مسواک زدن دندان‌های ارتودنسی 31 فروردین 1400

مراقبت و حفظ دندان و لثه در حال حاضر می‌تواند در آینده برای شما تأثیر زیادی در برداشته باشد. با رعایت بهداشت و دهان و گرفتن نتیجه مطلوب از درمان ارتودنسی می‌توانید از زیبایی دندان‌ها و لبخند درخشان برخوردار باشید که این سرمایه تا سال‌های طولانی با شما همراه خواهد بود.

همان‌طور که می‌دانیم مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مناسب باوجود بریس از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد. برای اینکه دندان‌های ارتودنسی را مسواک بزنید نیاز به مسواک‌هایی که در بین برس از پرزهای کوتاه و در لبه‌های پرز از لبه‌بلند برخوردار باشند دارید.

چگونه دندان‌های ارتودنسی را با روش صحیح مسواک بزنیم ؟

درصورتی‌که در نواحی مجاور با براکت ها یا سیم‌ها دچار مشکل هستید می‌توانید از ابزار خاصی که در این زمینه تولیدشده‌اند، استفاده کنید یکی از این ابزار مسواک بین‌دندانی می‌باشد این مسواک‌ها دارای پرز بین‌دندانی می‌باشند و از پرزهای کوچکی برخوردار می‌باشند که مانند یک تمیزکننده لوله‌ای در همه‌جا نفوذ پیدا می‌کنند و برای تمیز کردن فضای های بسیار ریز نظیر فضای کوچک زیر سیم‌ها و اطراف براکت ها و باندها مناسب می‌باشند.مطلب : مسواک زدن دندان‌های ارتودنسی کلینیک دندانپزشکی پارمیس

ممکن است مسواک زدن دندان‌های با بریس بسیار سخت باشد اما وقتی نتیجه کار را موفقیت‌آمیز ببینید، متوجه می‌شوید که تحمل این سختی‌ها ارزش داشت.

 چرا مسواک زدن در زمان ارتودنسی بسیار اهمیت دارد؟

وقت گذاشتن و تمیز نگه‌داشتن بریس ها و دندان‌ها از ایجاد مشکلاتی نظیر پوسیدگی دندان، التهاب لثه و از بین رفتن کلسیم دندان جلوگیری می‌کند.

ارتودنسی در مشهد کلینیک پارمیس

هرگاه دندان‌ها را به‌درستی مسواک نزنید احتمال بروز تغییر رنگ در دندان‌ها ایجاد حفره یا عفونت و التهاب لثه بسیار زیاد خواهد بود؛ بنابراین سالم نگه‌داشتن دهان یک امر شخصی می‌باشد و فقط به نظر خود فرد بستگی دارد برای کودکانی دارای بریس، والدین باید نحوه صحیح مسواک زدن را به آن‌ها آموزش داد و کودک را تشویق کرد که دهان خود را به‌طور روزانه مسواک بزنند.

هدف از قرار گرفتن براکت ها هدایت دندان‌ها به موقعیت ایده آل می‌باشد. این ابزار موقعیت دندان‌ها را اصلاح می‌کند، به لبخند فرد زیبایی می بخش، دهان را سالم نگه می‌دارد و نحوه صحبت کردن را بهبود می‌بخشد.

درصورتی‌که روش‌های مناسب مسواک زدن را نیاموزیم ممکن است با لکه‌های زرد و سیاه بر روی دندان، پوسیدگی یا عفونت لثه و تجمع پلاک و مواد غذایی جمع شده بر روی براکت های ارتودنسی مواجه شویم.

 

نحوه مسواک زدن در طی دوران ارتودنسی (31 فروردین 1400)

 • مسواک مناسب را انتخاب کنید ممکن است با مسواک معمولی هم بتوانید دندان‌های خود را تمیز کنید یا از یک مسواک برقی معمولی استفاده کنید اما استفاده از مسواک‌های مخصوص تمیز کردن براکت های ساخته‌شده برای براکت ها استفاده کنید با خاطری آسوده می‌توانید فشار مناسب بر روی مسواک وارد ‌کنید و سر برس به شکل دایره‌وار ‌می‌چرخد به‌این‌ترتیب دندان‌های شما به‌خوبی تمیز می‌شوند و در ضمن در وقت نیز صرفه‌جویی می‌شود.
 • با استفاده از یک مسواک بین‌دندانی با زاویه سری مناسب می‌توانید براکت های ارتودنسی را به‌خوبی تمیز کنید.
 • استفاده از مسواک برقی معمولی برای حرکت دادن آن‌ها در بین براکت ها به‌سختی انجام می‌شود. برس سر آن ممکن است با براکت های ارتودنسی بر روی دندان تماس پیدا کند و از حرکت متوقف شود.
 • برس مسواک باید با زاویه سری مناسب به سمت بالا و پایین تنظیم شود.
 • باید دانست که دندان‌ها از چند سطح تشکیل‌شده‌اند که شامل سطح بیرونی (نزدیک گونه و لب)، سطح درونی (کناره‌های زبان)، تاج دندان (در سطح از دندان هستند که در مقابل دندان‌های بالا واقع‌شده‌اند) به‌این‌ترتیب باید کلیه این بخش‌ها تمیز شوند و درصورتی‌که از مسواک کوچک و انعطاف‌پذیر استفاده کنید، می‌توانید به‌راحتی مسواک را در اطراف دندان‌ها حرکت دهید.
 • می‌توانید مسواک زدن را از سطح بیرونی دندان‌های پایین آغاز کنید و سپس دندان‌ها را روی یکدیگر قرار دهید، مسواک را بر روی دندان‌ها به جلو و عقب حرکت دهید و به‌آرامی مسواک را بر روی تمام سطوح دندان‌های آسیاب بکشید.
 • سپس مسواک را بر روی سطوح بیرونی دندان‌های بالا بکشید باید دندان‌ها بر روی‌هم باشند و به شکل دایره‌ای مسواک زدن را ادامه دهید؛ در نظر داشته باشید که همه سطوح دندان‌های جلو و عقب (دندان‌های آسیاب) مسواک زده شوند درصورتی‌که دهان کمی بازتر شود می‌توانید دندان‌های عقب را نیز به سهولت مسواک بزنید.
 • درصورتی‌که از مسواک معمولی استفاده می‌کنید سر مسواک را به‌صورت کمی کج بین دندان و خط لثه بگذارید به‌این‌ترتیب مواد غذایی که در بالا و یا پایین براکت های ارتودنسی باشند، خارج می‌شوند.
 • برای مسواک زدن براکت های ارتودنسی از حرکات دورانی و دایره‌ای استفاده کنید، برای هر براکت حداقل ۲۰ تا ۳۰ ثانیه زمان در نظر بگیرید. می‌توانید از مسواک‌های بین‌دندانی اطراف و بالای براکت های ارتودنسی را تمیز کنید. سعی کنید به‌وسیله سر مسواک بین‌دندانی درون براکت های ارتودنسی را نیز تمیز کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که تاج دندان‌ها نیز مسواک زده می‌شوند. هر فضای بین‌دندانی را به‌صورت عمودی مسواک بزنید. با حرکت دادن مسواک به شکل جلو، عقب و دایره‌ای بر روی دندان‌ها می‌توانید، سخت‌ترین پلاک‌های دندانی یا ذره‌های کوچک مواد غذایی را از بین شکاف دندان‌ها خارج کنید.
 • دهان معمولاً محل تجمع میکروب و پلاک می‌باشد که اگر این میکروب‌ها از دهان خارج نشوند منجر به التهاب لثه‌ای می‌شود بنابراین لثه‌ها، گونه‌ها و زبان را به‌خوبی بشویید.
 • مسواک را به محل گونه‌ها حرکت دهید و بخش‌های دشوار گونه را از داخل به‌وسیله مسواک تمیز کنید.مسواک زدن دندان‌های ارتودنسی
 • مسواک را در بخش‌های نرم زیر زبان، لثه‌های اطراف زبان و بالای زبان و سقف دهان حرکت دهید و این بخش ها را نیز مسواک بزنید.
 • زبان را از دهان خارج کرده و با آب بشویید با دهان نفس بکشید زیرا در غیر این صورت ممکن است دچار تهوع شوید.
 • در آخرین مرحله مسواک و دهان را با آب بشویید.

دندانپزشکی در مشهد

دندانپزشکی کودک در مشهد

4 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست