مسواک زدن در کودکان (کلینیک پارمیس مشهد )

یکی از دغدغه‌های والدین راجع به مسواک زدن فرزندانشان و سلامتی دهان و دندان‌های کودکانشان می‌باشد.

 حفظ سلامت و بهداشت دندان‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار می‌باشد و برای داشتن دندان‌هایی سالم باید برنامه‌ای منظم و روزانه داشته باشیم.

دندانپزشکی کودک مشهد

نکته  قابل اهمیت برای جلوگیری از پوسیدگی‌ها و کنترل روند آن‌ها استفاده از خمیردندان‌های مناسب و حاوی فلوراید می‌باشد.

مسواک برای کودکان به سن سه‌ساله

 پس‌ازاین که اولین دندان کودک شروع به رویش نمود باید مسواک زدن را آغاز کنید. معمولاً اولین دندان شیری در سن ۶ ماهگی ظاهر می‌شود البته گاهی ممکن است دیرتر یا زودتر این اتفاق رخ دهد.

 برای کودکان زیر یک سال پدر یا مادر کودک باید برای او مسواک بزنند و برای سنین بالاتر باید بر مسواک زدن کودک نظارت داشته باشند.

 دندان‌های کودک باید در روز دو بار به مدت ۲ دقیقه با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک زده شود.

 به یاد داشته باشید که قبل از خواب، آخرین کار مسواک زدن باشد.

 خمیردندان مخصوص کودک نباید مقدار فلوراید آن کمتر از ۱۰۰۰ Ppm (میزان فلوراید در هر یک‌میلیون ذره از خمیردندان) باشد. معمولاً مقدار فلوراید موجود در خمیردندان بر روی بسته‌بندی آن مکتوب شده است.

برای مصرف خانواده می‌توانید از خمیردندان با میزان فلوراید Ppm ۱۳۵۰ تا Ppm ۱۵۰۰ استفاده نمایید.

 میزان خمیردندان باید کمتر از یک نخود بر روی مسواک قرار بگیرد.

 در زمان مسواک زدن کودک مراقب باشید کودک خمیردندان را نخورد.

 کودکان بالای سه سال

         در طول روز حداقل باید به مدت ۲ دقیقه با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزنند.

         در انتهای شب قبل از خواب به کودک یادآوری کنید تا مسواک بزند.

          مسواک زدن کودک باید تحت مراقبت و نظارت پدر و مادر انجام شود.

         در انتهای مسواک زدن خمیردندان باقی‌مانده دردهان را باید از دهان خارج سازد و دهان را با آب نشوید زیرا با شستن دهان، فلوراید موجود در خمیردندان عملکرد مناسبی نخواهد داشت.

 کودکان بالای هفت سال

          در طول روز حداقل دو بار مسواک زدن ضروری می‌باشد.

         در انتهای شب مسواک زدن قبل از خواب باید انجام شود.

          لازم به ذکر است که کودکان ۷ سال به بالا می‌تواند به‌طور مستقل دندان‌های خود را مسواک بزنند و والدین نیز از نحوه‌ی مسواک زدن کودک و روش صحیح مسواک زدن در مدت‌زمان ۲ دقیقه اطمینان پیدا کنند.

 به کودکان خود روش صحیح مسواک زدن را آموزش دهیم

·         در هنگام مسواک زدن دست کودک را هدایت کنید تا به کمک شما روش درست مسواک زدن را فرابگیرد.

·         یک آینه مقابل کودک قرار دهید تا به شکل عینی متوجه شود کدام بخش‌های دندان‌ها را در زمان مسواک زدن تمیز می‌کند.

·         به‌وسیله یک کرونومتر یا از طریق نرم‌افزارهای مخصوص شست و شوی دندان، زمان مسواک زدن را محاسبه نمایید و با این روش کودک را علاقه‌مند به مسواک زدن نمایید.

·         در زمان مسواک زدن کودک مراقب باشید درحالی‌که مسواک دردهانش قرار دارد ندود، زیرا ممکن است در حین دویدن به شیء یا مانعی برخورد کند و صدمه زیادی به او وارد شود.

·         مراجعه به دندانپزشک باید پس از درآمدن نخستین دندان‌های شیری انجام شود به‌این‌ترتیب می‌توانید اطلاعات لازم در زمینه پیشگیری به‌موقع از پوسیدگی دندان و چگونگی تشخیص بیماری‌های دهان و دندان را کسب نمایید همچنین درباره رژیم غذایی مناسب با دندانپزشک مشاوره داشته باشید.

·         وقتی برای اولین بار به مطب دندان‌پزشکی وارد شدید با برخوردی مثبت اضطراب و بار نگرانی را از فرزند خود کاهش دهید. تا برای دفعات بعد دچار ترس و استرس نشود.

 کودک را به‌صورت مرتب و در فواصل زمانی معین نزد دندان‌پزشک ببرید تا از سلامت و وضعیت بهداشت دندان‌های کودک خود اطمینان پیدا کنید.

 مسواک مناسب برای کودکان و نوزادان

 وقتی‌که کودک در اولین مراحل رویش دندان است می‌توان از روش‌های بسیار ساده جهت پاکیزگی دندان‌ها استفاده کرد به‌این‌ترتیب که از یکپارچه بسیار تمیز که به دور انگشت خود پیچیده‌اید جهت تمیزی دندان‌های کودک استفاده کنید؛ همچنین می‌توانید از مسواک‌های انگشتی برای تمیز کردن دندان‌های طفل استفاده نمایید. این مسواک‌ها سیلیکونی بوده و نحوه استفاده از آن برای والدین و کودک بسیار راحت می‌باشد.

 مسواک موردنیاز برای کودک باید سر کوچک و فرچه نرم داشته باشد و هر سه ماه باید تعویض شود.

 خرید مسواک برقی برای کودکان سه سال به بالا توصیه می‌شود بنابراین برای کودکان کوچک‌تر از مسواک دستی باید استفاده نمود.

 همان‌طور که اشاره شد خمیردندان مناسب کودکان باید دارای فلوراید حداقل به میزان Ppm ۱۰۰۰ داشته باشد تا مانع پوسیدگی دندان شود.

چگونه کودک خود را علاقه‌مند به مسواک زدن نماییم؟

1.        ممکن است در روزهای اولیه کودک علاقه‌ای به مسواک زدن نداشته باشد و از زدن مسواک خودداری کند درصورتی‌که برنامه‌ریزی برای مسواک زدن از پیشرفت مطلوبی برخوردار نباشد بنابراین نگران نباشید، اگر برنامه مسواک زدن به‌صورت بخشی از روال روزانه تبدیل شود به‌مرور عادی خواهد شد.

2.        بگذارید کودک خود کارهای خویش را انجام دهد، اگر به‌طور مستقل کارهای خود را انجام دهد، مطمئناً در آینده ی نزدیک علاقه‌مند به مسواک زدن خواهد شد.

3.        از مسواک زدن با کودک و تبدیل آن به بازی برای علاقه‌مند ساختن کودک کمک بگیرید. هرگاه مسواک زدن تبدیل به تفریح و بازی شود به نتیجه خوبی خواهید رسید. کودک از والدین خود الگوبرداری می‌کند بنابراین همراه با کودک مسواک بزنید.

4.        روش صحیح مسواک زدن را به کودک خود آموزش بدهید و مراقب باشید تا درست مسواک بزند.

 چگونه مراقب دندان و لثه کودک باشیم

§         بهداشت دهان و دندان باید از سنین پایین انجام شود و به‌صورت یک‌روال عادی و برنامه منظم انجام شود تا از بیماری‌های لثه و دندان جلوگیری شود.

§         از سنین ۶ تا ۱۴ ماهگی زمان رشد دندان‌های کودک می‌باشد و توصیه می‌شود با رویش این دندان‌ها پاکیزگی و بهداشت این دندان‌ها را  با دقت کنترل نمایید.

§         برای کودکان زیر دو سال استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید مناسب نمی‌باشد زیرا کودک پس از مسواک زدن باید خمیردندان را از دهان بیرون بریزد و نخورد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست