ارتودنسی در مشهد فک بالا چگونه است؟ (31 فروردین 1400 )

ارتودنسی فک بالا برای بهبود موقعیت فک بالا و ایجاد توازن در شکل‌گیری دندان‌ها به‌وسیله متخصص ارتودنسی انجام می‌شود که گاهی نیاز به براکت گذاری جهت فک پایین نیز دارد.

ارتودنسی با توجه به شرایط بیمار و عواملی مانند سن فرد، وضعیت چیدمان دندان‌ها و موقعیت فک در نحوه تصمیم‌گیری پزشک تأثیرگذار می‌باشد.

برای درک بهتر این مطلب ابتدا باید بدانیم که: ارتودنسی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

می‌توان گفت که ارتودنسی یک اقدام خاص جهت زیبایی و درمانی مؤثر برای اصلاح طرح لبخند و بهبود سلامت دندان‌ها برای افراد در سنین مختلف می‌باشد.

این درمان جهت زیبایی ظاهری برای شکل‌گیری دندان‌ها است که باعث کاهش ابتلا به پوسیدگی‌ها و پیش‌گیری از آن، همچنین جهت درمان عفونت‌های پنهان دهان و دندان، جلوگیری از ساختار ناموزون و ناصحیح دندان‌ها مخصوصاً برای سنین پایین به کار می‌رود و می‌تواند برای درمان ناهنجاری‌های اکتسابی و مادرزادی استخوان فکی بکار برده شود.

روش‌های مختلف و پرطرف‌دار ارتودنسی (31 فرودین 1400 )

 در حال حاضر روش‌های متفاوتی جهت ارتودنسی دندان موجود می‌باشد و با توجه به وضعیت جسمانی و شکل دندان‌های بیمار انجام می‌شود.

 ارتودنسی ثابت

 از روش‌های قدیمی و پرطرف‌دار ارتودنسی در همه نقاط دنیا ارتودنسی ثابت می‌باشد که هنوز هم در حال انجام می‌باشد. این نوع ارتودنسی از مزیت‌های بسیاری برخوردار است و اغلب مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 ارتودنسی متحرک

این روش دومین نوع ارتودنسی است که طرفداران خاص خود را در دنیا به سمت خود جلب نموده است. در این روش تجهیزات ارتودنسی قابلیت خارج شدن از دهان را دارد و افراد زیادی علاقه‌مند به استفاده از این روش می‌باشند.

 عوامل مؤثر در ارتودنسی فک بالا

  1. از دست رفتن دندان‌های شیری قبل از موعد
  2. پوسیدگی‌های زیاد تا خفیف دندان‌های شیری یا دائمی
  3. در صورت آسیب و وارد شدن ضربه به دندان
  4. در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
  5. هر نوع ناهنجاری‌های ژنتیکی و اکتسابی استخوانی فک بالایی

 نکات قابل اهمیت در زمینه ارتودنسی فک بالا

از مهم‌ترین و اصلی‌ترین نکات مؤثر در چگونگی ارتودنسی فک بالا جهت افراد، در نظر داشتن سن، میزان ناهنجاری در فک و دندان‌ها می‌باشد. ارتودنسی یک فک اغلب به‌وسیله نصب براکت های ثابت دندان‌های یک فک انجام می‌شود که در برخی مواقع نیاز به راهکارهای دیگر مانند جراحی فک و صورت نیز می‌باشد که قبل از عمل ارتودنسی باید انجام شود.

 در چه صورتی احتیاج به ارتودنسی تک فک، ضرورت دارد؟

  1. در هنگامی‌که فک ها جلو یا بیرون زده باشد.
  2. درزمانی که یکی از فک ها عقب‌ رفته باشد.
  3. فقط فک بالا نیاز به ارتودنسی داشته باشد.

اغلب ارتودنسی فک بالا از متداول‌ترین روش‌های اصلاح طرح لبخند و جهت هماهنگ کردن ساختار فک و دندان‌ها محسوب می‌شود.

این نوع ارتودنسی به دلیل جلو بودن فک و بامنظور عقب کشیدن دندان‌ها و ثابت نمودن آن‌ها در ساختار فک مورداستفاده قرار می‌گیرد.

دوره درمان ارتودنسی دریک فک  با توجه به شرایط بیمار و روند بهبود درمان متغیر می‌باشد و ممکن است از چند ماه تا چند سال به طول انجامد.

از مهم‌ترین اهداف ارتودنسی فک ، به عقب راندن فک و دندان‌های بیرون زده می‌باشد که با توجه به تصاویر موجود و تشخیص میزان انحراف فک و دندان‌ها به‌وسیله ارتودنتیست موردمطالعه و سپس انجام می‌شود.

بکار بردن لوازم جانبی مانند هد گیر، به‌خصوص برای کودکان در حال رشد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد و تأثیر مثبتی برای تسریع روند بهبود درمان خواهد گذاشت.

برخی مواقع مراجعین تصور می‌کنند چون دندان‌های پایین مرتب هستند نیاز به ارتودنسی در یک فک دارند که متخصص ارتودنسی با در نظر گرفتن شرایط امکان‌پذیر بودن آن را موردمطالعه قرار می‌دهد.

درواقع متخصص ارزیابی می‌کند که آیا روند درمان ارتودنسی نیازی به نیرو گرفتن از دندان‌های فک پایین دارد یا خیر؟ یا در زمان پایان ارتودنسی آیا نیاز به هماهنگ کردن و نشستن دندان‌های فک بالا و پایین به‌وسیله کش های ارتودنسی می‌باشد یا خیر؟

البته باید دانست که استفاده از کش های ارتودنسی جهت نشاندن دندان‌های بالا و پایین بر روی یکدیگر زمانی امکان‌پذیر است که بر روی جفت دندان‌های هر دو فک براکت ارتودنسی موجود باشد؛ بنابراین بررسی هریک از موارد در نحوه تصمیم‌گیری متخصص ارتودنسی شخص را به شکل تک فک یا فقط ارتودنسی بالا تأثیر گذار می باشد.

این نکته نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد که افراد تصور نکنند چون ارتودنسی فقط در یک فک انجام می‌شود پس زمان دوره درمان نیز نصف خواهد شد.

درواقع روند بهبود درمان در ارتودنسی دو فک با یکدیگر به سهولت انجام می‌شود و این در حالی است که در فک بالا متخصص باید دندان‌های بالا را با دندان‌های پایین تراز نماید که ارتودنسی نشده‌اند و به همین علت ارتودنسی تک فک زمان کمتری را به خود اختصاص می‌دهد اما این زمان به مفهوم نصف شدن زمان درمان نیست.

هزینه درمان ارتودنسی در مشهد

هزینه درمان فک بالا به عوامل مختلفی بستگی دارد و نسبت به فک پایین از هزینه بیشتری برخوردار می‌باشد.

هزینه ارتودنسی فک بالا با توجه به انتخاب نوع ارتودنسی (نوع دیمون، شفاف، ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی لینگوال) و براکت های مورداستفاده شده متغیر می‌باشد.

 مراقبت‌ها و نکات پس از ارتودنسی فک بالا

درصورتی‌که فرد بخواهد از نتایج درمانی رضایت داشته باشد باید در انجام صحیح و مراقبت‌های موردنیاز اولیه و پس از دوره درمان استفاده لازم را ببرد.

بنابراین رعایت رژیم غذایی مناسب، عدم استفاده از ترکیبات ضرر رسان و توجه به بهداشت دهان و دندان و پایبندی به مراجعه‌های مقررشده توسط متخصص جهت بررسی و رفع هرگونه مانع جهت بهبود سرعت تغییرات فکی و دندانی از نکات قابل اهمیت می‌باشد.

ارتودنسی در مشهد

دندانپزشکی مشهد

دندانپزشکی در مشهد

مدت زمان درمان ارتودنسی

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست