تأثیر تیروئید بر روی ارتودنسی

غده تیروئید از مهم ترین غده های بدن انسان می باشد که نقش اساسی در تنظیم عملکرد بدن را دارد. در صورتی که کارکرد این غده دچار اختلال شود تأثیر بسیار مهمی بر روی بدن شخص بیمار می گذارد.

ارتودنسی یکی از روش های درمانی مشکلات فک و دهان و دندانمی باشد و با استفاده از ارتودنسی می توان این مشکلات را حتی بدون احتیاج به عمل جراحی رفع نمود.

دقت داشته باشید مشکلات تیروئید می تواند در روند بهبود شخص بیمار تأثیر بگذارد و حتی در کلیه خدمات پزشکی به شخص بیمار تأثیرگذار می باشد.

تأثیر تیروئید بر بدن انسان

محل قرار گرفتن غده تیروئید در قسمت جلو گلو می باشد که با ترشح هورمون های تیروئیدی بر متابولیسم بدن و فعالیت بدن به صورت مستقیم تأثیر می گذارد. از دیگر وظایف غده تیروئید تنظیم کردن میزان کلسیم بدن می باشد که می تواند در سلامتی استخوان ها و همچنین دندان های انسان تأثیر بگذارد.

اختلال در عملکرد این غده می تواند بر رشد، سوخت و ساز بدن تأثیر بگذارد و از شایع ترین موارد اختلال در عملکرد غده تیروئید می توان به کم کاری غده تیروئید و پر کاری غده تیروئید اشاره نمود.

پرکاری تیروئید

در اختلال پر کاری غده تیروئید، این غده هورمون های تیروئیدی را بیش از اندازه استاندارد مورد نیاز بدن ترشح می‌کند و دچار مشکلاتی برای فرد بیمار می شود. از دلایل پر کار شدن غده تیروئید می توان به مصرف زیاد ید اشاره نمود.

ید در نمک های خوراکی به مقدار کم موجود می باشد که برای بدن بسیار مفید و لازم می باشد ولی در صورت مصرف بیش از اندازه نمک های خوراکی، غده تیروئید پر کار شده و عوارضی را در بر دارد. از این عوارض می توان به لرزش دست، ریزش مو، تپش قلب، کاهش وزن و مشکلات دهان و دندان مانند التهاب لثه، خشکی دهان و سوزش لب ها اشاره نمود.

کم کاری تیروئید

کم کاری غده تیروئید از دیگر اختلالات این غده مهم در بدن می باشد که در این مورد غده تیروئید هورمون های تیروئیدی را کمتر از حد نیاز بدن ترشح می کند. همانطور که انتظار داریم این اختلال به سبب کمبود وجود ید در بدن رخ می دهد.

در صورتی که افراد نمک ید دار استفاده نکنند و یا از نمک هایی که ید ندارند استفاده کنند دچار اختلال کم کاری تیروئید می شوند. این اختلال باعث بروز مشکلاتی مانند افسردگی، یبوست، خشکی پوست، گرفتگی عضلات و اضافه وزن می باشد.

برای درمان این اختلال، بیماران باید از قرص لوتیروکسین که دستور مصرف آنرا پزشک متخصص برایشان تجویز کرده است استفاده کنند. مقدار مصرف دارو را پزشکان متخصص بر اساس میزان کم کاری غده تیروئید و همچنین آزمایش های لابراتوار ها صورت می گیرد.

 

 

تأثیر بر ارتودنسی

یکی از هورمون هایی که غده تیروئید ترشح می‌کند تیروکسین نام دارد که باعث تنظیم میزان کلسیم در بدن می شود.

در طول مدت درمان فرد بیمار با ارتودنسی این هورمون می تواند به افزایش سرعت حرکت دندان ها کمک کند. دقت داشته باشید در افرادی که دچار پر کاری غده تیروئید می باشند سرعت حرکت دندان ها بسیار بیشتر می باشد و در اختلال کم کاری تیروئید کند تر می باشد.

بیهوشی کودکان در دندانپزشکی مشهد

دندان قروچه

تاثیر دیابت بر بیماری های دهانی

ایمپلنت در مشهد

ارتودنسی در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست