تأثیر سرطان بر روی دندان ها

یکی از موضوعاتی که ذهن بیماران مبتلا به سرطان را به خود درگیر می کند ، مبتلا شدن به بیماری های دهان و دندان می باشد. مراقبت های دندانپزشکی در بیماران مبتلا به سرطان سختی و پیچیدگی های خود را دارد توجه مداوم  دندانپزشک را در تمام طول درمان و مبارزه با بیماری سرطان را می طلبد.

مراقبت از دهان و دندان قبل از درمان سرطان 

قبل از اینکه درمان سرطان شروع شود باید از دهان خود مراقبت کنید که شامل:

  • ترک کردن سیگار
  • مراقبت از دهان و دندان خود در قبل از درمان و در حین درمان می باشد.
  • رعایت یک رژیم غذایی اصولی و درست که تمام گروه های غذایی را داشته باشد.

خدمات دندانپزشکی در طول دوره شیمی درمانی

بیمارانی که در حال طی کردن دوره سخت شیمی درمانی هستند، به دلیل اینکه سیستم ایمنی بدنشان ضعیف و در معرض خطر است احتمال بیشتری دارد که دچار عفونت دندانی یا آبسه دندانی بشوند. می شود بعضی از عمل های اورژانسی که  در حدود پایین بودن سطح گلبول خون باشد را انجام داد.

 

آیا شیمی درمانی باعث خراب شدن دندان ها می شود؟

امکان دارد پرتودرمانی و شیمی درمانی باعث تغییراتی در نوع پوشش  غدد بزاقی و دهانی شود و باعث به وجود آمدن تغییراتی شود و تعادل باکتریایی دهان را برهم بزند. پس بنابراین تغییراتی که ممکن است برای بیمار رخ دهد مانند زخم دهانی، عفونت ها، خرابی دندان ها باشد.

داروهای ضد درد و دیگر داروهایی که بیمار در طول دوره مبارزه با سرطان استفاده می کند هم امکان بروز مشکلاتی برای بیمار باشد.

 

آیا عفونت دندان می تواند باعث بروز سرطان شود؟

طبق مطالعاتی که انجام شده است نشان می دهد افرادی که از دندان و لثه های خود به درستی مراقبت نمی کنند بیشتر در معرض ویروس های دهانی قرار می گیرند و این نیز می تواند باعث بروز بعضی از سرطان های حلق و گلو و دهان شود.

تحقیقات نشان می دهد که زنان مسن مبتلا به عفونت های لثه می شوند بیشتر از هم سن و سالان خود که نظافت دهان و دندان خود رعایت می کنند به بعضی از سرطان های  شایع مبتلا می شوند.

بزرگترین خطر ابتلا به سرطان مری است که در زنان مبتلا به پریودنتال سه برابر بیشتر می شود. زنانی که مبتلا به بیماری پریودنتال هستند 31درصد بیشتر امکان دارد به تومورهای ریه و 73 درصد به سرطان کیسه صفرا و 13در صد به تومورهای پستان مبتلا به ملانوم شوند.

 

راههایی که می توان درزمان شیمی درمانی برای محافظت از دندان ها انجام داد:

  • فرد بیمار حداقل روزی سه بار مسواک بزند و از نخ دندان استفاده کند
  • اطمینان داشته باشید که از مسواک جداگانه بیمار در دوران شیمی درمانی استفاده کند.
  • از مصرف نوشیدنی هایی که حاوی اسید و یا قند هستند بپرهیزد، سعی کند بیشتر از میوه های تازه و آب استفاده کند تا باکتری ها از دهان خارج شود.
  • از دهانشویه استفاده کند تا از خشکی دهان جلوگیری شود.
  • مراقبت کامل داشته باشید تا در دهان هیچ گونه زخم به وجود نیاید.

عفونت دندان بعد از شیمی درمانی

دندانپزشک باید اطلاع داشته باشد که بیمار آیا به تازگی یا در سه ماه گذشته تحت شیمی درمانی قرار گرفته یا نه و یا در شش ماه گذشته پرتو درمانی انجام داده است یا نه، که این امر معمولاً قبل یا بعد از پیوند مغز استخوان اتفاق می افتد. گاهی عفونت دندان امکان دارد رخ دهد که شخص در معرض عفونت نوتروپنی قرار داشته است. اگر دندانپزشک به این موضوع شک کند باید فوراً به متخصص آنکولوژی یا هماتولوژی تماس بگیرد و مشورت کند.

کشیدن دندان بعد از رادیوتراپی

اکثر بیمارانی که امکان دارد تحت پرتو درمانی شیمیایی و رادیو تراپی قرار بگیرند باید قبل از پرتو درمانی دندان هایی که نیز است کشیده شوند را حتماً بکشند. حتماً باید سلامت پریودنتال به حداکثر خود برسد و قبل از درمان فلوراید تراپی انجام شود.

بیمارانی که درحال انجام شیمی درمانی هستند، یا در سه ماه گذشته شیمی درمانی داشته اند یا در شش ماه قبل پرتو درمانی انجام داده است و عفونت نوتروپنی ندارند می توان عفونت های دندان را تحت کنترل قرار داد پی مهم است حتماً با متخصص هماتولوژی یا آنکولوژی مشورت شود.

تجویز دارو دندانپزشکی

مهم است قبل از تجویز دارو حتماً دندانپزشک بداند دارویی که برای بیمار مبتلا به سرطان را می خواهد تجویز کند با داروهای مربوط به سرطان بیمار تداخل نداشته باشد.

درمانهای اورژانسی

این را در نظر داشته باشید که هرگز قبل از مشورت با متخصص آنکولوژی یا هماتولوژی برای بیماری در حال انجام درمان شیمی درمانی و یا پرتو درمانی سر و گردن است، یا در سه ماه گذشته این درمان ها را دریافت کرده است و یا در طول شش ماه گذشته پرتو درمانی را به طور کامل انجام داده است تا موقعی که مشخص شود درمان برای او امن و بی خطر است درمان اورژانسی انجام ندهید.

درمان های تهاجمی دندانپزشکی

هرگز برای درمان بیماری که در حال انجام شیمی درمانی یا پرتودرمانی سر و گردن است و  بدون مشورت با پزشک آنکولوژی یا هماتولوژی فرد که در طول شش ماه گذشته پرتو درمانی انجام داده است از درمان تهاجمی استفاده نکنید.

درمان های غیر تهاجمی دندانپزشکی مشهد

درمان های غیر تهاجمی  برای همه بیمارانی که دچار سرطان هستند می شود انجام داد، اما باید از کارهای غیر ضروری شش ماه بعد از رادیوتراپی اجتناب کند. اگر فرد بیمار تحت درمان برای سرطان قرار داده شده باشد بهتر است با متخصص آنکولوژی یا هماتولوژی که مسئول حمایت از بیمار است مشورت شود.

 ارتودنسی مشهد

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست