دندان و زیبایی

داشتن دندان های زیبایی یکی از عوامل ایجاد اعتمادبه‌نفس برای افراد می‌باشد، در هنگام صحبت کردن دندان‌ها موردتوجه قرار می‌گیرند، هنگامی‌که فرد دندان‌های نامرتب و بدفرم داشته باشد، برای نشان ندادن آن‌ها حاضر است، صحبت نکند.

برای افرادی که به‌عنوان سخنران انتخاب‌شده‌اند و یا از جایگاه و موقعیت اجتماعی خوبی برخوردار هستند، اهمیت زیبایی دندان بیشتر موردتوجه می‌باشد؛ زیرا علاوه برداشتن اعتمادبه‌نفس می‌توانند از طریق صحبت کردن بر روی مخاطبین خود تأثیر بگذارند.

وقتی فرد صحبت می‌کند یا می‌خندد ناخودآگاه، دندان‌های فرد در چشم دیگران جلوه‌گر می‌شود. اگر در این زمان با دندان‌های نامرتب، بدرنگ، پوسیده و یا بدون دندان مواجه شویم، علاوه برنداشتن جذابیت گاهی باعث آزار مخاطب می‌شود.

افرادی که دندان‌های زیباتری دارند از عمر بیشتری نیز برخوردار هستند. یافته‌ها نشان می‌دهد ارتباط مستقیمی بین زیبایی دندان و امید به زندگی وجود دارد.

می‌توان گفت افرادی که دارای دندان‌های سالم هستند شاداب‌تر، پرانرژی و سرزنده می‌باشند که تأثیر زیادی در افزایش طول عمر آن‌ها دارد.

 دندانپزشکی زیبایی

با توجه به دنیای متمدن امروز، دندانپزشکی از اهمیت زیادی نسبت به گذشته برخوردار می‌باشد.

درگذشته با شنیدن روش‌های زیبایی تصور می‌کردیم، ارتودنسی راهکار مناسب جهت داشتن لبخند زیبا و تأثیرگذار است، اما در حال حاضر روش‌های متعددی برای زیبایی دندان وجود دارد.

دندانپزشکی زیبایی شامل روش‌های زیبایی دندان است که برای بهبود وضعیت دندان توسط دندانپزشک انجام می‌شود.

متأسفانه باگذشت زمان مینای دندان ضعیف شده و رنگ آن نیز تغییر می‌کند، همچنین مصرف برخی خوراکی‌ها و ادویه‌ها، استعمال سیگار و دخانیات موجب تغییر رنگ دندان می‌شود.

به‌غیراز تغییر رنگ دندان عواملی مانند لب پر شدن دندان، ترک خوردن یا فاصله میان دندان‌ها بر زیبایی دندان اثر منفی می‌گذارند که پیشرفت‌های دانش دندانپزشکی توانسته است به درمان این مشکلات بپردازد.

روش‌های زیبایی دندان

 • ارتودنسی

یکی از معروف‌ترین و قدیمی‌ترین روش‌های زیبایی ارتودنسی می‌باشد که برای همه سنین استفاده می‌شود و مشکلات ناشی از نامرتبی و ناصافی دندان را اصلاح و برطرف می‌کند، همچنین برای رفع مشکلاتی مانند فاصله بین دندان‌ها، جفت شدن دندان‌ها و اختلالات فکی و موقعیت مفاصل مناسب می‌باشد. در ارتودنسی از ابزار خاصی مانند برسین، بند، براکت، سیم و نگهدارندِ استفاده می‌شود.

 • بلچینگ دندان

فرآیند سفید کردن دندان‌های زرد و کدر شده را به‌وسیله مواد شیمیایی مانند پروکسید کاربامید و پروکسید هیدروژن که خاصیت سفیدکنندگی دارند و به کمک انرژی لیزر یا حرارتی هرگونه لکه‌ای را از بین می‌برد. بلچینگ را در منزل و مطب می‌توان به کمک ژل مخصوص انجام داد. می‌توان گفت بلچینگ یک روش زیبایی کم‌خطر برای دندان است که هزینه آن از لمینت بسیار کمتر می‌باشد.

 • ایمپلنت

امروزه از ایمپلنت برای جایگزین کردن دندان‌های ازدست‌رفته استفاده می‌شود. در این روش شکل و ظاهر دیگر دندان‌ها بدون تغییر می‌ماند و به‌وسیله جراحی دهان در ابتدا یک ایمپلنت از جنس تیتانیوم در استخوان فک قرار می‌گیرد و پس از بهبودی استخوان و لثه، اتصال‌دهنده و تاج دندان بر روی ایمپلنت نصب می‌شود تا ظاهری کاملاً مشابه دندان طبیعی ایجاد شود.

 • کامپوزیت

کامپوزیت یک روش جایگزین برای پر کردن دندان براثر خود شدن می‌باشد که نسبت به آمالگام نقره‌ای دو ویژگی مطلوب دارد. اولاً نسبت به آمالگام نقره‌ای که اغلب دارای جیوه است و برای بدن ضرر دارد از مواد بهتری ساخته می‌شود و ثانیاً هم رنگ دندان می‌باشد. این کامپوزیت‌ها برای محدوده کم عملکرد خوبی دارند و در مناطق گسترده به‌سرعت فرسوده می‌شوند.

 • لمینت دندان

لمینت ها شامل پوسته‌های ظریف و شیشه‌ای هستند که از استحکام زیادی برخوردار می‌باشند و بر روی سطح بیرونی دندان قرار می‌گیرند، لمینت ها علاوه بر سفید کردن دندان عیوب دندانی مانند بدفرمی دندان‌ها، فاصله بین دندان و ترک‌خوردگی دندان‌ها را از بین می‌برد، همچنین جرم‌گیری دندان را نیز شامل می‌شود. لمینت ها دارای دودسته سرامیکی و کامپوزیتی هستند.

 • جرم‌گیری

این روش برای افرادی که جرم دندان‌ها آن‌ها زیاد نیست، توسط دندانپزشک و با کمک جرم‌گیر پلاک‌های دندانی را از روی دندان برمی‌دارد. برای جرم‌گیری از ابزاری شامل التراسونیک که یک دستگاه کوچک با سر فلزی و اسپری آب دارد استفاده می‌شود. در جرم‌گیری نیازی به بی‌حسی نداریم و با رعایت نکات بهداشتی در زمینه بهداشت دهان و دندان تا چندین سال دیگر نیازی به جرم‌گیری نخواهد بود. دندان و زیبایی

 • میناکاری

 برای از بین بردن سریع عیوب دندان که شامل هم‌سطح نبودن دندان‌ها است، می‌توان از روش میناکاری استفاده کرد علاوه بر میناکاری دندان می‌توان از سفید کردن، روکش کردن و باندینگ دندان نیز استفاده نمود.

 • لاک سفیدکننده

دندان و زیبایی < لاک سفیدکننده دندان از مواد سفیدکننده‌ای مانند زایلیتول، پروکساید و فلوراید تشکیل‌شده است که باعث از بین رفتن لکه‌های زرد واقع بر روی دندان می‌شود، معمولاً این لاک‌ها به شکل قلم یا لاک ارائه می‌شود.

 • ماسک دندان

برخی از خمیردندان‌های سفیدکننده جرم روی دندان را از بین می‌برند، اغلب این خمیردندان‌ها حساسیت‌زا نیستند اما اگر فردی که دارای دندان‌های حساس است می‌تواند از مصرف این نوع ماسک‌ها خودداری نماید.

 • پل دندان

هرگاه یکی از دندان‌های بین دو دندان افتاد از دو دندان مجاور به‌عنوان پایه استفاده می‌شود و وسط آن را پر می‌کنند که به این روش پل دندان یا بریج می‌نامند. دندان آماده‌شده بین دو دندان می‌تواند از جنس طلا، چینی، آلیاژ و یا ترکیبی از این مواد باشد

 • ونیر یا روکش کردن دندان

روکش دندان موادی نازک و هم‌رنگ دندان می‌باشد که بر روی سطح جلویی دندان قرار می‌گیرد. روکش‌ها فرآیندی غیرقابل‌برگشت می‌باشند و معمولاً از دو جنس چینی و صمغی تهیه می‌شوند. جنس چینی نسبت به صمغی در مقابل لکه‌ها مقاوم‌تر بوده و با انعکاس نور در آن‌ها همانند دندان طبیعی به نظر می‌رسد. ونیر صمغی نازک می‌باشد و هنگامی‌که بر روی دندان قرار می‌گیرد، باید کمی از دندان تراشیده شود.

در پایان باید گفت درصورتی‌که بهداشت دهان و دندان به‌وسیله مسواک زدن صحیح، استفاده از نخ دندان و رعایت اصول بهداشتی انجام شود، به میزان کاملاً محسوسی از دندان‌هایی سالم و زیبا برخوردار خواهیم بود.

مطالب بیشتر :

دندانپزشکی   تفاوت کامپوزیت و لمینت 

روکش دندان و انواع ان 

دندانپزشکی در مشهد

ارتودنسی درمشهد

ایمپلنت مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست