ارتودنسی سرامیکی چیست؟

ارتودنسی در مشهد

یکی از روش‌های درمان ارتودنسی به دلیل کاهش دیده شدن تجهیزات ابزار ارتودنسی، افراد بزرگ‌سال جهت درمان از این روش استقبال می‌کنند. امروزه ارتودنسی سرامیکی و هم‌رنگ دندان به علت وجود آلیاژهای سرامیکی و مواد کامپوزیتی هم‌رنگ دندان می‌باشند که از زیبایی فراوانی برخوردار می‌باشند.

ابزار سیم‌کشی دندان یا دهان فلزی یا در اصطلاح ریل راه‌آهن کلماتی هستند که اغلب جهت توصیف افراد دارای براکت فلزی در گذشته مورداستفاده می‌شدند. به‌این‌علت که حلقه‌های فلزی در اطراف دندان‌ها؛ ازجمله دندان‌های قدامی به شکل پیوسته در کنار هم قرار می‌گیرد. برای  ارتودنسی در مشهد کلیک کنید .

در حال حاضر استفاده از تکنیک‌های اتصال براکت به دندان با پیشرفت‌های زیادی همراه بوده است و شرایطی را فراهم ساخته تا براکت به‌طور مستقیم به دندان متصل شود و ظاهر فلزی دندان موجب ناراحتی نشود.

اغلب این براکت ها از نوع سرامیکی بوده و به رنگ کریستال بی‌رنگ یا به رنگ چینی می‌باشند.

از ویژگی‌های این نوع ارتودنسی می‌توان به موارد زیر جهت رفع مشکلات مربوط به فک و دندان اشاره کرد

 • فشرده کردن دندان‌ها
 • حذف فاصله میان دندان‌ها
 • جلو یا عقب بودن دندان‌های فک بالا یا پایین
 • ممانعت از رویش دندان‌ها در زوایای نامناسب

باید دانست که ارتودنسی‌های سرامیکی در طی ۱۰ تا ۱۵ سال اخیر پیشرفت‌های زیادی داشته‌اند، به‌نحوی‌که جایگزین براکت های فلزی قدیمی‌شده‌اند.

بهترین براکت با توجه به رنگ دندان هر بیمار از بین انواع مختلف موجود انتخاب خواهند شد. درواقع اگر رنگ دندان روشن باشد براکت های شفاف‌تر با ظاهری مناسب‌تر ساخته می‌شود. درحالی‌که براکت های هم‌رنگ دندان جهت دندان‌های بارنگ تیره‌تر تا معمول انتخاب مناسبی خواهد بود.

 ارتودنسی سرامیکی چیست چه مزایایی دارد؟

با توجه به پیشرفت‌های حاصل‌شده در مورد بریس های زیبایی بزرگ‌سال، افراد زیادی علاقه‌مند به ارتودنسی سرامیک و علاقه منده به دانستن اینکه ارتودنسی سرامیک چیست ؟ شده‌اند.

 • مشاهده فلزهای موجود دردهان باعث ناراحتی افراد می‌شده است و تمایل به ارتودنسی را در گذشته محدود می‌کرده است. با ارتودنسی سرامیکی استقبال متقاضیان از این روش افزایش‌یافته است.
 • باید دانست که می‌توان از ارتودنسی نامرئی به‌عنوان جایگزین ارتودنسی سرامیکی استفاده نمود؛ اما ارتودنسی نامرئی از محدودیت‌هایی برخوردار است که در مقایسه ارتودنسی سرامیکی گزینه بهتری جهت برخی افراد می‌باشد.
 • براکت های بی‌رنگ یک جایگزین مناسب برای براکت های فلزی می‌باشند که از طریق آن‌ها قادر خواهیم بود بدون جلب‌توجه اطرافیان طرح لبخند مورد دلخواه را به دست آورد.
 • درصورتی‌که تا پایان ارتودنسی از دندان‌ها به‌خوبی مراقبت شود تا سال‌های متمادی طرح لبخند زیبا و دلخواه را برای افراد به ارمغان خواهند آورد.
 • برای آن دسته از افرادی که در بین دندان‌های خود فاصله‌دارند یا اوربایت می‌باشند، می‌توانند از براکت های شفاف استفاده نمایند.
 • اغلب بزرگ‌سالان از ارتودنسی‌های سرامیکی به جهت زیبایی ظاهری نسبت به ارتودنسی با براکت های فلزی استقبال بیشتری می‌کنند.
 • از ارتودنسی سرامیکی با درجات متفاوتی می‌توان استفاده کرد، بنابراین می‌توانیم براکتی بارنگ دندان و بریس شفاف بهره ببریم.
 • معمولاً نصب و اتصال براکت های دندانی جهت هر فک یک ساعت زمان می‌برد.

 ارتودنسی سرامیکی برای چه افرادی مناسب می‌باشد؟

این نوع ارتودنسی جهت افرادی که در اثر وراثت، مکیدن انگشت، جویدن ناخن، استفاده از شیشه یا پستانک در دوران طفولیت یا به دلیل عدم رشد فک دچار مشکلاتی چون جویدن و صحبت کردن می‌باشند، مناسب است.

 عملکرد ارتودنسی سرامیکی جهت انواع ناهنجاری‌ها

استفاده از این براکت ها برای رفع انواع مشکلات ارتودنسی پیشنهاد می‌شود اما وقتی مشکلات بسیار زیاد باشند، استفاده از این براکت ها توصیه نمی‌شود. همچنین برای درمان جراحی‌های همراه ارتودنسی، استفاده از این براکت ها پیشنهاد نمی‌شود.

 نحوه مراقبت و نگهداری از ارتودنسی سرامیکی

 1. انتخاب ارتودنسی سرامیکی به علت زیبایی و دیده نشدن گزینه‌ای مناسب می‌باشند اما باید برای مراقبت از آن نکات زیر را در نظر داشت. بریس های شفاف نسبت به بریس های فلزی شکننده‌تر می‌باشند و به همین علت باید از خوردن غذاهای سفت و چسبناک پرهیز شود و از انجام کارهایی که باعث ضربه خوردن دندان‌ها شود باید خودداری شود.

در حال حاضر جنس بریس ها با تولید براکت های محکم‌تر و بهتر، کمتر دچار شکنندگی می‌شوند. برخی بریس های شفاف از طریق شیارهای فلزی فرورفته در سرامیک طراحی می‌شوند تا این مشکلات برطرف شود.

 1. سرامیک باسیم دارای فرسایش بیشتری می‌باشد که این سایش باعث آهسته شدن حرکت دندان به شکل طولانی‌مدت خواهد شد.

باید دانست که تأثیر بالینی این اصطکاک به دلیل وجود شیار فلزی، می‌تواند عامل مهمی جهت تعیین مدت‌زمان درمان ارتودنسی باشد.

 1. درصورتی‌که دندان در زمان جویدن با براکت در تماس باشد، سرامیک‌ها به‌تدریج از بین می‌رود، به همین علت پیشنهاد می‌شود فک پایین از بریس سرامیکی بکار برده نشود زیرا استفاده از بریس سرامیکی جهت دندان‌های بالا و بریس فلزی جهت دندان‌های پایین احتمال فرسایش مینای دندان را کاهش می‌دهد، بی‌آنکه باوجوداین بریس ها زیبایی فرد را تحت تأثیر قرار دهد زیرا معمولاً دندان‌های پایین در هنگام لبخند زدن دیده نمی‌شوند.

 ارتودنسی سرامیکی چه معایبی دارد؟

استفاده از بریس های پلاستیکی و سرامیکی در گذشته به سهولت دچار تغییر رنگ و لک می‌شدند، همچنین شکننده بودند البته در مقایسه با بریس های سرامیکی، بریس های فلزی شکنندگی بیشتری دارند و از مقاومت بیشتری برخوردار شده‌اند.

در سال‌های نه‌چندان دور استفاده از بریس های شفاف با خطر آسیب‌دیدگی مینای دندان در زمان برداشتن بریس مواجه بودیم که این ایراد در زمینه بریس های شفاف هنوز برطرف نشده است به‌خصوص اگر بریس بر روی دندان ضعیف قرار بگیرد. در حال حاضر بر روی بریس های دندانی تغییراتی انجام‌گرفته است که برداشتن بریس ها به سهولت انجام شود و همچنین میزان آسیب‌دیدگی مینای دندان کاهش پیدا کند.

 براکت سیمی با براکت کریستالی چه تفاوتی دارد؟

براکت سرامیکی از نوع چینی می‌باشد و اغلب به رنگ سفید می‌باشند اما براکت های کریستالی می‌توانند نور را از خود عبور دهند و رنگ دندان را نمایان سازند.

درواقع براکت های سرامیکی به رنگ سفید می‌باشند و براکت های کریستالی فاقد رنگ می‌باشند.

هزینه درمان ارتودنسی سرامیکی

براکت های سرامیکی و رنگ دندان دارای هزینه متفاوتی هستند که با توجه به نوع کشور سازنده و شرکت تولیدکننده متغیر می‌باشند. باید دانست که استفاده از براکت های سرامیکی ارزان می‌تواند با مشکلات عدیده‌ای در زمان طی کردن درمان همراه باشد.

به همین دلیل توصیه می‌شود با پرداخت هزینه اندکی بیشتر و با بریس های فلزی که تقریباً بارنگ دندان فرد هم‌خوانی دارد، درمان ارتودنسی را با مشکلات و عوارض کمتری تجربه نمایید.

اطلاعات در باره ارتودنسی شفاف یا نامرئی در مشهد

دندانپزشکی مشهد

دندانپزشکی در مشهد

ترمیم و زیبا سازی دندان مشهد

چگونه دندانپزشک شویم

3 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • سلام مرسی اطلاعات خیلی خوبی بود
  فکر میکنم یکی از بهترین روش ها ی ارتودنسی سرامیکی هستش

  پاسخ
 • سلام قیمت ارتودنسی چقدر هست ؟

  پاسخ
  • جهت کسب اطلاعات بیشتر راجب قیمت ارتودنسی با شماره فوق تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید .

   05191001415
   در کلینیک پارمیس شما میتوانید هزینه ارتودنسی را به صورت اقساط پرداخت نمایید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست