تفاوت کامپوزیت و لمینت

روش‌های ترمیم دندان بسیار هزینه‌بر می‌باشد اما قبل از انجام روکش‌های کامپوزیت، لمینت و تاج با رویه‌های مختلفی می‌باشند و از میزان موفقیت خوبی برخوردار می‌باشند.

جنس مواد لمینت و تاج سرامیکی معمولاً از جنس پرسلن می‌باشد که بسیار مشابه یکدیگر هستند هر دو نوع روکش در لابراتوار ساخته می‌شوند و در مرحله آخر توسط دندانپزشک در محل خود قرارمی گیرد و توسط چسب مناسب به دندان وصل می‌شود.

روکش‌های کامپوزیت دندان بسیار متفاوت می‌باشند زیرا به‌وسیله دندانپزشک به‌طور مستقیم بر روی دندان قرارمی گیرند.

به‌طور متداول منظور از کامپوزیت، ونیر کامپوزیتی و لمینت دندان، لمینت سرامیکی می‌باشد.

لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیتی از هر دو جهت برای برطرف کردن زردی و بدفرمی دندان‌ها و طرح لبخند استفاده می‌شود و می‌تواند در رنگ‌های موردعلاقه متقاضی از رنگ دندان تا روشن و خیلی سفید مورداستفاده قرار بگیرد.

 

از این روش‌ها برای دندان‌هایی که در هنگام لبخند زدن دیده می‌شود، که اغلب توصیه می‌شود که برای ۸‌تا ۱۰ دندان فک بالا و پایین از آن استفاده شود.

در این روش در اولین جلسه ابتدا دندان‌ها مورد معاینه قرارمی گیرند و ارتباط بین دندان‌های فک بالا و پایین  همچنین نسبت به‌صورت فرد به طور دقیق بررسی می شوند.

به‌این‌ترتیب قابلیت انجام هریک از این درمان‌ها برای بیمار معین  می‌شود. گاهی ممکن است انجام این درمان‌ها برای فرد قابل انجام نباشد یا یکی از درمان‌ها نتیجه‌بخش باشد یا هر دو درمان برای فرد قابل انجام می‌باشد.

بنابراین گاهی نیاز به درمان با ونیر لمینت است. برخی مواقع لیفت لثه جهت یک یا چند دندان یا کلیه دندان‌هایی که در هنگام خندیدن یا لبخند زدن دیده می‌شود مورد نیاز می باشد؛ همچنین ممکن است هیچ‌یک از درمان‌ها قابل انجام نباشد و فرد احتیاج به ارتودنسی یا ارتو سری جری (از ترکیب ارتودنسی و جراحی ) داشته باشد.

 لمینت سرامیکی چیست؟

برای لیمنت سرامیکی پس از تراشیدن دندان و قالب‌گیری در لابراتوار طراحی و ساخته می‌شود و به‌وسیله دندانپزشک در کلینیک با سمان چسبیده می‌شود.

مراحل درمان طی ۲ تا ۳ هفته قابل‌اجرا می‌باشد. در اولین ویزیت درصورتی‌که لمینت سرامیکی برای فرد متقاضی امکان‌پذیر باشد قالب تهیه‌شده از دندان‌ها به لابراتوار فرستاده می‌شود. در لابراتوار نیز با توجه به نظریات و تبادلات انجام‌گرفته توسط دندانپزشک و مراجع به‌دست‌آمده بر روی کست یا قالب انجام می‌شود و سپس به مطب دندانپزشکی ارسال می‌شود.

در مراجعه بعدی پس از بررسی و پذیرش نمونه تائید شده از لابراتوار، تراش، قالب‌گیری و ساخت پروتز موقت آغاز می‌شود که ۳ الی ۴ هفته بعد لمینت های سرامیکی از لابراتوار به کلینیک ارسال می‌شود.

هنگامی‌که قالب دردهان قرار گرفت و مورد تائید دندانپزشک و بیمار شد مرحله چسباندن انجام می‌شود و مدت‌زمان آن در طی ۲ الی ۳ ساعت انجام می‌شود.

 مزایای لمینت دندان

در این نوع روکش، دندان تغییر چندانی در مقایسه با تاج دندان نمی‌کند.

معمولاً روکش لمینت شکنندگی بیشتری نسبت به تاج‌دارد و احتمال شکستن آن‌ها بیشتر می‌باشد اما مواد پرسلن دربرابر ساییدگی از مقاومت بیشتری برخوردار می‌باشند.

از لمینت سرامیکی برای زیبایی استفاده می‌شود و به‌عنوان درمان دندان‌های ازدست‌رفته به‌کاربرده نمی‌شود.

 معایب لمینت دندان

روکش‌های لمینتی در مقایسه با تاج دندان در زمان نصب از تهاجم کمتری برخوردار می‌باشند؛ بااین‌حال مینای دندان نیاز به تراش دارد که در این روش عملیات انجام‌شده بدون بازگشت انجام می‌شود.

 ونیر کامپوزیت

 در اولین جلسه توسط دندانپزشک هر فک در حدود ۵ ساعت نیاز دارد تا فرم یا قالب ایجاد شود که احتیاجی به تراش و قالب نخواهد داشت. درمان‌های کامپوزیت قابل‌برگشت می‌باشند زیرا احتیاجی به تراش ندارند درصورتی‌که به شکل درست و کاملاً تخصصی انجام شود، بدون هیچ‌گونه التهاب لثه یا بدبویی دهان انجام‌پذیر خواهد بود.

کامپوزیت‌ها درصورتی‌که از مواد خوب و باکیفیتی درست شوند همچنین اگر به‌خوبی و به‌دقت پالیش شوند در دوران ساخت دچار تغییر رنگ نخواهند شد یا تغییر رنگ در طول سال‌های متمادی بسیار بندرت اتفاق می‌افتد.

معمولاً روکش‌های کامپوزیتی از پرسلن پودر تهیه می‌شوند که با رزین مصنوعی ساخته می‌شوند. کامپوزیت ونیر بدون نیاز به هر نوع تغییراتی بر روی دندان چسبانده می‌شود.

مواد کامپوزیت به شکل خمیری در لایه‌های مختلف تا وقتی‌که رنگ، فرم و شکل موردنظر ایجاد شود مدل‌سازی و به‌کاربرده می‌شود.

منظور از تاج دندان چیست؟

معمولاً تاج دندان دارای ضخامتی به‌اندازه ۲ میلی دارد که تمام سطح دندان را پوشش می‌دهد و قادر است برای بازسازی و ترمیم دندان‌های شکسته شده یا پوسیده استفاده شود. دندانپزشک در ابتدا از سلامت و یکپارچگی دندان‌ها اطمینان پیدا می‌کند.

تاج دندانی را از مواد سرامیکی می‌سازند که می‌تواند همانند دندان‌های طبیعی به نظر برسند. قرار گرفتن تاج‌های دندانی در مقایسه با روکش‌های کامپوزیتی و لمینت از پیچیدگی زیادی برخوردار می‌باشد.

از روش‌های  ونیر دندانی و تاج دندان جهت ترمیم دندان استفاده می‌شود که ‌ظاهر و عملکرد دندان‌ها را بهتر می‌کنند. می‌توان گفت کامپوزیت ونیر و لمینت برای بخش جلویی دندان به‌کاربرده می‌شود و تاج دندان کلیه سطوح دندانی را پوشش می‌دهد.

 

 لمینت و کامپوزیت دندان چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

  • ازنظر جنس مواد استفاده‌شده
  • ازلحاظ زمان موردنیاز جهت ساخت لمینت سرامیکی (مدت‌زمان در حدود ۳ هفته)
  • ازنظر تراش و قالب‌گیری برای لمینت سرامیکی
  • بدون نیاز به تراش و قالب‌گیری برای کامپوزیت ونیر
  • عدم لزوم به پالیش (لمینت سرامیکی)
  • نیازمند به پالیش در فواصل زمانی یک سال و بیشتر برای کامپوزیت ونیر
  • برای لمینت سرامیکی امکان ترمیم و تعویض در صورت شکستگی لبه وجود ندارد.
  • در صورت شکستگی لبه، امکان ترمیم برای کامپوزیت ونیر وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست