عفونت لثه و دندان

شاید در زمان مسواک زدن با خونریزی لثه مواجه شده باشید یا برخی مواقع از بوی بددهان خود معذب و ناراحت باشید. این علائم نشان از مراحل اولیه بیماری‌های ناشی از لثه می‌باشد که اگر به‌موقع درمان نشود پیشرفت کرده و بانام پریودنتیت نامیده می‌شود.

متأسفانه این بیماری بر روی بافت‌های نگه‌دارنده و پشتیبان دندان که آن‌ها را در محل خود ثابت نگه می‌دارد تأثیر می‌گذارد.

درصورتی‌که پریودنتیت به‌موقع درمان نشود باعث آسیب دیدن فک خواهد شد و گاهی باعث می‌شود فضای بسیار کوچکی بین لثه و دندان بازشده و سرانجام منجر به لق شدن دندان یا افتادن آن شود.

 عفونت لثه چیست؟

عفونت لثه یا التهاب لثه، بیماری باکتریایی می‌باشد که می‌تواند لثه‌ها را درگیر کرده و با علائمی مانند بوی بددهان و بروز چرک در حفره دهان همراه می‌باشد.

اگر عفونت لثه به موقع کنترل نشود باعث عوارضی مانند آبسه، کیست دندان، پوسیدگی و عفونت دندان در نهایت منجر به لقی دندان می‌شود.

عفونت لثه بامعنای هر نوع چرک یا التهاب در نسج لثه است و اغلب با بروز درد و تورم لثه توأم می‌باشد.

این بیماری با فعال شدن سیستم ایمنی مخاطی دهان و مقابله با عوامل عفونی ایجاد می‌شود که با تورم لثه و پرخون شدن موضع باعث ایجاد ناراحتی برای بیماران می‌شود.

در حال حاضر عفونت لثه یکی از شایع‌ترین بیماری‌های دهان و دندان به شمار می‌رود و در طی سال افراد زیادی با عوارضی نظیر آن مواجه می‌شوند. البته باید دانست که علائم و شدت بیماری برای افراد متفاوت یک‌شکل نیست.

درمان و رفع این مشکل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد زیرا با ادامه‌دار شدن عفونت لثه و عدم کنترل بیماری باعث از بین رفتن استحکام و توازن بافت لثه شده و با پوسیدگی دندان روند درمان سخت‌تر خواهد شد.

 نشانه‌ها و علائم عفونت لثه و دندان

 همان‌طور که گفته شد علائم بیماری در افراد مختلف متفاوت می‌باشد زیرا عامل ایجادکننده‌ی بیماری متفاوت می‌باشد، اما از اصلی‌ترین علائم بیماری می‌توان به موارد زیر اشاره داشت

 • ایجاد درد و التهاب در موضع یا حفره دهانی
 • تورم و قرمز شدن بافت لثه
 • بوی بددهان
 • حساس شدن بیش‌ازحد دندان‌ها دربرابر سردی و گرمی
 • تورم غدد لنفاوی در ناحیه گردن
 • گاهی با افزایش التهاب لثه این بیماری به شکل سیستمیک بروز خواهند کرد و گاهی با ادامه‌دار شدن عفونت لثه منجر به مشکلات قلبی مانند تب روماتیسمی خواهد شد.

 عوامل ایجاد التهابات عفونت لثه و دندان

 • عفونت باکتریایی

از مهم‌ترین و شایع‌ترین علل ایجاد عفونت لثه عوامل باکتریایی می‌باشند. اغلب التهاباتی که توسط پاتوژن باکتری‌های دهانی به وجود می‌آیند از دیگر موارد بیشتر می‌باشند. عوامل باکتریایی وارد نسج لثه می‌شوند و با فعال شدن سیستم ایمنی دهانی، مخاطی شرایط را برای بروز التهاب و تورم لثه مساعد می‌کنند.

فعالیت سیستم ایمنی بافت لثه با علائمی مانند تورم بافت لثه، درد، سفید شدن، تغییر رنگ لثه و حساس شدن دندان‌ها توأم می‌باشد که این علائم گاهی برای برخی افراد بسیار آزاردهنده خواهد بود.

 • روش غلط برای استفاده از نخ دندان

توصیه دندان‌پزشکان در حال حاضر علاوه بر مسواک زدن استفاده از نخ دندان می‌باشد اما اگر شیوه درست استفاده از نخ دندان را نیاموخته باشیم ممکن است باعث تخریب بافت لثه شود و به همین علت باید روش درست استفاده از نخ دندان را بدانیم.

باید دانست که استفاده از نخ دندان یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از هرگونه عفونت لثه و دندان می‌باشد.

غشای مخاطی در داخل حفره دهان اولین مانع جهت بروز التهاب لثه می‌باشد؛ بنابراین هر نوع آسیب به بافت لثه زمینه را برای بروز عفونت ایجاد می‌کند.

 • استعمال دخانیات

افرادی که معتاد به استعمال سیگار می‌باشند، می‌توانند شرایط را برای عفونت‌های دهانی و لثه مساعد کنند. متأسفانه دخانیات به‌طور مستقیم بافت لثه را مورد تخریب قرار می‌دهند.

افراد سیگاری در طول روز لثه و دندان‌های خود را در معرض هزاران نوع ماده سمی و شیمیایی قرار می‌دهند که این ترکیبات بانفوذ به بافت لثه باعث ایمنی بافت لثه خواهد شد و زمینه را برای التهاب لثه فراهم می‌کند. اگر مصرف سیگار و دخانیات قطع شود التهابات دهانی نیز خودبه‌خود برطرف خواهد شد.

دیگر عوامل ایجادکننده عفونت لثه

از عوامل ایجادکننده عفونت لثه می‌توان به واردی مانند شیمی‌درمانی، مصرف الکل، استفاده نکردن صحیح مسواک، برفک دهان، مصرف داروهای خاص مانند (قرص‌های ضدبارداری، داروهای ضد صرع، استروئید های خوراکی، داروهای مسدودکننده کانال کلسیم و داروهای بکار برده شده برای شیمی‌درمانی)، استفاده از دندان مصنوعی و تغذیه نادرست نام برد.

البته رعایت بهداشت دهان و دندان و رعایت مسائل بهداشتی یک عامل مؤثر برای پیشگیری از بیماری به شمار می‌رود.

 چگونه عفونت لثه و دندان را درمان کنیم؟

 • اولین کار و بهترین کار مراجعه به متخصص بیماری‌های دهان و دندان می‌باشد. در حال حاضر با توسعه دانش پزشکی و دندانپزشکی از روش‌های مختلفی برای درمان عفونت لثه استفاده می‌شود.
 • استفاده از آنتی‌بیوتیک جهت درمان عفونت لثه و دندان مناسب می‌باشد.
 • بکار بردن مداوم مسواک، نخ دندان و محلول دهان‌شویه جهت درمان التهاب لثه مناسب می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست