راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان

اول اینکه برای مراقبت کردن از دندان ها نباید منتظر ماند تا دندان درد بگیرید. باید بهداشت دندان و دهان را به طور کامل نگه دارید و به طور مرتب برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه کنید تا اگر پوسیدگی کمی هم در دندان های شما وجود دارد ترمیم شود.

یکی از تضمین هایی که برای سلامتی دندان ها می شود کرد که برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها مفید است پیشگیری می باشد.

شناخت پوسیدگی دندان

اغلب پوسیدگی دندان از تجمع باکتری ها در دهان آغاز می شود . ماندن ذرات ریز غذا در دهان و در بین دندان ها می تواند باعث تولید اسید در دهان شود. اگر می خواهید جلوگیری کنید از پوسیدگی دندان های خود حتماً مسواک بزنید به این دلیل که بیست دقیقه بعد از خوردن غذا باکتری باقی مانده از غذا با آب دهان و اسید غذا مخلوط می شود و موجب ایجاد پلاک در دهان می شود.

اگر پلاک ها به موقع از دهان خارج نشوند به مرور زمان تبدیل می شوند به ماده ای به نام تارتار که از بین بردن آن ها بسیار سخت است.

علاوه بر اینکه پلاک می تواند باعث بروز بیماری های لثه شود می تواند مینای دندان را هم از بین ببرد و به مرور زمان باعث ایجاد حفره در دندان بشود. اگر حفره های به وجود آمده را ترمیم نکنید باعث پوسیدگی های بیشتر می شود.

عاملان پوسیدگی دندان

کربوهیدرات ها عامل بزرگ پوسیدگی دندان هستند. کربوهیدرات ها همان قند و شکر و نشاسته هستند. خوراکی های چسبنده هم باعث ایجاد پوسیدگی در دندان می شود. چسبندگی غذاها می تواند فعالیت باکتری ها را بیشتر کند. پس بنابراین در مصرف غذاهایی که نشاسته و قند بالا دارد و همین طور مواد چسبنده زیادی دارند پرهیز کنید.

راه های درمان و جلوگیری از پوسیدگی دندان ها

  • استفاده از فلوراید: زمانی که پوسیدگی دندان هنوز زیاد نیست و می شود مینای دندان را ترمیم کرد، بهتر است از خمیر دندان های حاوی فلوراید و یا دهان شویه های حاوی فلوراید استفاده کرد.
  • پر کردن دندان ها: راه اصلی درمان پوسیدگی دندان است و به نام ترمیم هم شناخته شده است.
  • درمان کانال ریشه: زمانی که پوسیدگی دندان زیاد باشد و پوسیدگی به ریشه دندان یا به اصطلاح به پالپ دندان رسیده باشد درمان ریشه انجام می شود.
  • کشیدن دندان: گاهی پوسیدگی دندان به حدی زیاد است که دندان دیگر برای ترمیم مناسب نیست و با نظر پزشک بهتر است ان را بکشید.

آیا مسواک کردن از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می کند؟

بله یکی از مؤثرترین راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان مسواک کردن مرتب و صحیح می باشد. باید گفت در هنگام خوردن و آشامیدن حدود یک میلیارد باکتری وارد دهان شما می شود. بعضی از آنها نرمال هستند و باید در دهان باشند تا از پوسیدگی دندان ها جلوگیری کنند؛ اما بعضی از همین باکتری ها باعث پوسیدگی دندان ها می شود.

مثلاً اگر مصرف بیش از اندازه قند و نشاسته  داشته باشید و قبل از خواب مسواک نزنید این خود باعث پوسیدن دندان ها می شود.

عوارض بریج دندان

نکاتی که در باره ی دندان عقل باید بدانیم

عصب کشی دندان در مشهد

کیست دندان چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست