل گسترده جهت درمان اندودنتیکس یا درمان ریشه مورداستفاده قرار می‌گیرند، شامل لیزر:

 • KTP که با طول موج ۵۳۲ نانومتر
 • لیزر nd: YAG با طول‌موج ۱۰۶۴ نانومتر
 • لیزر دیود با طول‌موج ۸۱۰ یا ۹۸۰ نانومتر
 • سیستم فلش لامپ nd: YAG که بسیار فشرده بوده و با اثربخشی و کاربرد راحت انجام‌پذیر می‌باشد.

استفاده از لیزر برای درمان بیماری‌های دهان و دندان چه مزایایی دارد؟

 1. منعقد ساختن خون در هنگام خونریزی
 2. خشک نمودن کامل کانال ریشه و کانال‌های فرعی
 3. ضدعفونی نمودن بهتر و بیشتر کانال ریشه
 4. ریشه را در عاج دندان به‌طور کامل عقیم ساخته این امر در کانال‌های فرعی ریشه نیز انجام می‌شود.
 5. حذف کامل هر نوع پلاک یا آلودگی و هر نوع ماده باقی‌مانده در کانال عصبی
 6. گرم نمودن گوتا پرکا (ماده پلاستیکی که برای پر کردن کانال عصب مورداستفاده قرار می‌گیرد) در عمل‌های فشرده و سخت انجام می‌شود.

از مهم‌ترین اهداف عصب‌کشی با لیزر ضدعفونی کردن محیط کانال عصبی به‌طور کامل است تا درمان به‌طور کاملاً موفقیت‌آمیز انجام شود.

از بین بردن کامل بافت پالپ و تمامی میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا موجود

 

در روش‌های متداول و مرسوم و با استفاده از متدهای معمول ۱۰۰% کلیه موارد همیشه این موارد کسب نمی‌شود و مقداری از بافت پالپ و میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا در درون کانال لومن باقی خواهد ماند. عفونت کانال عصبی به باکتری‌ها این امکان را می‌دهد تا به همه ساختار کانال عصبی هجوم ببرند.

شکل مجاری و کانال‌های عصبی دندان، محیط را برای زنده ماندن و رشد و تکثیر میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا مساعد می‌کند که غیرقابل‌دسترس از مکانیزم های دفاعی بدن می‌باشند.

باکتری‌ها و مواد سمی ایجادشده به‌وسیله آن‌ها می‌توانند به مواضع پیرامون ریشه آپیکال نفوذ نمایند و باعث واکنش‌های التهابی در استخوان و تحلیل بافت استخوانی شوند.

هدف از انجام عصب‌کشی، حفظ و نگه‌داری از ریشه‌ی دندان می‌باشد و تنها در صورتی به دست می‌آید که در زمان عصب‌کشی، کانال ریشه و بافت‌های اطراف آن به‌طور کامل از میکرو ارگانیزم‌های بیماری‌زا و عفونی زا پاک شود.

 استفاده از فیبر های نوری  برای تابش  اشعه لیزر

به کمک فیبرهای نوری بسیار نازک با قطر ۲۰۰ میومتر، تجهیزاتی ایمن  و قابل‌دسترس در اختیار دندان‌پزشکان قرار می‌گیرد که به‌وسیله آن قادر خواهند بود، اشعه لیزر را بدون هیچ  نوع آسیبی به عاج دندان تابش نمایند.

اگر اشعه لیزر به شکل صحیح تنظیم شود اثر خاصیت آنتی باکتریال آن تأثیرگذار خواهد بود و انرژی اشعه لیزر پس از نفوذ به عمق ۱۰۰۰ میومتر در کانال ریشه کمتر می شود همچنین باعث افزایش دمای عاج دندان نخواهد شد و بافت‌های نرم دندان دچار آسیب نخواهند شد.

به همین علت عصب‌کشی دندان به‌وسیله اشعه لیزر نسبت به روش‌های سنتی و متداول از موفقیت بیشتری برخوردار می‌باشد.

 

نوع دیگر برای عصب‌کشی استفاده از لیزر درمانی است که لیزر نور تقویت‌شده به شکل پرتوهای هم‌راستا و باریک با طول‌موج معین تابیده می‌شود.

این نور تقویت‌شده نوعی از انرژی را ایجاد کند که با کاربردهای متفاوتی در دندانپزشکی کاربرد دارد.

این پرتو لایه‌های مانده براثر سایش کانال ریشه را که دچار عفونت زیادی است از بین می‌برد و ریشه دندان را استریل می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست