جرم گیری دندان چگونه انجام می شود

درباره جرم گیری دندان باید بگوییم که هیچ دردی به همراه ندارد و فقط رسوب های جمع شده بر روی دندان را از بین می برد. ماندن جرم بر روی دندان ها می تواند منجر به بوی بد دهان شود و اگر اقدام برای جرم گیری انجام نشود می تواند باعث پوسیدگی دندان ها شود و بیماری های لثه را به همراه داشته باشد.

در بعضی موارد روش های جرم گیری خانگی می تواند گزینه مناسبی باشند. البته در صورتی که جرم دندان ها زیاد نشده باشد. در غیر صورت لازم است از دستگاه های ویژه جرم گیری استفاده شود.

بزاق دهان و همین طور میکروب ها که در دهان جمع می شوند می تواند باعث تشکیل جرم دندان شوند. البته اگر جرم گیری دندان قبل از تشکیل لایه ضخیم انجام شود دیگر نیاز به جرم گیری با دستگاه نمی باشد.

مثلاً اگر افرادی که سیگار می کشند یا مواد الکل دار مصرف می کنند و یا بیش از اندازه قهوه و چای و نوشیدنی های رنگی مصرف می کنند جرم روی دندان های آن ها تشدید می شود و نیز به جرم گیری دارد.

آیا جرم گیری دندان خطر دارد

باید گفت جرم گیری دندان خطرناک نیست آنچه خطرناک است جرم روی دندان ها است که می تواند باعث پوسیدگی بر روی دندان ها شود و به مرور باعث از بین رفتن کامل دندان شود.

گاهی بعضی افراد اعتقاد دارند که با جرم گیری دندان بافت دندان از بین می رود اما باید گفت این درست نیست. اگر جرم گیری درست صورت بگیرد آسیبی به دندان ها وارد نمی شود.

گاهی ممکن است بعضی افراد بعد از جرم گیری دندان هنگام نوشیدن مایعات گرم و سرد از این موضوع که دندان هایشان تیر می کشد شاکی باشند باید گفت که امکان دارد مربوط به بیماری های دهانی باشد. پس اگر بعد از جرم گیری دچار درد دندان شدید بهتر است بررسی های لازم برای سلامت دندان های خود را انجام دهید.

نحوه جرم گیری کردن دندان

اگر جرم دندان زیاد حاد نباشد ممکن است دندانپزشک جرم گیری را به صورت دستی انجام دهد، ولی اگر غیر از این باشد باید جرم گیری با وسایل تخصصی انجام شود.

آیا جرم گیری دندان درد دارد؟

باید بگوییم که هیچ دردی ندارد به این دلیل که دستگاه به صورت چرخش های آرام به جرم ها ضربه وارد می کند و بیمار دردی را احساس نمی کند. گاهی بعضی از بیماران فکر می کنند که جرم گیری دندان باعث لق شدن دندان ها می شود و باید گفت کاملا اشتباه است.

فایده جرم گیری دندان

بهتر است بگوییم این باور غلط صحت ندارد و جرم گیری دندان بهتر است حداقل هر سال انجام شود؛ که البته باز هم باید به وسیله متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک این تشخیص داده شود.

گاهی بعضی از افراد به علت ترسی که از محیط دندانپزشکی دارند اقدام به جرم گیری دندان نمی کنند باید بگوییم اگر جرم گیری نکنید ممکن است دچار بیماری تحلیل لثه و استخوان و انحراف دندان شوید. در نهایت دندان ها لق و از بین می روند.

ایمپلنت در مشهد

ارتودنسی در مشهد

جرم گیری دندان مشهد

چگونه دندان های خود را در خانه جرم گیری کنیم 

انواع بیماری های لثه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست