بیهوشی کودکان در دندانپزشکی مشهد

بیهوشی کودکان در دندانپزشکی مشهد :> ترس والدین از بیهوشی عمومی یا استفاده از آرام‌بخش برای کودک و نحوه درمان دندان‌پزشک همچنین پایین بودن سن کودک می‌تواند از عواملی باشد که در تصمیم‌گیری والدین تأثیر بگذارد و باعث شود که درمان کودک خود را به زمان دیگری موکول کنند یا به دیگر دندان‌پزشکان مراجعه نمایند تا شاید نوع درمان بدون استفاده از بیهوشی و آرام‌بخش انجام شود.

در حال حاضر سعی دندان‌پزشکان و دستیاران بر این است که با ایجاد مکانی امن برای کودک، خاطره‌ای مثبت جهت حفظ سلامت روانی کودک بسازند.

چرا درمان کودکان باید با شرایط بیهوشی و استفاده از آرام‌بخش انجام شود ؟

کودکان به دلیل داشتن سن کم، ناتوانی‌های جسمی و ذهنی و ناتوانی در کنترل اضطراب، نمی‌توانند با دندان‌پزشک همکاری نمایند و به همین علت هر نوع درمان در مطب می‌تواند برای کودکان با خطر همراه باشد.(بیهوشی کودکان در دندانپزشکی مشهد)

باید دانست که بروز هر نوع خاطره ناخوشایند در ذهن کودک می‌تواند دانش دندان‌پزشکی را در آینده تحت تأثیر بگذارد؛ بنابراین استفاده از درمان تحت شرایط بیهوشی یا آرام‌بخشی برای این دسته از افراد پیشنهاد می‌شود.

 درمان دندان‌پزشکی تحت بیهوشی یا آرام‌بخش برای چه گروه سنی از کودکان توصیه می‌شود؟

 کودکان کم سن و سال

هرگاه کودک در سن زیر سه سال باشد و برای همکاری با دندان‌پزشک آمادگی نداشته باشد، دندان‌پزشک درمان با بیهوشی را تجویز می‌کند.

البته کارهای ساده‌ای نظیر فلورایدتراپی و یا ترمیم‌های ساده در کلینیک می‌تواند برای کودک انجام‌پذیر باشد اما کارهای درمانی پیچیده و سخت‌تر مانند عصب‌کشی یا قرار دادن روکش بر روی دندان‌های شیری، ترمیم‌های گسترده تر به جهت ناتوانی کودک در همکاری، پزشک را ناچار به استفاده از درمان با شرایط بیهوشی عمومی یا آرام‌بخش می‌کند.

 

 کودکانی که دچار اضطراب یا ترس شدید می‌شوند

دندان‌پزشک می‌داند که کارهای دندان‌پزشکی باید با شکل‌گیری خاطره مثبت در ذهن کودک انجام شود. به این دلیل که ذهن کودکان در حال رشد می‌باشد و اگر امور دندان‌پزشکی بازور و اجبار انجام شود، از سوی کودک حمله و تهاجم به وی تلقی می‌شود و تأثیر بدی بر روان کودک می‌گذارد که تا بزرگ‌سالی با وی همراه خواهد بود.

 کودکان کم‌توان ذهنی و جسمی

کودکان کم‌توان در مواردی که درمان در شرایط پیچیده‌ای باشد، به‌وسیله بیهوشی عمومی و آرام‌بخش روند درمان را باکیفیت بهتر و ایمن‌تر طی می کنند.(بیهوشی کودکان در دندانپزشکی مشهد)

آیا درمان دندان‌پزشکی با بی‌هوش کردن کودک می‌ارزد؟

(بیهوشی کودکان در دندانپزشکی مشهد)

به اعتقاد افراد کمی، دندان‌های شیری ارزش چندانی برای نگه‌داشتن یا مراقبت ندارند و این در حالی است که می‌دانیم این دندان‌ها چه میزان در تغذیه و رشد کودک تأثیرگذار هستند؛ همچنین از دست رفتن این دندان‌ها می‌تواند در رشد و رویش دندان‌های دائمی نیز تأثیر بگذارد.

درواقع درمان به هنگام دندان‌ها می‌تواند تأثیر زیادی بر سلامت کودک بگذارد.

اگر دندان‌پزشک کودک، درمان تحت بیهوشی یا آرام‌بخشی را توصیه کرده است می‌تواند با توجه با در نظر گرفتن هر یک از مواردی چون عدم همکاری کودک با پزشک، ناتوانی ذهنی و جسمی کودک یا سن کم کودک، امور ترمیم یا درمان دندان انجام شود.

باید در نظر داشت که اگر برای درمان دندان‌های کودک به‌موقع عمل نکنیم یا درمان را به تأخیر بیاندازیم، ممکن است وضعیت وی بدتر شود و با آبسه‌های دندانی که برای دندان‌های دائمی بسیار خطرناک می‌باشد یا به حذف دندان شیری منتهی شود.

این عوامل باعث کم‌اشتهایی و ناتوانی در غذا خوردن کودک می‌شود. در برخی مواقع شاهد رشد دندان دائمی در غیر مکان اصلی آن خواهیم بود که در آینده نه‌چندان دور باید درمان ارتودنسی با هزینه بیشتر را تقبل کرد.

خطر آبسه‌های دندانی را برای کودکان کم‌اهمیت ندانیم زیرا این آبسه‌ها می‌توانند تمام فضای صورت را فرابگیرند و به دلیل عفونت زیاد کودک را راهی بیمارستان نمایند.

باید در نظر داشت که داشتن چند دندان پوسیده دردهان کودک وی را کج‌خلق و عصبانی می‌کند هم‌چنین دچار مشکلات گوارشی مانند یبوست خواهد شد؛ بنابراین ترمیم دندان‌های کودک باعث بهبود شیوه رفتاری و پیشرفت سلامت جسمی وی خواهد شد.

 تفاوت بیهوشی عمومی با استفاده از آرام‌بخش 

انتخاب نوع و نحوه بیهوشی بر عهده پزشک متخصص اطفال و متخصص بیهوشی می‌باشد. معمولاً نوع بیهوشی بر طبق تعداد دندان‌های پوسیده و نیازمند درمان، وضعیت سلامت جسمی و روحی کودک و طول زمان موردنیاز جهت درمان، تصمیم‌گیری صورت می‌گیرد. بیهوشی کودکان در دندانپزشکی مشهد

در هر یک از این بیهوشی‌ها از داروهای بیهوشی و گازهای تنفسی با صلاح‌دید پزشک متخصص بیهوشی انجام می‌شود. انتخاب نوع درمان به‌وسیله پزشک متخصص بیهوشی تعیین می‌شود زیرا هر یک از این موارد کاربرد مشخصی داشته و توسط پزشک توصیه می‌شوند.

باید دانست که هیچ‌یک از روش‌های بیهوشی عمومی یا آرام‌بخش نیازی به بستری ندارند مگر کودک دارای بیماری زمینه‌ای یا اختلالات بدنی و ذهنی خاص باشد؛ که به مدت‌زمان معینی تحت نظر قرار می‌گیرد.

در حال حاضر در تمام نقاط دنیا کودکان زیادی تحت درمان‌های دندان‌پزشکی در شرایط بیهوشی عمومی یا آرام‌بخش قرار می‌گیرند که روزانه بر تعداد این افراد اضافه می‌شود. بیهوشی کودکان در دندانپزشکی مشهد

 مطالب بیشتر درباره ی بیهوشی کودکان غیر همکار دندانپزشکی در مشهد

 

دندانپزشکی کودک و اطفال در مشهد

دندانپزشکی در مشهد

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست