ترس کودک از دندان‌پزشکی

اغلب مردم احتیاج به دندانپزشکی دارند اما متأسفانه این فرهنگ برای مردم به‌درستی جا نیفتاده است که نباید فقط در زمان بروز مشکلات دندانی به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنند. در این صورت از همان دوران کودکی با افزایش مراجعات ترس و تشویش کودک از بین می‌رود.

معمولاً لازم است که مردم در طی سال حداقل یک‌بار به دندانپزشک مراجعه کنند تا وضعیت دندان‌های آن‌ها موردبررسی قرار بگیرد.

اغلب مشکلات ناشی از دندان مانند پوسیدگی دندان‌ها، خرابی ریشه دندان‌ها از طریق مراجعه به‌موقع و زودهنگام قابل‌درمان می‌باشند؛ بدون این‌که دندانی کشیده شود و یا با مشکلات بیشتری مواجه شویم.

ترس کودک از دندانپزشکی قابل پیش‌بینی می‌باشد اما با در نظر گرفتن تدابیری مناسب می‌توان این ترس را به شجاعت تبدیل کرد.

اولین دیدار کودک با دندان‌پزشک می‌تواند تجربه مناسبی برای وی در برداشته باشد.

تجربه خوب با دندان‌پزشک در هنگامی‌که کودک از وضعیت سلامت دهان و دندانی برخوردار است، می‌تواند باعث رابطه خوب کودک با دندانپزشک شود و شرایط آمادگی کودک را برای برقراری و همکاری با دندانپزشک مساعد نماید.

بچه‌هایی که در زمان بروز مشکلات به دندان‌پزشکی ارجاع داده می‌شوند یا در زمان درمان و معاینه به‌شدت فریادمی کشند و دست و پای خود را تکان می‌دهند، اغلب به دلیل تجربه نامطلوبی است که از گذشته در ذهن داشته‌اند. این رفتار در مطب دندان‌پزشکی امری غیرعادی نیست.

 علت ترس کودک از دندانپزشکی کودک در مشهد چیست؟

می‌توان گفت عوامل متعددی در بروز ترس کودکان تأثیر دارد ازجمله اطلاعات منتقل‌شده از والدین و آشنایان، تجربه دردناک و تلخ انجام‌شده در گذشته، کم بودن سن کودک در زمان درمان دندانپزشکی و همکاری نکردن کودک با دندانپزشک در بروز این ترس تأثیرگذار می‌باشند.

نام بردن و ترساندن کودک از تجهیزات دندانپزشکی یا صدای انواع مته و سرنگ بی‌حسی می‌تواند باعث افزایش ترس کودک ‌شود.

 چه کنیم تا کودک از دندان‌پزشکی و خدمات آن نترسد؟

به اعتقاد برخی از رشته‌های پزشکی رابطه بیمار و پزشک یک رابطه دوسویه می‌باشد و شاخه اضافی ندارد. این در حالی است که برای دندان‌پزشکی کودکان در بهترین حالت رابطه‌ای سه‌جانبه می‌باشد.

این سه ضلع ارتباطی شامل کودک پزشک و والدین طفل می‌باشند. در برخی مواقع این رابطه از گسترش بیشتری شامل پدربزرگ و مادربزرگ، اقوام و خویشان نزدیک کودک نیز برخوردار می‌باشد.

کودک برای رهایی از پزشک دست به دامان افراد نزدیک به خود می‌شود و از آن‌ها می‌خواهد تا مانع اقدامات پزشکی شوند.

بنابراین توصیه می‌شود همواره یکی از والدین یا هر دو والد کودک را همراهی نمایند و در کنار کودک حضورداشته باشند.

به‌این‌ترتیب دندانپزشک کارهایی که قرار است انجام دهد را به کودک نشان می‌دهد و با حضور یکی از اولیاء، کودک اطمینان خاطر پیداکرده و با دندانپزشک همکاری مؤثرتری خواهد داشت.

بنابراین نقش همراه کودک بسیار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهد بود و اگر هر دفعه مراجعه همراه کودک تغییر کند مراحل بیان‌شده مجدداً تکرار می‌شود که این امر بسیار زمان‌بر خواهد بود و باعث عدم ارتباط مناسب با دندانپزشک و ناتوانی در کنترل ترس کودک می‌شود.

کودک ۲٫۵ تا ۳ ساله می‌تواند به همراه یکی از والدین خود به دندانپزشک مراجعه نماید و به‌مرور کودک قادر خواهد بود جهت شناخت آموزش‌های لازم و درمان‌های موردنیاز بدون بیهوشی و بر روی یونیت دندانپزشکی را بپذیرد.

هرگاه فاصله‌های چکاب دوره‌ای در زمان مناسب انجام شود، کودک با همکاری بیشتر و غلبه بر ترس خود می‌تواند با دندانپزشک همکاری نماید.

درصورتی‌که کودک با درد شدید در دندان بدون پیش‌آگاهی به دندان‌پزشکی مراجعه کند باید دو جلسه به کودک اجازه داد تا با یونیت و تجهیزات موجود در مطب دندان‌پزشکی آشنا شود.

در سنین پایین کودک و اولین جلسه ویزیت دندانپزشکی می‌توانید کودک را در آغوش والدین معاینه کنید تا با ایجاد احساس امنیت در جلسات بعدی کودک را به سمت یونیت دندانپزشکی راهنمایی و هدایت کنیم.

بهترین و منطقی‌ترین راه‌حل برای کنترل ترس کودک از دندان‌پزشکی مراجعه به دندانپزشک اطفال پس از رویش اولین دندان شیری و چکاب‌های منظم می‌باشد زیرا در این زمان دندانپزشک اطفال اطلاعات موردنیاز در زمینه نکات بهداشتی و نقش مهم دندان شیری در اختیار والدین قرارمی‌دهد.

سعی کنید یک دندانپزشک دائمی و متخصص کودکان که دارای تخصص لازم در زمینه درمان بیماری‌های شایع دندانی کودک باشد و ظاهری کاملاً مهربان داشته باشد تا کودک بتواند با وی ارتباط برقرار کند، انتخاب کنید.

درصورتی‌که با ناراحتی شدید و بدون پیش‌آگهی کودک را به نزد دندانپزشک ببریم، متخصص دندانپزشک ناچار است از روش بیهوشی برای درمان استفاده نماید.

بنابراین اولین ملاقات کودک با دندانپزشک می‌تواند همراه با آموزش صحیح مسواک زدن و مراقبت از دندان و ایجاد عادت‌های درست در کودک باشد.

والدین با تهیه کردن هدایای کوچک و جذاب، تمایل کودک را برای مراجعه به دندانپزشکی افزایش دهند.

بسیاری از دندانپزشکان در هنگام مواجه‌شدن با کودکی که دچار بیماری‌های دهان و دندان هستند، سعی می‌کنند به‌جای درمان و استفاده از روش بیهوشی از دیگر روش‌ها جهت توقف و کنترل بیماری استفاده کنند تا دندان شیری بیفتد و یا هنگامی‌که کودک بزرگ‌تر شد و آمادگی لازم جهت پذیرش درمان‌های تخصصی را داشته باشد، اقدامات لازم را انجام دهند. برخی از کودکان تحمل و طاقت بعضی از درمان‌ها را ندارند. که این کار را ما در کلینیک تخصصی دندانپزشکی کودک و اطفال در مشهد با کمک مربی انجام میدهیم تا نیازی به بیهوشی کودک نباشد

دندانپزشکی در مشهد

برای اولین جلسه دندانپزشکی می‌توانید از عبارت مثبت با تفسیر و توضیح درباره دندانپزشکی، مهربان بودن دندان‌پزشک و راحت بودن مراحل دندانپزشکی استفاده کنید.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست